Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Šumperk se rozroste o sídliště se stovkami bytů, supermarket budí kritiku

  15:29
Nové sídliště s byty pro tisíce obyvatel má vyrůst na poli mezi ulicemi Šumavská a Bratrušovská v Šumperku. Jedná se o největší rozvojovou lokalitu, která ve městě vznikla od roku 1989. Podle komunálních politiků a urbanistů má šanci rozvíjet se i desítky let. Zastupitelé ale musí nejprve schválit změnu územního plánu.

Vizualizace výsledné podoby první etapy výstavby nového sídliště na kraji Šumperka, jejíž součástí jsou čtyři domy se dvěma stovkami bytů a supermarket. V dalších letech mají přibýt další domy. | foto: Vít Janků

V první etapě jde o čtyři bytové domy, které chce v lokalitě postavit šumperská společnost Fortex AGS, která přišla s projektem Byty Šumavská. Poblíž bytů bude stát nový supermarket Lidl, který je nicméně terčem kritiky některých místních.

„To území je rozlehlé, takže výstavba bude rozdělena do několika etap. V první z nich zde vyrostou dvě stovky bytů v bytových domech. Supermarket tento projekt vhodně doplňuje,“ sdělil šéf projektu Byty Šumavská Michal Konečný.

Zastupitelstvo nyní projednává úpravu územního plánu, která umožní především dopravní propojení ulic Šumavská, Zemědělská a Bratrušovská.

„Do současnosti byl totiž prakticky rozvoj tohoto obrovského a nesmírně zajímavého území určeného územním plánem především k bydlení a občanské vybavenosti kvůli neřešenému dopravnímu napojení zastaven,“ objasnil starosta Šumperka Tomáš Spurný.

Celkově je mezi Šumavskou a Bratrušovskou ulicí k dispozici kolem 150 hektarů pozemků. V první fázi půjde o zastavění přibližně 45 hektarů. Jeden z dílů této plochy má zabrat supermarket Lidl, který je předmětem kritiky.

„Je třeba říct, že Lidl nabyl pozemky od soukromých vlastníků, a to pozemky k danému využití určené územním plánem již z roku 2011. Navíc obchod je na tak rozsáhlé obytné ploše vhodnou službou, byť kritici argumentují, že v dosahu do jednoho kilometru je několik dalších supermarketů,“ vysvětlil starosta Šumperka.

Část nákladů a úprav bude platit investor

Pro město může mít tato územní změna kromě nových bytů několik dalších pozitiv.

„Je to především možnost vybudovat postupně propojovací komunikace Šumavská – Bratrušovská včetně cyklostezky,“ podotkl Spurný.

Náklady na zpracování změny územního plánu, stejně jako na vybudování propojovací komunikace včetně chodníků a zeleně a ostatních částí nových veřejných prostranství budou v plné výši hradit investoři.

Proti schválení změny územního plánu na zasedání zastupitelstva byl například náměstek olomouckého hejtmana Jan Šafařík (KDU-ČSL).

„Tato změna bude mít velký vliv na další rozvoj města. Je potřeba vše probrat mnohem podrobněji a víc do celého procesu zapojit veřejnost,“ uvedl Šafařík na zasedání zastupitelstva.

Starosta ovšem oponuje, že celý proces má dostatečnou pozornost radnice.

„Proběhlo už několik jednání, snažíme se vyjednat pro město co nejlepší dohodu. Proces běží tak, jak si to změna územního plánu a taková lokalita, jako je Šumavská, zaslouží,“ podotkl Spurný.

Kritikům se nelíbí další zastavění orné půdy

Na sociálních sítích se objevuje kritika, že dojde k zabírání orné půdy. Urbanista a architekt Jakub Kynčl na to reagoval, že rozvoj měst se děje téměř vždy na volných plochách.

„Toto pole je prakticky ve městě, takže by stejně bylo jenom otázkou času, kdy dojde k jeho využití pro zástavbu,“ řekl.

