Kdysi vyvíjel první stolní počítač, místo důchodu bude k technice vést děti

  12:53aktualizováno  12:53
První Vědecko-technické centrum pro mládež na severu Olomouckého kraje vzniká nyní v Šumperku. Děti bude praktickou formou seznamovat s robotikou, elektronikou či 3D tiskem a kromě součástek a zázemí se jim dostane rad od vedoucího Tomáše Smutného, který se před lety podílel na zrodu jednoho z prvních osobních počítačů ve východním bloku.

Tomáš Smutný s bratrem vyvinul jeden z prvních osobních počítačů v tehdejším východním bloku, teď bude předávat zkušenosti dětem v novém vědecko-technickém centru pro mládež. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Středisko, které bude sídlit v objektu Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET), nemá široko daleko obdoby, nejbližší mimoškolní kroužek se zaměřením na robotiku je až v Olomouci.

„Chceme tady kroužky robotiky, elektroniky, programování na 3D tiskárnách, ale také jakousi bastlírnu, kde si mohou děti kutit a vyrábět různé věci. Součástí centra budou kanceláře, které mohou využít mladí lidé zakládající startupy pro jednání s investory,“ představil centrum jeho vedoucí Tomáš Smutný.

Podle něj se budou ve středisku potkávat děti a jejich rodiče s podnikateli, kteří mohou technicky zdatné jedince motivovat.

„Technicky nadané děti se potřebují naučit pracovat se svým talentem. Je potřeba je správně směrovat – a k tomu mohou dopomoci schůzky se zástupci technologicky vyspělých firem z této oblasti. Je potřeba dát jim ty správné podněty. A jedním z nich je i možnost, aby si děti mohly stejně jako my kdysi něco vyrobit. Praktické zkušenosti na internetu nezískají,“ míní Smutný.

V šumperském centru budou zájemci pracovat se stavebnicemi Fischer technik, ze kterých se dají skládat roboti, či se stavebnicí Edison robot.

„Děti se s těmito stavebnicemi učí kreativitě, naučí se programovat intuitivním způsobem i vnímat logiku robotů a programování. To jsou velmi cenné poznatky pro jejich technickou budoucnost,“ přibližuje Smutný.

Vyvíjel jeden z prvních počítačů, zkušenosti teď předá dál

Jako šéf centra může budoucím technikům předávat zkušenosti, sám totiž dobře ví, že i se skromnými prostředky se dá dosáhnout hodně vysoko. S bratrem stál u zrodu jednoho z prvních osobních počítačů ve východním bloku. I když je mu nyní už 72 let a mohl by si užívat důchodu, chytil příležitost a pustil se do nového projektu.

„Hledal jsem na důchodový věk místo, kde bych mohl bydlet a uplatnit znalosti, které jsem v životě nasbíral. Jediná možnost je předat to mladé generaci. Proto jsem tuto výzvu přijal,“ svěřuje se Smutný.

„S bratrem Eduardem jsme od dětství tíhli k elektronice a pořád něco kutili. Obor jsme taky vystudovali. On šel pracovat do výzkumu v Tesle, já na vojnu k raketovému vojsku. Dostali jsme se tak ke špičkové technice,“ vzpomíná na dobu, kdy spolu často snili o počítači, obdobě Sinclairu ZX81, což byl počítač vyvinutý začátkem 80. let ve Velké Británii.

Bratr měl však k dispozici jen součástky z NDR, Sovětského svazu a Československa. Přesto dal dohromady počítač.

„A já ho naprogramoval. Potom dal bratr dohromady ještě počítač pro svého postiženého syna Ondru, i ten jsem programoval,“ říká Smutný, který věří, že i v dnešní přetechnizované době má dětem v šumperských kroužcích co nabídnout.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Povinný čip pro psy se blíží, ve vsích na Jesenicku to většina lidí neřeší

Strážník zjišťuje, zda je pes označen čipem.

Od ledna příštího roku budou muset mít všichni psi v Česku čip. Zatímco ve větších městech Olomouckého kraje už zvířata...

Některé trofeje rozdal po válce dětem, říká praneteř zápasníka Frištenského

Zdenka Frištenská, praneteř slavného zápasníka a siláka Gustava Frištenského a...

Slavný zápasník Gustav Frištenský se narodil před 140 lety, přesto jeho praneteř věří, že je v jeho příběhu stále co...

Žena svěřila známé syna. Ta se při hlídání opila tak, že nezvládala chodit

Alkohol (ilustrační foto)

Své volby pro hlídání zřejmě zalitovala o víkendu žena z Přerovska, která svěřila syna známé. Ta totiž navzdory...

Najdete na iDNES.cz