Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letní supercely vyvracely až staleté stromy, kraj bilancuje škody

  6:28
Poničené lesy i parky, uzavřené turistické trasy. Oblíbené vyjížďky či výšlapy Repešským žlebem musejí letos cyklisté a turisté oželet. Připravily je o ně vichřice z června a července. Obvyklý klid vystřídal rachot harvestorů a řev motorových pil, lesníci tam odklízejí popadané stromy.
Škody po bouřkách v Prostějově.

Škody po bouřkách v Prostějově. | foto: Magistrát města Prostějova

Kraj bilancuje škody po letních bouřkách, které jsou sice v létě běžné, podle odborníků však letos velmi často mimořádně ničivé následky. Letos se jedná spíše o takzvané supercely.

„Jde o izolovanější bouřky, které jsou ovšem doprovázeny zejména nárazovitým větrem působícím lokální škody na jednotkách až desítkách kilometrů,“ popsal vedoucí Regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu Roman Volný.

Trojnásobek výjezdů oproti loňsku, hlásí hasiči

Hasiči za červen a červenec vyráželi v Olomouckém kraji k téměř pěti stovkám událostí, při nichž odstraňovali stromy ze silnic i dalších míst. „Za stejné období loni jsme takto řešili 167 událostí,“ porovnala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Nejvíce zásahů v souvislosti s poškozenými stromy hasiči zaznamenali podle ní kolem Rejvízu, Kozlova, kolem D35 u Mladče, v okolí Lipníka nad Bečvou, Zlatých Hor a v Olomouci. Největší údery „schytaly“ lesy na Olomoucku a Prostějovsku.

Tam budou až do konce sezony uzavřené cesty v okolí Drahan a už zmíněných Repech. Nacházejí se sice na území vojenského újezdu Březina, v určité období, například o víkendech, však bývají volně přístupné.

„Nejpoškozenější jsou listnaté porosty, bučiny, habřiny, olšiny. Porosty jsou různého stáří, od 60 do 120 let,“ informoval Petr Toman z Vojenských lesů a statků.

Odstraňování škod do poloviny září

S odstraňováním škod začali armádní lesníci v polovině července a pokračovat budou až do poloviny září. Pomáhají jim traktory, lanové systémy i speciální technika, jako třeba železné koně.

„Škodu nelze finančně zatím přesně vyčíslit. Obecně se dá říct, že budou vyšší těžební náklady, ale z důvodu poškození dřeva nižší výkupní cena, která bude odrážet stav dřeva,“ dodal Toman.

Naopak tím, že se bouřky doprovázené silným větrem tvořily v malých lokálních oblastech, zůstala i zcela nezasažená místa.

Podle dendrologa Antonína Martiníka z Ústavu zakládání a pěstění lesů na brněnské Mendelově univerzitě kalamity nejvíce ohrožují uměle vysazené lesy, zejména smrčiny, které ještě oslabila v posledních letech sucha či škůdci.

Škodám napomáhají holoseče po kůrovci

Negativní dopad připisuje holosečím v důsledku těžeb po kůrovcových kalamitách. „V otevřeném prostoru vznikly takzvané kolmé stěny. Když se do nich opře silný vítr, je to pro les zničující,“ nastínil odborník.

Velkou roli podle něj hraje také mechanické poškození stromů. „Jde například o poničení technikou nebo okusy zvěří. Porosty ztrácejí odolnost také kvůli dlouhotrvajícím obdobím sucha. To vše se podepisuje na tom, že stromy jsou náchylnější k pádům,“ shrnul Martiník.

Rozbité střechy, vytopená obec a 250 výjezdů hasičů. Bouřka řádila na Hané

Upozornil však, že před extrémně silným větrem neochrání dřeviny ani sebelepší péče a ochrana. „Záleží na podmínkách, jako je podloží, událost stanoviště, věk porostu, vichřicím druhy stromů, ale lze v říci, že při rychlosti větru nad 130 kilometrů v hodině už nepomáhá nic,“ shrnul Martiník.

Podle něj jsou v boji s větrem nejodolnějšími dřevinami javory, modříny, jedle nebo douglasky a v některých oblastech duby. „Naopak velmi labilní je smrk,“ poukázal dendrolog.

Velký rozdíl v odolnosti vidí také mezi lesy vzniklými přirozenou obnovou nebo uměle vysazenými porosty. „Nálety jsou výrazně odolnější,“ objasnil.

Chybí kvalitní sazenice

Pochválil při tom většinu majitelů lesů a správců parků, že už ke všem těmto faktorům přihlížejí a snaží se vysazovat druhy odolnější vůči škůdcům, silným poryvům větru nebo suchu.

„Bohužel neustále přetrvávajícím problémem je nedostatek kvalitního materiálu k výsadbě. To se projeví až za desítky let,“ upozornil.

