Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. května 2020 Filip

V kauze nelegální střelnice selhal stavební úřad, říká úřad ombudsmanky

  5:39aktualizováno  5:39
Odpůrci nelegálně budované střelnice u Kobeřic na Prostějovsku se dočkali zastání. Podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka měl prostějovský stavební úřad proti masivním terénním úpravám zasáhnout. Teď musí zjednat nápravu.

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde má vzniknout střelnice. Místní proti tomu protestují a sepsali i petici. | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

Velký úžas vzbudily před více než rokem masivní terénní úpravy v lesíku mezi Brodkem u Prostějova a obcí Hradčany-Kobeřice. Policista Tomáš Fiala z nedalekých Nezamyslic zde bez povolení začal budovat střelnici.

Těžké stroje vybagrovaly půdu a přemístily tuny zeminy, Fiala nechal zplundrovat les a navršil až pět metrů vysoké valy. Prostějovskému stavebnímu úřadu to nijak nevadilo.

Strážce zákona zároveň bez souhlasu sousedů vtrhl hluboko na jejich pozemky, odkud někdo ukradl vykácené dřevo asi za deset tisíc korun. Policistu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale nic se mu nestalo.

Nyní se karta alespoň částečně otočila. Celou věcí se zabýval úřad veřejné ochránkyně práv, který k případu před pár dny vydal takzvané závěrečné stanovisko.

Podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka stavební úřad postupoval zcela nelogicky a zmatečně. V České republice se totiž může něco stavět jen na základě regulérního povolení a nemovitosti se mohou využívat jen k určenému účelu.

„Je to základní veřejný zájem, který chrání stavební zákon. Uvedené veřejnoprávní povinnosti stavební úřad v daném případě nenaplnil. Jeho opatření považuji za nedostatečná,“ sdělil zástupce veřejné ochránkyně práv.

Fotogalerie

Policista Fiala podle Křečka provedl terénní úpravy, kácení a staví sjezd, aniž by stavebnímu úřadu jakkoliv objasnil účel prací. A stavební úřad se s tím spokojil. Křeček proto prostějovskému magistrátu navrhl, aby stanovisko stavebního úřadu, že je všechno v pořádku, zrušil.

„Navrhuji, aby magistrát znovu rozhodl, zda jsou zemní práce legální, či nikoliv, a to s přihlédnutím k námitkám stěžovatelů, jako jsou výška valů, plocha či účel zemních prací, a s přihlédnutím k mé argumentaci. Pokud stavební úřad dovodí, že jde o nepovolené stavební úpravy, vydá výzvu k bezodkladnému zákazu jejich užívání a terénní úpravy projedná v řízení o odstranění stavby,“ nařídil Křeček.

Stanovisko vedoucího Stavebního úřadu v Prostějově Jana Košťála není k dispozici. Na otázky MF DNES zaslané začátkem uplynulého týdne magistrát neodpověděl. Minulý čtvrtek přitom na místě opět pracoval bagr a jeden z valů ještě asi o metr navýšil.

Primátor: Jsme připraveni to řešit

Primátor Prostějova František Jura ovšem přiznal, že ho celá věc netěší.

„Vnímám stížnosti na stavební úřad a několikrát jsem už seděl s tajemnicí magistrátu a chci mít k dispozici závěry nadřízených orgánů, jako jsou kraj a ministerstvo, zda byl porušen zákon, nebo nebyl. Nezavíráme nad tím oči, a pokud k něčemu došlo, jsme připraveni to v rámci kompetencí příslušných lidí řešit,“ slíbil primátor.

Střelnici u Kobeřic odmítá drtivá většina místních, kteří proti ní sepsali petici.

U obce již funguje kamenolom a lidé se bojí dalšího hluku zejména o víkendech. Závěrečná zpráva úřadu ombudsmanky je nesmírně potěšila.

„Vyplývá z ní, že stavební úřad by měl zrušit své stanovisko, a my doufáme, že pokud to bude uznáno jako chyba, tak valy budou konečně odstraněny. Jsme rádi, že u veřejného ochránce práv máme zastání,“ radoval se zástupce skupiny Kobeřice proti střelnici Radomil Holík.

Starostka Hradčan Kobeřic Zuzana Weinlichová potvrdila, že s výstavbou střelnice nesouhlasí ani obec. „Zamítavé usnesení obecního zastupitelstva se určitě měnit nebude,“ sdělila.

GIBS případ odložila

Dění okolo nelegálně budované střelnice u Kobeřic v minulosti vyšetřovala GIBS. Neviděla ovšem problém v tom, že policista Fiala bez jakéhokoliv oprávnění zplundroval cizí pozemky.

Na GIBS Fiala vypověděl, že svůj pozemek měl vyznačený kolíky, ale jeden z nich někdo odstranil. Tím pádem dělníci zasáhli dál, než měli.

To ale potvrdili pouze zaměstnanci firmy, kterou si najal, a lidé, kteří pro něho káceli dřevo a za odměnu si ho mohli zadarmo odvézt domů. Naopak ostatní svědci vypověděli, že si na žádné vytyčovací kolíky nepamatují. Jsou to sousedé, kteří mají v okolí včely, či místní myslivec.

GIBS tento rozpor zcela pominula. „Firma byla řádně poučena, že stavbu má provádět pouze ve vytyčeném prostoru. Tyto skutečnosti jsou prokázány především podanými vysvětleními,“ napsal v usnesení o odložení případu v příkrém rozporu s výpověďmi několika svědků vyšetřovatel GIBS Milan Růžička, který zároveň uvedl pozoruhodné vysvětlení.

„Nelze vyloučit, že zahájené kácení na místě využila další osoba k neoprávněnému vytěžení dřevní hmoty,“ spekuloval bez jakéhokoliv důkazu v oficiálním úředním usnesení.

Strážce zákona Fiala se sousedům za zplundrovaný pozemek a ukradené dřevo dodnes neomluvil ani nenahradil škodu.

Stanovisko policisty Tomáše Fialy

Fiala tvrdí, že plní vše, co státní orgány a zákon vyžadují: „To je potvrzeno i tím, že i když ze strany odpůrců přišla celá řada udání, žádný orgán neshledal na mé straně žádné pochybení, ať už to byla inspekce životního prostředí, GIBS, odbor dopravy, či stavební úřad. Činím také veškerá možná opatření, aby obyvatelé nebyli hlukem obtěžováni. Paradoxně však tuto mou snahu komplikují samotní odpůrci střelnice, když například zmařili původně zamýšlené umístění klubové střelnice dále od komunikace do hluboké jámy po bývalém lomu. Je také zvláštní, že odpůrci střelnice namítají budoucí hluk z mé klubové střelnice, avšak soustavný provoz kamenolomu přes cestu jim nevadí. Budu rád, když budou mít ze střelnice užitek i ostatní obyvatelé okresu, a pokud bude zájem, rád se ujmu a vytvořím podmínky pro metodické a sportovní vedení střeleckého oddílu dětí a mládeže.“

  • Nejčtenější

Kamion dostal smyk přes celou šířku D1, prorazil svodidla a vysypal náklad

Dálnice D1 je na 269. kilometru u Přerova v obou směrech nadále uzavřená po ranní nehodě kamionu. Nákladní vůz přejel...

Část starších učitelek ze školek nechce nastoupit zpět, některé volí důchod

Odkládání návratu do práce nebo i dřívější odchod do důchodu. Také tak reaguje část především starších učitelek v...

Lidé věřili výhodné investici, svěřených 240 milionů těšilo jen podvodníka

Premium Soud začne po odeznění koronavirových omezení projednávat případ podvodníka, který přinejmenším v Olomouckém kraji...

Korba tatry se vzpříčila pod mostem, vůz uvázl s kabinou ve vzduchu

Kuriózní nehoda se ráno stala u Šumperka. Pod železničním viaduktem se tam zaklínila nákladní tatra, přední kola se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlámal z Hearts neutíká, doma se už zaučuje v otcově firmě

Zdeněk Zlámal má obavy, že administrativní sestup jeho Hearts ze skotské nejvyšší soutěže už nic nezvrátí. Zkušený...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Kultovní olomoucké undergroundové hospodě Ponorka hrozí konec, žádá o pomoc

Legendární olomoucká undergroundová hospoda U Musea, kterou nejen místní díky ikonickým dveřím znají hlavně jako...

Žena chtěla vyřešit problémy tím, že se nechá zavřít. Šla vyloupit obchod

Neobvyklý případ loupeže vyšetřují policisté ze Šumperska. Pachatelkou je žena, která v obchodě vytáhla na prodavače...

Technické dědictví jako Česko má jen pár států, říká majitel Veteran Areny

Premium Na všem zlém může být aspoň troška dobrého. Pozdržení startu turistické sezony znamenalo v případě Veteran Areny...

Lidé z mlékárny, ve které se rozšířil koronavirus, mají lehký průběh nemoci

Všichni zaměstnanci mlékárny v Otinovsi na Prostějovsku, kteří onemocněli covidem-19, mají zatím lehký průběh nemoci. V...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK (10.000 KČ BONUS)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...