Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

V kauze nelegální střelnice selhal stavební úřad, říká úřad ombudsmanky

  5:39
Odpůrci nelegálně budované střelnice u Kobeřic na Prostějovsku se dočkali zastání. Podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka měl prostějovský stavební úřad proti masivním terénním úpravám zasáhnout. Teď musí zjednat nápravu.
Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde...

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde má vzniknout střelnice. Místní proti tomu protestují a sepsali i petici. | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

Velký úžas vzbudily před více než rokem masivní terénní úpravy v lesíku mezi Brodkem u Prostějova a obcí Hradčany-Kobeřice. Policista Tomáš Fiala z nedalekých Nezamyslic zde bez povolení začal budovat střelnici.

Těžké stroje vybagrovaly půdu a přemístily tuny zeminy, Fiala nechal zplundrovat les a navršil až pět metrů vysoké valy. Prostějovskému stavebnímu úřadu to nijak nevadilo.

Strážce zákona zároveň bez souhlasu sousedů vtrhl hluboko na jejich pozemky, odkud někdo ukradl vykácené dřevo asi za deset tisíc korun. Policistu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale nic se mu nestalo.

Nyní se karta alespoň částečně otočila. Celou věcí se zabýval úřad veřejné ochránkyně práv, který k případu před pár dny vydal takzvané závěrečné stanovisko.

Podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka stavební úřad postupoval zcela nelogicky a zmatečně. V České republice se totiž může něco stavět jen na základě regulérního povolení a nemovitosti se mohou využívat jen k určenému účelu.

„Je to základní veřejný zájem, který chrání stavební zákon. Uvedené veřejnoprávní povinnosti stavební úřad v daném případě nenaplnil. Jeho opatření považuji za nedostatečná,“ sdělil zástupce veřejné ochránkyně práv.

Policista Fiala podle Křečka provedl terénní úpravy, kácení a staví sjezd, aniž by stavebnímu úřadu jakkoliv objasnil účel prací. A stavební úřad se s tím spokojil. Křeček proto prostějovskému magistrátu navrhl, aby stanovisko stavebního úřadu, že je všechno v pořádku, zrušil.

„Navrhuji, aby magistrát znovu rozhodl, zda jsou zemní práce legální, či nikoliv, a to s přihlédnutím k námitkám stěžovatelů, jako jsou výška valů, plocha či účel zemních prací, a s přihlédnutím k mé argumentaci. Pokud stavební úřad dovodí, že jde o nepovolené stavební úpravy, vydá výzvu k bezodkladnému zákazu jejich užívání a terénní úpravy projedná v řízení o odstranění stavby,“ nařídil Křeček.

Stanovisko vedoucího Stavebního úřadu v Prostějově Jana Košťála není k dispozici. Na otázky MF DNES zaslané začátkem uplynulého týdne magistrát neodpověděl. Minulý čtvrtek přitom na místě opět pracoval bagr a jeden z valů ještě asi o metr navýšil.

Primátor: Jsme připraveni to řešit

Primátor Prostějova František Jura ovšem přiznal, že ho celá věc netěší.

„Vnímám stížnosti na stavební úřad a několikrát jsem už seděl s tajemnicí magistrátu a chci mít k dispozici závěry nadřízených orgánů, jako jsou kraj a ministerstvo, zda byl porušen zákon, nebo nebyl. Nezavíráme nad tím oči, a pokud k něčemu došlo, jsme připraveni to v rámci kompetencí příslušných lidí řešit,“ slíbil primátor.

Střelnici u Kobeřic odmítá drtivá většina místních, kteří proti ní sepsali petici.

U obce již funguje kamenolom a lidé se bojí dalšího hluku zejména o víkendech. Závěrečná zpráva úřadu ombudsmanky je nesmírně potěšila.

„Vyplývá z ní, že stavební úřad by měl zrušit své stanovisko, a my doufáme, že pokud to bude uznáno jako chyba, tak valy budou konečně odstraněny. Jsme rádi, že u veřejného ochránce práv máme zastání,“ radoval se zástupce skupiny Kobeřice proti střelnici Radomil Holík.

Starostka Hradčan Kobeřic Zuzana Weinlichová potvrdila, že s výstavbou střelnice nesouhlasí ani obec. „Zamítavé usnesení obecního zastupitelstva se určitě měnit nebude,“ sdělila.

GIBS případ odložila

Dění okolo nelegálně budované střelnice u Kobeřic v minulosti vyšetřovala GIBS. Neviděla ovšem problém v tom, že policista Fiala bez jakéhokoliv oprávnění zplundroval cizí pozemky.

Na GIBS Fiala vypověděl, že svůj pozemek měl vyznačený kolíky, ale jeden z nich někdo odstranil. Tím pádem dělníci zasáhli dál, než měli.

To ale potvrdili pouze zaměstnanci firmy, kterou si najal, a lidé, kteří pro něho káceli dřevo a za odměnu si ho mohli zadarmo odvézt domů. Naopak ostatní svědci vypověděli, že si na žádné vytyčovací kolíky nepamatují. Jsou to sousedé, kteří mají v okolí včely, či místní myslivec.

GIBS tento rozpor zcela pominula. „Firma byla řádně poučena, že stavbu má provádět pouze ve vytyčeném prostoru. Tyto skutečnosti jsou prokázány především podanými vysvětleními,“ napsal v usnesení o odložení případu v příkrém rozporu s výpověďmi několika svědků vyšetřovatel GIBS Milan Růžička, který zároveň uvedl pozoruhodné vysvětlení.

„Nelze vyloučit, že zahájené kácení na místě využila další osoba k neoprávněnému vytěžení dřevní hmoty,“ spekuloval bez jakéhokoliv důkazu v oficiálním úředním usnesení.

Strážce zákona Fiala se sousedům za zplundrovaný pozemek a ukradené dřevo dodnes neomluvil ani nenahradil škodu.

Stanovisko policisty Tomáše Fialy

Fiala tvrdí, že plní vše, co státní orgány a zákon vyžadují: „To je potvrzeno i tím, že i když ze strany odpůrců přišla celá řada udání, žádný orgán neshledal na mé straně žádné pochybení, ať už to byla inspekce životního prostředí, GIBS, odbor dopravy, či stavební úřad. Činím také veškerá možná opatření, aby obyvatelé nebyli hlukem obtěžováni. Paradoxně však tuto mou snahu komplikují samotní odpůrci střelnice, když například zmařili původně zamýšlené umístění klubové střelnice dále od komunikace do hluboké jámy po bývalém lomu. Je také zvláštní, že odpůrci střelnice namítají budoucí hluk z mé klubové střelnice, avšak soustavný provoz kamenolomu přes cestu jim nevadí. Budu rád, když budou mít ze střelnice užitek i ostatní obyvatelé okresu, a pokud bude zájem, rád se ujmu a vytvořím podmínky pro metodické a sportovní vedení střeleckého oddílu dětí a mládeže.“

  • Nejčtenější

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Historický hotel v centru Jeseníku nikdo nechce. Hoteliérem se může stát radnice

Premium Hotel Slovan patřící Jeseníku se prodávat nebude. Zastupitelé záměr zrušili, protože se nepodařilo najít pro nemovitost...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Speciální lůžka i křesla zlepšila péči o nemocné v Šumperku

Další jednotku intenzivní péče pro dlouhodobě nemocné pacienty otevřela Nemocnice Šumperk v Pavilonu P. Nové oddělení...

Restaurátor vyjel plošinou do výšky 16 metrů, zlatil sochu Panny Marie

Z výšky 16 metrů se restaurátor Martin Parobek v pondělí pustil do oprav památkově chráněného Mariánského sloupu se...

Legiovlak zastavil v Prostějově, rozrostl se na čtrnáct vagonů

Hlavní nádraží v Prostějově je čtyřiadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České...

Lov divočáků letos zlomí rekordy, vyplácí se spolupráce se zemědělci

Premium O polovinu méně divočáků zastřelili myslivci v Olomouckém kraji v uplynulé lovné sezoně, přestože je stát vzhledem k...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VE VÝROBĚ (35-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...