Vítězové Blues Aperitiv vystoupí na šumperském festivalu, na kterém se představila řada velkých jmen žánru blues (na snímku Lurrie Bell, jehož album Can’t Shake This Feeling bylo nominováno na cenu Grammy).

Vítězové Blues Aperitiv vystoupí na šumperském festivalu, na kterém se představila řada velkých jmen žánru blues (na snímku Lurrie Bell, jehož album Can’t Shake This Feeling bylo nominováno na cenu Grammy). | foto: Libor Teichmann, MAFRA

Ukažte své blues po boku hvězd, láká Američany oceněný šumperský festival

  • 1
Organizátoři šumperského festivalu Blues Alive chystají i letos další ročník soutěže Blues Aperitiv. Ta je ochutnávkou samotného festivalu a současně nabízí příležitost pro neprofesionální kapely a hudebníky bez ohledu na zemi původu zahrát si na stejném pódiu, na kterém vystupují i světová jména žánru blues.

Úkol poroty Blues Aperitiv není jednoduchý, z mnoha přihlášených kapel musí vybrat sedm postupujících a k tomu dva náhradníky, kteří se mají naživo představit fanouškům na finálovém večeru 11. září ve velkém sále Domu kultury v Šumperku. Organizátoři doufají, že na akci stejně jako na samotný Blues Alive už nebudou mít dopad koronavirová omezení.

„Je na kapelách, jak se budou prezentovat před odbornou mezinárodní porotou, sestavenou z publicistů a hudebníků, a také před diváky,“ sdělil Ondřej Bezr, dramaturg festivalu Blues Alive, který v roce 2019 získal jako první v Česku nejprestižnější světové žánrové ocenění Keeping The Blues Alive Award udělované nadací Blues Foundation.

Ze sedmi kapel či hudebníků, kteří se představí na finálovém večeru, postoupí na samotný renomovaný festival dva účastníci, kteří porotu zaujmou nejvíc. K nim se přidá třetí, jenž vzejde z hlasování publika.

„Zkušenost z minulých ročníků navíc dává naději více než třem souborům,“ upozorňuje Bezr.

Úspěch přitom přináší i další bonusy, organizátoři totiž sledují kapely i dál. Ty, které se na Blues Aperitivu prosadí nejvýrazněji, si mohou na Blues Alive zahrát i vícekrát.

„Z Blues Aperitivu vzešly kapely či muzikanti, kteří se po letech vracejí už jako etablovaní bluesmani,“ říká Bezr.

Kvalita středoevropského blues stoupá, ukazuje soutěž

V posledních letech podle něj nejvíc zaujal Jan Fic, který se na Blues Aperitivu prosadil v roce 2018. Fic je dnes uznávaným muzikantem jak na bluesové, tak alternativní scéně. Jeho písně jsou podle kritiky plné silných výpovědí o současnosti.

Mezi největší hvězdy mladé české bluesové generace pak už patří také Marcel Flemr, kterého rovněž prověřil Blues Aperitiv a následně Blues Alive.

„V Blues Aperitivu sledujeme velmi pozitivní trend. Nejenže setrvale narůstá hráčská kvalita a souhra přihlášených souborů, ale také jejich zajímavé autorské výkony. Pro porotu je stále těžší rozhodnout o vítězích, neboť kvalita všech finalistů, ať už pocházeli z České republiky, Slovenska nebo Polska, byla velice vyrovnaná,“ podotýká dramaturg.

Kapely či hudebníci, kteří mají zájem se festivalu zúčastnit, mohou zasílat přihlášky do 31. května. Pro základní výběr je nutné k nim přiložit minimálně tři ukázky tvorby ve formátu MP3, případně odkaz na digitální přehrávač. Pravidla Blues Aperitivu umožňují přihlásit se i kapelám, které už na této akci v minulosti vystoupily, ale nedostaly se mezi nejlepší.