Blesková povodeň poničila sedm obcí na Přerovsku. V ohrožení byla i hráz nádrže

Stejné starosti jako lesníkům nadělalo řádění živlů i správcům parků. V Prostějově vichřice lámala větve i celé stromy, už po první ze silných bouřek poškodila desítky dřevin na celém území města. Hned na začátku července tak musela radnice uzavřít městský hřbitov nebo park Hloučela.

„Požádal jsem o pomoc dobrovolné hasiče z Vrahovic, kteří odklízeli popadané stromy společně s pracovníky FCC na městském hřbitově za Brněnskou ulicí,“ připomněl prostějovský primátor František Jura (ANO). Také Prostějovští ještě škody vyčíslují.

Zákaz vstupu platí pro stezky nad Rešovskými vodopády

Podobně jako turisté na Prostějovsku i návštěvníci Jeseníků musejí vyřadit některé trasy z výletních plánů. Tam je příčinou kůrovcová kalamita.

Kvůli riziku pádu schnoucích stromů jsou uzavřené dvě značené turistické stezky nad Rešovskými vodopády na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Zákaz vstupu, který potrvá tři měsíce, se týká červené a zelené trasy. Kolem cest lesníci pokácejí zhruba 400 nebezpečných stromů.

„Největší nebezpečí panuje v soutěsce potoka Huntava, kudy vedou obě trasy. Apeluji proto na návštěvníky, aby do těchto míst v zájmu vlastní bezpečnosti nevstupovali,“ varoval místostarosta Uničova na Olomoucku Aleš Langer (KDU-ČSL).

Přístup k vodopádům z jižní strany, tedy od Fialova mlýna, zůstane zachovaný. Lidé tak mohou dál navštěvovat alespoň poslední a nejatraktivnější část vodní kaskády, kterou je desetimetrový vodopád.

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  18.9 9:49

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v desetitisícovém městě zalila několik ulic a ani ráno neubývala. Město je zcela uzavřené, podle starosty...

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Jesenicku se zřítily první domy. Je to apokalypsa, říká starostka

Na Jesenicku zasaženém katastrofálními povodněmi se zřítily první domy. Stalo se tak v Jeseníku, České Vsi i v dalších obcích zatopených řekou Bělou. Potvrdila to jesenická starostka Zdeňka...

15. září 2024  13:44,  aktualizováno  15:06

Lidé z Troubek odmítají odejít. Symbolu tragických povodní hrozí spláchnutí

Troubky na Přerovsku vyhlásily evakuaci všech obyvatel, většina z nich ale odmítla obec opustit. Dvoutisícová obec ležící u soutoku Moravy a Bečvy je symbolem katastrofálních záplav z roku 1997.

15. září 2024  17:19,  aktualizováno  19:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Říčka Bělá v Jeseníkách zaplavila první domy, voda odřízla Višňovou od světa

Třetí povodňový stupeň je na více než 30 místech a dvou desítkách toků. Řeky nejrychleji stoupají na Jesenicku. Nejhorší situace je kolem řeky Bělé v Mikulovicích, kde se vylila z břehů a zaplavila...

14. září 2024  1:27,  aktualizováno  10:59

Zaplatíme lékařům studium, ale ať si ho tu pak odslouží, říká krajský lídr ANO

Před čtyřmi lety slavil v krajských volbách s hnutím ANO jasné vítězství, přesto nakonec usedl tehdejší hejtman Ladislav Okleštěk v opozici. Teď by se rád do vedení kraje opět vrátil. „Dluh kraje...

18. září 2024  18:11

Ztracené lidi jsme hledali, dokud se nám voda nelila přes kapotu, líčí záchranář

Přes hodinu pátrali v sobotu vodní záchranáři v Lipové-lázních na Jesenicku po autě a jeho tříčlenné posádce, kterou smetl rozbouřený potok Staříč. Už od víkendu operují například i na Javornicku, v...

18. září 2024  15:34

Čtvrtá oběť povodní. Seniorka odešla z evakuačního centra, doma ji strhla voda

Záplavy mají čtvrtou oběť, nalezena byla seniorka z Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku. Ženu strhl proud ze zbořeného domu, do kterého odešla z evakuačního centra, kam ji předtím odvedli hasiči.

18. září 2024  12:38,  aktualizováno  12:56

Povodně ukazují charaktery. V Jeseníku lidé rabovali i rozdávali oblečení zdarma

Děti jsem přestěhoval do prvního patra u sousedů a sám zůstal s manželkou v domě. Pak jsme museli utíkat po pás ve vodě. Bylo to neskutečné, úplná apokalypsa, nic podobného jsem nikdy nezažil. I...

18. září 2024  11:43

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...