Sehnat zubaře stálo obec na Šumpersku skoro tři miliony za ordinaci a byt

  4:53aktualizováno  4:53
Celkem tři roky sháněly Štíty na Šumpersku nového stomatologa. Teprve až pro něj opravili byt a vybavili ordinaci, což dohromady stálo 2,7 milionu korun, podařilo se jim lékaře zajistit. Podobné starosti přitom mohou brzy mít i další odlehlé části Olomouckého kraje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Lékař z Ukrajiny začal ve Štítech ordinovat v polovině ledna. Služby bude poskytovat pro spádovou oblast, ve které žije přibližně pět tisíc lidí.

„Podařilo se nám pro lidi zajistit lékaře ze zahraničí. Přichází z Podkarpatské Rusi na pomezí Ukrajiny a Rumunska. Když jsem na krajském úřadu Olomouckého kraje zjistil, že má zájem pracovat mimo velká města, okamžitě jsem začal jednat,“ uvedl starosta Štítů Jiří Vogel.

Pro pacienty je bonus, že lékař Iurii Siman umí dobře česky. „Před lety jsem jezdil pravidelně do Čech za známými a naučil se jazyk. To je pro mě nyní velká výhoda,“ říká.

Nový štítecký zubař vystudoval medicínu v moldavském hlavním městě Kišiněv a pracoval v Moldavsku, na Ukrajině a v Rumunsku.

„Teď jsem se chtěl usídlit v České republice. Štíty se mi moc líbily. Už proto, že je tady podobná krajina jako pod Karpaty. Pomohlo také to, že Štíty nabízely novou ordinaci a byt. Takové podmínky jinde nebyly,“ doplnil Siman.

Odlehlým oblastem by měl pomoci stát, říká starosta

Na schůzce se podle starosty domluvili, za jakých podmínek by byl ochoten nastoupit.

„Rekonstruovali jsme pro něj byt a hlavně ordinaci, do které jsme také zakoupili novou zubařskou techniku. Vše přišlo zhruba na 2,7 milionu korun,“ popsal štítecký starosta.

Takové investice ve velkých městech samosprávy nedělají. „Nám se to taky nemusí líbit, ale pokud jsme chtěli zubaře, tak jsme museli investovat a splnit jeho požadavky. Jinak by šel jinam,“ ví Vogel, který je přesvědčený, že by měl odlehlým oblastem pomoci stát.

„Měl by říct, tohle jste dokázali, tolik investovali, tak vám tolik a tolik přispějeme. Vždyť se to dělá pro lidi, aby pořád neodcházeli do měst,“ říká.

Lidé ve Štítech otevření ordinace vítají. „Zubařů je málo i po okolí a navíc další pacienty neberou, takže je jenom dobře, že zase máme zubaře přímo ve Štítech,“ podotkl jeden z místních obyvatel Pavel Ševčík.

Podobně jako zubaře teď chce obec získat také dětského lékaře, který ve Štítech rovněž chybí.

„Takové investice se rozhodně vyplatí. Už proto, že lidé nemusí nikam složitě dojíždět. Šetříme jim čas,“ řekl starosta.

Zubaře těžce shánějí také na Jesenicku

Bez stomatologa je delší dobu i oblast kolem Vidnavy a Velké Kraše na Jesenicku u hranic s Polskem.

„Když skončila naše zubařka, odkoupili jsme zařízení ordinace. V současnosti ale nemáme prostory, protože ona měla ordinaci ve svém domě,“ popsala starostka Velké Kraše Vlasta Kočí. Problém řeší společně se sousední Vidnavou, se kterou také Velká Kraš odkoupila napůl vybavení ordinace.

„Pokud se nám podaří odkoupit bývalou nádražní budovu ležící sice na našem katastru, ale na okraji Vidnavy, chtěli bychom tam vybudovat zdravotní středisko. O náklady bychom se zase podělili,“ řekla Kočí.

Přímo na Vidnavsku je dnes bez zubaře rozsáhlá oblast, kde žije téměř pět tisíc lidí.

„Jsme připraveni zajistit stomatologovi také bydlení, protože bez toho už dnes v takové oblasti lékaře zkrátka neseženete,“ doplnil starosta Vidnavy Rostislav Kačora.

Podle hejtmanství v současné chvíli další obce na severu kraje o pomoc se sháněním zubaře nežádají.

„Do budoucna ale může vzniknout problém se zajištěním stomatologické péče v této oblasti vzhledem k vyššímu průměrnému věku zubních lékařů,“ upozornila mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.

O nedostatku zubařů mluvil v diskusním pořadu Rozstřel Roman Šmucler (9/2017):

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Prostějov chrání hnízdící labutě, dostaly vlastní varovné dopravní značky

Labutí pár hnízdící na drozdovickém rybníku v Prostějově a vyvedená mláďata...

Na drozdovickém rybníku v Prostějově se i letos usídlil labutí pár. Aby mohl úspěšně vyvést svých osm mláďat, k tomu...

Jeseník řeší záchranu centrálního vytápění, odpojujících se lidí přibývá

Ilustrační snímek

Jesenická radnice zvažuje vypovězení smlouvy s firmou Sateza zajišťující zásobování teplem a teplou vodou. Podle vedení...

Povinný čip pro psy se blíží, ve vsích na Jesenicku to většina lidí neřeší

Strážník zjišťuje, zda je pes označen čipem.

Od ledna příštího roku budou muset mít všichni psi v Česku čip. Zatímco ve větších městech Olomouckého kraje už zvířata...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz