Opozice si utrhla ostudu kritikou správy lesů, použila neověřená data

  16:18aktualizováno  16:18
Neslavně skončila akce několika opozičních zastupitelů v Šumperku, kteří ostře zkritizovali údajné přešlapy správců místních městských lesů. Podle kritiků hrozila městu až stomilionová ztráta. Ukázalo se ale, že obvinění neměli ničím podložená, a nakonec se za celý výstup omlouvali.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vše začalo ve chvíli, kdy zastupitelé Jiří Vozda a Jiří Berka z hnutí Pro-Region předložili materiál, který vykresloval hospodaření Podniků města Šumperka (PMŠ) v městských lesích jako jednu velkou katastrofu.

Dokument tvrdě kritizoval nejen městskou společnost, která má lesy na starosti, ale také lesního správce a Lesní statek Třemešek, jenž zajišťuje pěstební a těžební činnost i ochranu lesa.

„Jak PMŠ, tak Lesní statek Třemešek nedostály svým povinnostem na úseku ochrany lesa. Neinformovaly město jako vlastníka o hrozícím nebezpečí újmy na majetku lesa, nepřijaly žádné podstatné rozhodnutí směřující k ochraně lesních porostů k ochraně lesa před hrozící újmou,“ píše se v materiálu, který hovoří o údajné potenciální újmě pro město až ve výši 94 milionů.

Potíže opozičních politiků nastaly ve chvíli, kdy měli svá tvrzení obhajovat. Starosta Tomáš Spurný z KDU-ČSL totiž všechna obvinění z dokumentu odmítl jako nesmyslná s tím, že veškeré informace o stavu lesů město dostává.

„Tohle je urážlivý text, který dehonestuje všechny, kteří se o městské lesy starají. Stejně jako každý jiný zastupitel měli i zastupitelé Pro-Regionu prostor získat informace o práci v městských lesích. A zjistili by také, že se dělá maximum pro zvládnutí kůrovcové kalamity a nyní také pro likvidaci polomů po nedávné větrné smršti,“ reagoval na vystoupení opozice starosta.

Viditelně zaskočený byl obviněními také ředitel PMŠ Tomáš Pavlíček, který na dokument reagoval informací, že pro letošní rok jsou navýšené prostředky na ochranu lesa a loni byly všechny dostupné kapacity využité na odstranění následků kůrovcové kalamity a navíc se podle PMŠ už několik let zvyšuje podíl výsadby listnatých stromů na úkor broukem ohrožených smrků.

„Není pravda, že jsme nedostáli svým povinnostem vyplývajícím z lesního plánu a aktuální situace a neinformovali vlastníka,“ dodal také Pavlíček.

Místo argumentů došlo z řad opozice na omluvy

Krátce poté nabraly události nečekaný směr. Kdo totiž čekal, že Vozda s Berkou budou zprávu obhajovat, nedočkal se.

„Já jsem ten text dostal ke schválení a odsouhlasení od kolegyně. Jestli je odněkud opsán, nemám šajn,“ prohlásil Vozda s poněkud překvapivým dovětkem, že „materiál nemá sloužit ke kriminalizaci nebo napadání toho, co se děje v městských lesích“.

„Kolegyní“ měl na mysli předsedkyni hnutí Pro-Region Zdeňku Dvořákovou Kocourkovou, která sice materiál vypracovala, ale osobně jej předložit nepřišla a místo toho odjela na dovolenou.

„Divím se, že v takovém případě předložíte materiál, který je lživý, napadající a ve své podstatě ani nevíte, odkud se vzal a ještě jste se pod něj podepsal. Když o tom nic nevíte, jak se pod něco takového můžete podepsat?“ reagoval radní Michael Kohajda z KDU-ČSL.

„Já se tímto hluboce omlouvám. Aspoň ode mě ten materiál tak hrubě míněn nebyl,“ ukončil poté své vystoupení Vozda.

V podobném duchu odpověděl i Berka. „Přesné autorství mi není známo. Podepsal jsem se pod to, že to předložíme. Měli jsme starost o stav městských lesů,“ řekl a rovněž se všem zúčastněným omluvil.

„Radši jsem si ještě udělal selfie před tím, než půjdu do tepláků“

Příležitost veřejně „vyškolit“ členy konkurenčního hnutí si poté nenechal ujít ani bývalý starosta a nyní zastupitel za Nezávislou volbu Zdeněk Brož: „Příště si pořádně přečtěte, než něco takového, co je vyloženě manipulativní a ubližující, podepíšete.“

Celé jednání bedlivě sledoval také lesní správce a uznávaný odborník Bořivoj Hojgr, který má šumperské lesy na starosti.

„Když se to dostalo na veřejnost, tak jsem z toho nespal. Volali mi kolegové lesníci, co jsem to udělal. Radši jsem si ještě udělal selfie před tím, než půjdu do tepláků,“ glosoval poté celou poněkud tragikomickou etudu.

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

VIDEO: Jeřáby snesly špičku kostelní věže v Hranicích, hrozila pádem

Odborníci s pomocí dvou jeřábů snesli na zem špičku věže kostela Stětí svatého...

Na hlavním náměstí v Hranicích na Přerovsku snesli dopoledne specialisté s pomocí dvou jeřábů špičku jedné z věží...

Mobil si kvůli chatování vynutil nožem mladý recidivista, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Přerovským policistům se podařilo dopadnout mladého lupiče, který v polovině března v jedné z ulic požádal...

Obnova parků v Olomouci finišuje, padly kvůli ní téměř dvě stovky stromů

V obnovené olomoucké Rudolfově aleji začalo velké kácení dvou stovek mladých...

Téměř dvě stovky vykácených, ale zároveň obratem nově vysazených stromů. A k tomu několik tisíc „vyměněných“ keřů. To...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz