Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Šumperk se rozroste o sídliště se stovkami bytů, supermarket budí kritiku

  15:29
Nové sídliště s byty pro tisíce obyvatel má vyrůst na poli mezi ulicemi Šumavská a Bratrušovská v Šumperku. Jedná se o největší rozvojovou lokalitu, která ve městě vznikla od roku 1989. Podle komunálních politiků a urbanistů má šanci rozvíjet se i desítky let. Zastupitelé ale musí nejprve schválit změnu územního plánu.

Vizualizace výsledné podoby první etapy výstavby nového sídliště na kraji Šumperka, jejíž součástí jsou čtyři domy se dvěma stovkami bytů a supermarket. V dalších letech mají přibýt další domy. | foto: Vít Janků

V první etapě jde o čtyři bytové domy, které chce v lokalitě postavit šumperská společnost Fortex AGS, která přišla s projektem Byty Šumavská. Poblíž bytů bude stát nový supermarket Lidl, který je nicméně terčem kritiky některých místních.

„To území je rozlehlé, takže výstavba bude rozdělena do několika etap. V první z nich zde vyrostou dvě stovky bytů v bytových domech. Supermarket tento projekt vhodně doplňuje,“ sdělil šéf projektu Byty Šumavská Michal Konečný.

Zastupitelstvo nyní projednává úpravu územního plánu, která umožní především dopravní propojení ulic Šumavská, Zemědělská a Bratrušovská.

„Do současnosti byl totiž prakticky rozvoj tohoto obrovského a nesmírně zajímavého území určeného územním plánem především k bydlení a občanské vybavenosti kvůli neřešenému dopravnímu napojení zastaven,“ objasnil starosta Šumperka Tomáš Spurný.

Celkově je mezi Šumavskou a Bratrušovskou ulicí k dispozici kolem 150 hektarů pozemků. V první fázi půjde o zastavění přibližně 45 hektarů. Jeden z dílů této plochy má zabrat supermarket Lidl, který je předmětem kritiky.

„Je třeba říct, že Lidl nabyl pozemky od soukromých vlastníků, a to pozemky k danému využití určené územním plánem již z roku 2011. Navíc obchod je na tak rozsáhlé obytné ploše vhodnou službou, byť kritici argumentují, že v dosahu do jednoho kilometru je několik dalších supermarketů,“ vysvětlil starosta Šumperka.

Část nákladů a úprav bude platit investor

Pro město může mít tato územní změna kromě nových bytů několik dalších pozitiv.

„Je to především možnost vybudovat postupně propojovací komunikace Šumavská – Bratrušovská včetně cyklostezky,“ podotkl Spurný.

Náklady na zpracování změny územního plánu, stejně jako na vybudování propojovací komunikace včetně chodníků a zeleně a ostatních částí nových veřejných prostranství budou v plné výši hradit investoři.

Proti schválení změny územního plánu na zasedání zastupitelstva byl například náměstek olomouckého hejtmana Jan Šafařík (KDU-ČSL).

„Tato změna bude mít velký vliv na další rozvoj města. Je potřeba vše probrat mnohem podrobněji a víc do celého procesu zapojit veřejnost,“ uvedl Šafařík na zasedání zastupitelstva.

Starosta ovšem oponuje, že celý proces má dostatečnou pozornost radnice.

„Proběhlo už několik jednání, snažíme se vyjednat pro město co nejlepší dohodu. Proces běží tak, jak si to změna územního plánu a taková lokalita, jako je Šumavská, zaslouží,“ podotkl Spurný.

Kritikům se nelíbí další zastavění orné půdy

Na sociálních sítích se objevuje kritika, že dojde k zabírání orné půdy. Urbanista a architekt Jakub Kynčl na to reagoval, že rozvoj měst se děje téměř vždy na volných plochách.

„Toto pole je prakticky ve městě, takže by stejně bylo jenom otázkou času, kdy dojde k jeho využití pro zástavbu,“ řekl.

