Někteří jezdí jako v létě, říká silničář bojující se sněhem na Šumpersku

  17:48aktualizováno  17:48
Od čtvrtka do neděle absolvoval šichty, při nichž byl mimo povinné přestávky a nakládání soli nepřetržitě za volantem a najezdil stovky kilometrů. Po jednodenní pauze pak v úterý šumperský silničář Jaroslav Turek znovu usedl do kabiny sněžného pluhu a vyjel opět odklízet nové přívaly sněhu. Tentokrát s ním jel i reportér MF DNES.

Pohled na práci jednoho ze sypačů udržujícího průjezdnost silnic na Šumpersku. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

„Ve čtvrtek a pátek jsem měl denní, v sobotu a neděli noční. Za ty čtyři dny jsem najezdil 780 kilometrů,“ říká zkušený silničář, když o půl jedenácté opět vyráží ze šumperského cestmistrovství směrem na Rudu nad Moravou.

Přes Hrabenovský kopec pluh před autem zabírá naplno, aby odstranil prosolenou sněhovou břečku. A rozmetadlo za autem neustále sype další sůl, protože opět hustě sněží.

Za prudkou zatáčkou způsobně čekají tři osobní vozy, než je silničářské auto mine. Jenom první z řidičů ve velkém SUV zapomněl, že by měl stát co nejvíc na kraji silnice. Pluh ho míjí jen těsně kolem zpětného zrcátka. V Hrabenově pak musí Jaroslav Turek zvednout pluh a jenom solí.

„Ještě nedávno tady dělali vodovod a silnice ještě není definitivně opravená. Pluh by se v těch dírách mohl poškodit,“ vysvětluje.

Odhrnování sněhu je tak na místních, obec zde nasazuje traktor. „Traktor má pluh za sebou, takže na větších nerovnostech tolik netrpí,“ vysvětluje cestář.

Silničářská jízda je leckde o centimetrové přesnosti

Ze stejných důvodů sype silničářský vůz pouze sůl i v Rudě a Hostici. Auto na dírách po stavbě vodovodu poskakuje jako na tankodromu.

Fotogalerie

Některá auta jedoucí v protisměru navíc jakoby nebrala v potaz, že pluh může zasahovat i přes střed silnice a ani nezpomalí.

„Někteří řidiči zkrátka nechtějí pochopit, že je zima, a jezdí stejně jako v létě,“ kroutí hlavou Turek.

Sám přesně ví, kde je jaký obrubník nebo jiná překážka. Tam, kde jsou svodidla, jede tak, že je pluh míjí sotva o centimetry. Leckde jsou těsně na okraji silnice postavené popelnice. Pluh jedoucí těsně kolem nich je nezbourá, jenom je ohodí sněhem.

Úkol pro zkušené: vyhnutí sypače s autobusem na úzké silnici

U cedule na okraji Hostice pluh znovu zabírá naplno. Silnice nižší třídy je zde užší a dva náklaďáky mají problém vyhnout se v létě, natož nyní na zasněžených ulicích. Dva muži odhazující sníh na silničáře přátelsky mávnou.

Dopravu komplikuje sněžení

Dopravu na silnicích v Olomouckém kraji od časného rána kompikuje husté sněžení, kvůli kterému policisté evidují zvýšený počet dopravních nehod.

Odpoledne byla dočasně uzavřena silnice mezi Šternberkem a Moravských Berounem, na jejíž kluzké vozovce uvízly nákladní automobily.

Rozbředlý sníh v Olomouckém kraji kvůli vydatnému sněžení od rána pokrývá dálnice i silnice nižších tříd. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Policisté v Olomouckém kraji jen dopoledne evidovali dvě desítky dopravních nehod. Řidiči převážně nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze pozemní komunikace a povětrnostním podmínkám. (ČTK)

Na otočce nad Štědrákovou Lhotou trasa končí, silničář otáčí vůz a míří zpátky, na nejméně vhodném místě pak ovšem potkává autobus. Vyhnout se za jízdy je nemožné.

Naštěstí to dobře vědí oba šoféři, takže to ani jeden nezkouší. Místo toho silničář sjede co nejvíc na kraj a zastaví. Autobus se kolem něj zkušeně protáhne zdánlivě nedostatečnou mezerou. Zvednutí ruky silničáře i autobusáka řekne vše.

Po dvanácté vjíždí silničář zpět do Šumperka. Silnice je téměř holá. „To bude jenom chvilku,“ předpovídá. A neplete se, za chvíli začíná znovu sněžit a během krátké chvíle je i na silnici zase bílo, takže přichází čas opět sednout za volant.

Nejčtenější

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Zničená stopa či mrtvý divočák. Jeseníky zažívají spory běžkařů s myslivci

Ilustrační snímek

Na jedné straně myslivci, kteří v lesích hospodaří a loví, na druhé straně běžkaři, kteří chtějí mít na lesních cestách...

Moravské derby ovládla Kometa, Olomouc doma porazila po nájezdech

Souboj o kotouč mezi Tomášem Bartejsem z Brna (vlevo) a olomouckým Davidem...

Předehrávka 42. kola hokejové Tipsport extraligy proti sobě po dvou týdnech postavila znovu Brno a Olomouc. I tentokrát...

Další z rubriky

Kamion urazil na přejezdu varovná světla a ujel, policie hledá svědky

Neznámý řidič dodávky či náklaďáku urazil na železničním přejezdu na kraji...

Policisté z Prostějova pátrají po řidiči, který na tamním železničním přejezdu při otáčení kamionu poničil...

Muž se zákazem řízení marně ujížděl, policisté ho chytili na lesní cestě

Policie dohlíží na provoz na zasněžených silnicích.

V autě i po svých musela policejní hlídka na Olomoucku pronásledovat muže, který sedl za volant a vyjel na silnice...

V Prostějově řádil navrtávač nádrží, za víkend poničil sedm aut

Ilustrační snímek

Obavy mohou mít po uplynulém víkendu majitelé aut parkující v Prostějově. Zloděj tam navrtal nádrže sedmi vozů a...

Najdete na iDNES.cz