Radoslav Sturm ze Šumperka volal po tom, aby se zvážila výstavba dalšího supermarketu v Šumperku.

„V dosahu jsou supermarkety Kaufland, Albert a Penny. Proč tedy mít další?“ ptá se. Odpůrci obchodu se obávají, že se tím v okolí zintenzivní doprava.

Architekt Kynčl ujišťuje, že obchod dopravní situaci nezhorší. „Bude to jen po dobu výstavby, ne však dramaticky. Máme příklady z jiných míst v republice, že pokud je supermarket v takové zástavbě, chodí tam hlavně místní, kteří chodí nakupovat pěšky. Tím pádem nehrozí žádné zahlcení dopravou v budoucnu,“ argumentuje.

Hluku se podle supermarketu lidé bát nemusejí

Obavy z hluku při navážení zboží a provozu vyvraceli zástupci Lidlu. Projekt podle nich pamatuje také na odhlučnění obchodu, aby provoz při vykládce zboží neobtěžoval obyvatele blízkých paneláků.

„Na hlučném chlazení bude protihluková zábrana, na vykládku zajede kamion do tubusu, takže nebude rušit,“ popsal Pavel Kudela ze společnosti Lidl.

Opoziční zastupitel Zdeněk Brož upozornil, že přes všechna negativa je dobré této šance využít.

„Taková příležitost je ojedinělá a naskytne se jednou za dvacet, třicet let,“ sdělil Brož.

V lokalitě Šumavská vyrostou v první etapě dvě stovky bytů, celá asi 150 hektarů rozlehlá lokalita poskytne v budoucnu příležitost i pro další výstavbu bytových domů, rodinných domků a služby. Celkem by v celém prostoru mohly jednou žít tisíce lidí.

Ke změně územního plánu se vrátí šumperští zastupitelé na svém příštím zasedání. Po případném schválení bude následovat proces, kdy bude veřejnost s projektem seznámena, aby mohla být změna ve standardním procesu projednána.

  • Nejčtenější

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v...

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, bouralo zde pět aut

V sobotu odpoledne zastavila provoz na dálnici D35 u Přáslavic směrem na Ostravu nehoda čtyř automobilů a kamionu. Na...

Pár se v parku uprostřed dne oddával sexu, hrozí mu trest za výtržnictví

Zápis do trestního rejstříku může vynést muži se ženou rozhodnutí pustit se v Olomouci do intimních hrátek na veřejně...

Petříkov řeší, kam s auty turistů. Horskou osadu snadno ucpou i v létě

Jak vyřešit dopravu v turisticky frekventované osadě Petříkov v Jeseníkách si ve spolupráci s policií a místními láme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leť, orle, leť! volal na Kerbra šaman. A čahoun doletěl až k anglické královně

Premium Hřiště divizní Holice na olomouckém předměstí pečlivě poseče a se zahradním traktorem zajede do kumbálu. Před ostrými...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Přerovské Laguně čištění nepomohlo, voda už zase není vhodná ke koupání

Sotva začala vedra, Přerované opět přišli o možnost koupat se v tamní nádrži Velká laguna. Rozbory ukázaly, že voda...

Řidič náklaďáku při odbočování srazil cyklistku, žena je vážně zraněná

Vážné zranění utrpěla cyklistka, kterou ve středu v Prostějově srazil nákladní automobil. Nehoda se stala, když vůz...

Ptačí „réprép réprép“ znělo i v noci. Vzácný chřástal lákal samici a budil lidi

Premium Malou vesnici na Přerovsku překvapil hlučný a vzácný host, který tam přiletěl až z Afriky. Na místo ho zřejmě přilákala...

Covid omezil i oblíbené komunitní sázení stromů, zájem nyní ještě vzrostl

O komunitní sázení stromů je nyní mezi lidmi ještě větší zájem než dřív. Nabízí totiž sociální kontakt dlouho přidušený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...