Radoslav Sturm ze Šumperka volal po tom, aby se zvážila výstavba dalšího supermarketu v Šumperku.

„V dosahu jsou supermarkety Kaufland, Albert a Penny. Proč tedy mít další?“ ptá se. Odpůrci obchodu se obávají, že se tím v okolí zintenzivní doprava.

Architekt Kynčl ujišťuje, že obchod dopravní situaci nezhorší. „Bude to jen po dobu výstavby, ne však dramaticky. Máme příklady z jiných míst v republice, že pokud je supermarket v takové zástavbě, chodí tam hlavně místní, kteří chodí nakupovat pěšky. Tím pádem nehrozí žádné zahlcení dopravou v budoucnu,“ argumentuje.

Hluku se podle supermarketu lidé bát nemusejí

Obavy z hluku při navážení zboží a provozu vyvraceli zástupci Lidlu. Projekt podle nich pamatuje také na odhlučnění obchodu, aby provoz při vykládce zboží neobtěžoval obyvatele blízkých paneláků.

„Na hlučném chlazení bude protihluková zábrana, na vykládku zajede kamion do tubusu, takže nebude rušit,“ popsal Pavel Kudela ze společnosti Lidl.

Opoziční zastupitel Zdeněk Brož upozornil, že přes všechna negativa je dobré této šance využít.

„Taková příležitost je ojedinělá a naskytne se jednou za dvacet, třicet let,“ sdělil Brož.

V lokalitě Šumavská vyrostou v první etapě dvě stovky bytů, celá asi 150 hektarů rozlehlá lokalita poskytne v budoucnu příležitost i pro další výstavbu bytových domů, rodinných domků a služby. Celkem by v celém prostoru mohly jednou žít tisíce lidí.

Ke změně územního plánu se vrátí šumperští zastupitelé na svém příštím zasedání. Po případném schválení bude následovat proces, kdy bude veřejnost s projektem seznámena, aby mohla být změna ve standardním procesu projednána.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Na přerovské koupaliště se lidé zdráhají chodit, hlídat se tam bojí i sekuriťáci

Premium Koupou se v oblečení, pokřikují na sebe a často i velmi vulgárně, ohrožují další plavce. Přerovské městské koupaliště...

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Šumpersku jelo v autě s pěti sedadly devět lidí, dva v kufru

V úterý večer musela být překvapena policejní hlídka, když zastavila osobní auto pro pět lidí na Šumpersku. U Nového...

Neříkejte mi trenére. Nejmladší hokejový kouč v české historii představuje svou vizi

Premium Je mu 26 let a od nové sezony bude nejmladším hokejovým trenérem profesionálních tuzemských soutěží v historii. Rodák z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimovo italské poznání: Tréninky jsou v kvalitě a intenzitě nesrovnatelné

Z voleje odpovídal David Zima, jednadvacetiletý stoper vyprávěl o raketovém vzestupu fotbalové kariéry, první sezoně v...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Ani 25 let od povodní není v Troubkách hotovo, jinde už se opatření osvědčila

Ani pětadvacet let od katastrofických povodní nemají v Olomouckém kraji dostatečnou ochranu proti velké vodě některé z...

Na Šumpersku jelo v autě s pěti sedadly devět lidí, dva v kufru

V úterý večer musela být překvapena policejní hlídka, když zastavila osobní auto pro pět lidí na Šumpersku. U Nového...

Z Olomouckého kraje podle statistik zmizela jedna celá vesnice

Jako by z mapy Olomouckého kraje zmizela vesnice Branná na Šumpersku. Region totiž zaznamenal meziroční pokles počtu...

Filharmonici zahrají v Hanáckých kasárnách pro Ukrajinu a pro Evropu

Navštívit unikátní místo a poslechnout si koncert nabízí akce, kterou připravili zástupci Olomouckého kraje a Moravské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...