Kdysi vyvíjel první stolní počítač, místo důchodu bude k technice vést děti

  12:53aktualizováno  12:53
První Vědecko-technické centrum pro mládež na severu Olomouckého kraje vzniká nyní v Šumperku. Děti bude praktickou formou seznamovat s robotikou, elektronikou či 3D tiskem a kromě součástek a zázemí se jim dostane rad od vedoucího Tomáše Smutného, který se před lety podílel na zrodu jednoho z prvních osobních počítačů ve východním bloku.

Tomáš Smutný s bratrem vyvinul jeden z prvních osobních počítačů v tehdejším východním bloku, teď bude předávat zkušenosti dětem v novém vědecko-technickém centru pro mládež. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Středisko, které bude sídlit v objektu Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET), nemá široko daleko obdoby, nejbližší mimoškolní kroužek se zaměřením na robotiku je až v Olomouci.

„Chceme tady kroužky robotiky, elektroniky, programování na 3D tiskárnách, ale také jakousi bastlírnu, kde si mohou děti kutit a vyrábět různé věci. Součástí centra budou kanceláře, které mohou využít mladí lidé zakládající startupy pro jednání s investory,“ představil centrum jeho vedoucí Tomáš Smutný.

Podle něj se budou ve středisku potkávat děti a jejich rodiče s podnikateli, kteří mohou technicky zdatné jedince motivovat.

„Technicky nadané děti se potřebují naučit pracovat se svým talentem. Je potřeba je správně směrovat – a k tomu mohou dopomoci schůzky se zástupci technologicky vyspělých firem z této oblasti. Je potřeba dát jim ty správné podněty. A jedním z nich je i možnost, aby si děti mohly stejně jako my kdysi něco vyrobit. Praktické zkušenosti na internetu nezískají,“ míní Smutný.

V šumperském centru budou zájemci pracovat se stavebnicemi Fischer technik, ze kterých se dají skládat roboti, či se stavebnicí Edison robot.

„Děti se s těmito stavebnicemi učí kreativitě, naučí se programovat intuitivním způsobem i vnímat logiku robotů a programování. To jsou velmi cenné poznatky pro jejich technickou budoucnost,“ přibližuje Smutný.

Vyvíjel jeden z prvních počítačů, zkušenosti teď předá dál

Jako šéf centra může budoucím technikům předávat zkušenosti, sám totiž dobře ví, že i se skromnými prostředky se dá dosáhnout hodně vysoko. S bratrem stál u zrodu jednoho z prvních osobních počítačů ve východním bloku. I když je mu nyní už 72 let a mohl by si užívat důchodu, chytil příležitost a pustil se do nového projektu.

„Hledal jsem na důchodový věk místo, kde bych mohl bydlet a uplatnit znalosti, které jsem v životě nasbíral. Jediná možnost je předat to mladé generaci. Proto jsem tuto výzvu přijal,“ svěřuje se Smutný.

„S bratrem Eduardem jsme od dětství tíhli k elektronice a pořád něco kutili. Obor jsme taky vystudovali. On šel pracovat do výzkumu v Tesle, já na vojnu k raketovému vojsku. Dostali jsme se tak ke špičkové technice,“ vzpomíná na dobu, kdy spolu často snili o počítači, obdobě Sinclairu ZX81, což byl počítač vyvinutý začátkem 80. let ve Velké Británii.

Bratr měl však k dispozici jen součástky z NDR, Sovětského svazu a Československa. Přesto dal dohromady počítač.

„A já ho naprogramoval. Potom dal bratr dohromady ještě počítač pro svého postiženého syna Ondru, i ten jsem programoval,“ říká Smutný, který věří, že i v dnešní přetechnizované době má dětem v šumperských kroužcích co nabídnout.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Zbourání bývalé ubytovny by stálo Přerov 25 milionů, rozhodne dotace

Několik desítek obyvatel přerovské ubytovny Chemik se muselo do pondělí 29....

Demolice bývalé sociální ubytovny Chemik měla být symbolický milník v boji přerovské radnice s podnikateli, kteří...

Policie hledá pejskaře a pár, kteří mohli vidět pobodání v olomouckém parku

Policie hledá pár, který mohl vidět pobodání v olomouckém parku

Bez obviněných zůstává i více než po dvou týdnech případ pobodání sedmnáctiletého mladíka v olomouckém parku. Policie...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz