Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Lidé ze Strukova na Uničovsku nemohou kvůli uzávěře v podstatě vůbec nikam

  17:38
Kvůli lockodownu se teď zlobí lidé ve Strukově na Uničovsku. Obec má totiž nejmenší katastr v Olomouckém kraji a s pouhým půl kilometrem je také rozlohou druhá nejmenší v republice. Pokud lidé mají dodržovat uzávěru, tak nemohou v podstatě nikam.

Nožíř Petr Melichárek ze Strukova sice může podnikat, prodávat své výrobky přes internet, ale to je tak všechno. „Omezit pohyb katastrem obce nebylo šťastné rozhodnutí. Měli to vymezit spíš vzdáleností v kilometrech od bydliště,“ míní Melichárek.

Sám obrazně říká, že vyjde z domu a je u cedule značící konec obce. Spolu s manželkou a dvěma malými dětmi teď bude výrazně omezen v pohybu. „My tady v obci nemáme žádný les, kam by se dalo zajít. Když se chceme jít projít do přírody, musíme tam dojet autem. Teď budeme odkázaní na to chodit s dětmi pořád dokola krátkou procházkou kolem zahrádek k obecnímu rybníku a zpět,“ popisuje.

Přesto je připraven lockdown na katastru obce dodržovat. „Zkrátka tři týdny nikam nepůjdeme. To mi až tak nevadí, pokud to pomůže v boji proti covidu. Naopak mi vadí, že jsme se do tohoto bodu vůbec dostali,“ podotkl.

Starosta druhé nejmenší obce v České republice Jiří Hubáček připustil, že opatření se v některých případech fakticky ani dodržet nedá. Ve Strukově, kde žije zhruba 150 obyvatel, to však zatím berou s nadhledem. 

„Tady se to ani nedá dodržet, například lidé ze dvou domů, když vylezou před barák, jsou už v jiném katastru, takže by nemohli jít nikam. Před domem jim totiž vede silnice, která je již na jiném katastru,“ vysvětlil starosta.

„Do obchodu lidé stejně chodí do sousedních dědin, jinak to nejde. Teoreticky se to zřejmě dá někde dodržet, ale na té naší malé rozloze je to nemyslitelné,“ dodal Hubáček. O moc lépe na tom nejsou ani lidé z Grymova na Přerovsku, kde mají k dispozici jeden kilometr čtverečný.

Na lockdown v kraji dohlíží 250 policistů

Na dodržování vládních opatření dohlíží na území celého Olomouckého kraje zhruba 250 policistů, kteří provádějí kontroly na 170 vytipovaných místech. 

„Jedná se o dálnice, silnice I., II. a III. třídy. Všechna stanoviště nejsou obsazena po celý den. Každá hlídka má přidělená dvě až tři stanoviště, na nichž se střídá,“ uvedla mluvčí krajské policie Jitka Dolejšová.

Hlídky se pohybují mezi stanovišti v nepravidelných časech podle aktuální potřeby. Policie v Olomouckém kraji je předběžně dohodnutá s Armádou České republiky a rovněž s Celní správou na posílení kontrol.

„Měly by být zahájeny během úterý a středy tohoto týdne. Společně s policisty bude vykonávat kontrolní činnost na území kraje kolem 400 příslušníků armády a 20 příslušníků Celní správy. Kontroly budou probíhat nejen na hranicích okresů, ale policisté budou namátkově kontrolovat i cestující vlakovými a autobusovými spoji mimo okresy,“ dodala mluvčí.

V Jeseníkách je slunečno, ale pusto a prázdno

Nezvyklý pohled nyní nabízejí panoramatické kamery na Pradědu, ale i v řadě dalších lyžařských středisek v Jeseníkách, kam i přes uzavření lanovek dosud mířily davy turistů. 

„Dá se říci, že tady nikdo není, je tady úplně vymeteno - můžeme to říct o počasí i o lidech. Něco podobného jsme zažili loni 13. března. Lidé tehdy byli úplně vystrašení, prvních 14 dní tady nebyl vůbec nikdo. Pak jim otrnulo, začali se trousit skialpinisté a běžkaři,“ řekl Jiří Hejtmánek z jesenické horské služby.

Pusto je i na Pradědu, při striktním dodržení vládních nařízení se tam lidé ani dostat nemohou. Vrchol totiž leží v katastru obce Malá Morávka na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji, přístupová cesta však k němu vede částečně i přes katastr Šumperska v Olomouckém kraji.

Podle provozního hotelu a restaurace Praděd Tomáše Hrazdila od rána lidé volají a ptají se, jak je to s tou „zakázanou zónou“. Vzhledem k tomu, že na horách dnes nikdo není, uzavřeli i výdejní okénko. 

„Pokud by nějací výletníci dorazili, otevřeme ho, nenecháme je mrznout, ale počítáme s tím, že na tři týdny provoz utlumíme do minima,“ řekl Hrazdil. Podotkl, že pohled do přírody je nyní jak balzám na nervy, pro podnikatele je však smutný.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Muž zabil v Přerově na ulici známého. Policisté jej zadrželi a obvinili

Kriminalisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v Přerově. Páteční...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

POHLED: Nepředvídatelný Krejčí. Zpohodlněl doma, či převáží geniální mysl?

Mezi krajany nenajdete moc středních útočníků, kteří by se mu za poslední dekádu mohli alespoň trochu přiblížit. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý z Hranické propasti měl jizvu v podbříšku, policie prosí o pomoc

Mrtvý neznámý muž, kterého vytáhli potápěči 3. srpna z hladiny Hranické propasti, nezemřel násilnou smrtí. Kriminalisté...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Řidič náklaďáku se dřevem odmítl vážení, kromě pokuty musel řešit přeložení

Dva přetížené nákladní vozy odhalili policisté během kontrolní akce na Prostějovsku. První řidič zvážení soupravy...

Kolony i budoucí úleva, v Olomouckém kraji se staví ve velkém

Ani extrémní vedra koncem července a začátkem srpna nezasahují negativně do harmonogramů výstavby velkých dopravních...

Podražila i domácí pálenka, někde dají lidé za litr až o sto korun víc

V Olomouckém kraji otevřely první pálenice, do kterých mohou lidé nosit ke zpracování letošní sesbírané ovoce, jako...

Svatého Kryštofa po útoku zlodějů kovu vrátil k dálnici D35 jeřáb

Čtyřmetrová bronzová socha svatého Kryštofa se vrátila na val u dálnice D35 nedaleko Olomouce. Patron poutníků a řidičů...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...