Studentská právní poradna (SPP) každý semestr vyřeší na stovku případů. V tom současném letním funguje od března.
„Tak jako medici chodí do univerzitní nemocnice za pacienty, na kterých se učí, tak k nám chodí klienti, kteří jsou praktickou zkušeností pro naše studenty,“ říká vedoucí kanceláře SPP Lucia Valentová.
„Rovněž jsme fakulta veřejné vysoké školy a možnost poradit lidem a předat jim naše znalosti a zkušenosti je forma, jak studenti můžou vrátit společnosti zpět něco z toho, co do nich investuje, když jim umožňuje studovat,“ dodává s tím, že o praxi ve studentské poradně je velký zájem.
„Čím dál tím víc se setkáváme s tím, že se studenti na naši fakultu hlásí, protože o poradně vědí a chtějí být její součástí. Každý rok se nám stane, že přihlášku student podá už i v nižším ročníku, než na který je poradna plánovaná,“ popisuje Valentová.
V zimním semestru je pak zpravidla studentských rádců více, v letním kvůli větším školním povinnostem vyšších ročníků o něco méně. I tak se jich ale klientům bude věnovat okolo padesáti. Pracují ve dvojicích a vyjde na ně zhruba pět případů. Dohromady tak vyřeší zhruba sto případů za semestr.
Na poradnu dohlížejí učitelé a advokáti...
SPP je určena pro lidi, kteří si nemůžou dovolit právní pomoc od advokáta. Zde se mohou poradit u studentů právnické fakulty, kteří jim pod dozorem učitelů a advokátů poskytnou právní analýzu, případně vypracují smlouvu či žalobu.
„Poradna funguje oboustranně prospěšně. Právní rady jsou u nás zdarma, oplátkou je praxe, kterou studenti nabudou již v průběhu studia na základě řešení případů ze života a z komunikace s klienty,“ vysvětluje Valentová.
Nejčastěji se lidé na studenty obracejí v dluhových otázkách a při rodinných problémech.
„Chodí klienti, kteří se chtějí rozvést, k tomu vypořádat společné jmění manželů a poměry k dětem. Takže se řeší i výživné, pak se objeví dluhy. Lidi se často potřebují poradit, když jsou v exekučním řízení nebo když jim exekuce hrozí,“ říká šéfka poradny.
„Dále u nás řešíme i otázky z dědictví, nájmy, darovací a kupní smlouvy, pracovněprávní otázky až po výklady pojmů vzhledem k účinnosti nového občanského zákoníku,“ dodává. Kromě toho se někteří ze studentů specializují na případy, v nichž je potřeba ochránit spotřebitele, či na problémy s úřady.
...studentům pomáhá připravit se na emoce psycholog
Právním poradcem se však nemůže stát každý, lektoři si své studenty pečlivě vybírají. Musí být například ochotni se klientům přizpůsobit i za cenu zrušení vlastního programu.
„Vybíráme si studenty, kteří mají tu správnou motivaci a kteří jsou ochotní přizpůsobit svůj osobní čas práci v poradně. To znamená, že pokud klient může na schůzku v pátek, tak je schůzka v pátek, pokud může jen po práci večer, tak tomu student musí svůj program podřídit,“ dodává Valentová.
Na toho, kdo výběrem projde, dohlíží učitelé i advokáti. „Na komunikaci s těžkými a emočními klienty naše studenty pomáhá připravovat i psycholožka,“ říká Valentová.
Obrátit se na studenty může kdokoliv, jedinou podmínkou je povinná osobní schůzka. Najdou se však i výjimky.
„Pokud jste například smlouvu uzavřeli jako živnostník, nemůže se poradna problému věnovat, protože patří do sféry obchodního práva. Rovněž poradna neposkytuje rady v oblasti trestního práva a nemůže z etických důvodů poskytovat právní rady klientům v případech, kde je protistranou Univerzita Palackého, protože je její součástí,“ upozorňuje SPP na svém webu.