Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Pod školou zůstal tajný kryt železničářů, za války by odtud řídili vlaky

  11:38
Když se ve světě rozhořela studená válka, rostl i strach komunistů z útoku Západu. Na Šumperk proto padla volba, aby tam Československé státní dráhy vybudovaly nedobytný podzemní velín pro Moravu. Vznikl v krytu pod tehdejší železniční průmyslovkou, dnes Střední školou řemesel.

„Kryt byl vybudován v roce 1963. Tehdy všem, kdo o tom rozhodovali, vrtalo hlavou, jak stavbu v podzemí utajit před veřejností. Padlo rozhodnutí spojit to s výstavbou tělocvičny. Takže v podzemí vznikl utajený kryt, nad ním se budovala tělocvična,“ přiblížil historii místa školník Střední školy řemesel Petr Šťastný.

České železnice byly v té době rozděleny na čtyři oblasti. A právě ze Šumperka se měla řídit celá Morava. Ředitelství Střední dráhy jinak sídlilo v Olomouci. „V případě chemického či jaderného útoku by se do podzemí pod naší školou přestěhovalo celé moravské vedení,“ vysvětlil.

Vzduchotechnika v bunkru pod šumperskou průmyslovkou

Do krytu se vstupuje těžkými pancéřovými dveřmi a několik desítek metrů dlouhou chodbou. Centrální část krytu představuje místnost s ohromnou mapou tehdejší Československé socialistické republiky, na které jsou podrobně vyznačeny železniční tratě včetně budov a dalšího příslušenství.

„Mapa je tak podrobná, že jsou na ní označeny i jednotlivé výhybky. Každá má svůj kód,“ popsal Šťastný. V místnosti zůstala nástěnka s novinovými výstřižky starými téměř šedesát let. A tabulky s instrukcemi, co je potřeba udělat v případě napadení. 

Pod zemí nechybí ani telefonní ústředna, ale i technická místnost s bateriemi. „Vždycky jsem si myslel, že baterky sloužily na udržení provozu v případě výpadku elektřiny, ale baterkárna sloužila pro rozběh diesel agregátu, který elektřinu vyráběl,“ upozornil Šťastný. 

Bunkr byl zcela oddělen od světa

Jde o hermeticky uzavřený prostor za pancéřovými dveřmi, takže nesměla chybět vzduchotechnika na výměnu vzduchu. „Je funkční i dnes, protože vzduch se musí měnit pravidelně, jinak se sem nedostane,“ objasnil školník. 

Pokud selhala elektřina, musela na obsluhu vzduchotechniky nastoupit lidská síla a větrat mechanickou klikou. Kryt měl taky vlastní výrobu elektřiny a rozvodnu. 

Školník Petr Šťastný u agregátu na výrobu elektřiny v bunkru pod šumperskou...

Školník Petr Šťastný u agregátu na výrobu elektřiny v bunkru pod šumperskou průmyslovkou

Elektřinu vyráběl velký diesel agregát. Nafta se z cisterny čerpala nahoru do nádrže umístěné pod stropem a potom tekla samospádem do agregátu.

„Někdy před patnácti lety proběhla zkouška, zda je agregát funkční, což se potvrdilo. Řekl bych, že by byl schopný provozu i dnes,“ poznamenal Šťastný. 

Pancéřová dvířka ukrývají tajnou chodbu

Za jedněmi pancéřovými dvířky, kterými se zřejmě dalo prolézt jen po kolenou, je vchod do tajné chodby. Než by se někdo dostal přes kvalitní zabezpečení do bunkru, nějakou dobu by to trvalo.

Brno odhaluje kryt hluboko ve skále, byl připraven i na atomový útok

„Do té doby by všichni stihli opustit podzemní prostor touto chodbou, která ústí na dvoře nedaleké zdravotnické školy. Výstupní místo je tam kryté přístřeškem pro popelnice,“ popsal Šťastný.

Tajný bunkr pod průmyslovkou naštěstí nikdy nebyl v ostrém provozu. Byl využit jen k několika cvičením. „Z vyprávění vím, že přijelo vedení a vybraní železničáři, byli zavřeni v podzemí tři dny a simulovali řízení dopravy,“ vysvětlil. 

Průmyslovka má také historické podzemí

Protože bývalá železniční průmyslovka využívá také historické prostory šumperského zámku, má též středověké podzemí. V jeho klenuté části byly konírny, část sloužila jako sklep.

„Ten je nyní využíván jako výuková místnost, kde se učí budoucí zedníci,“ vysvětlil školník. Z podzemí vede opravená podzemní chodba, má pár desítek metrů. 

„Je velmi pravděpodobné, že kdysi spojovala zámek s radnicí,“ sdělil znalec šumperské historie Radek Auer. Podle historických pramenů byl kopec, na jehož vrcholu vzniklo ve středověku město, protkán sítí chodeb. 

„Domy na náměstí v Šumperku měly dvě až tři patra nad zemí a stejně tak i pod zemí. Sklepy byly průchozí mezi jednotlivými domy. Když s vývojem válčení přestaly plnit funkci úkrytu před nepřítelem, lidé je od sebe oddělovali, zazdívali a taky postupně zasypávali, protože je už nepotřebovali,“ vysvětlil Auer.

Dnes se podle něj nedá určit, jak rozsáhlé šumperské podzemí bylo. „Nikdy neproběhl žádný historický průzkum podzemí a otázka je, jestli vůbec někdy proběhne a do jaké míry je to reálné,“ naznačil Auer.

  • Nejčtenější

Výluka měla přinést nové zastávky, lidé ale budou muset do autobusů znovu

Třítýdenní výluka na regionální trati mezi Olomoucí a Drahanovicemi měla tento měsíc přinést rekonstrukce zastávek na...

Moravu zasypal sníh, zkomplikoval dopravu. Do rána se může tvořit náledí

Od pátečních dopoledních hodin na celé Moravě intenzivně sněžilo. Kvůli mlze a sněhovým srážkám se zhoršila sjízdnost...

Česko pokryl sníh, hrozí náledí. Největší silniční trable řeší jižní Morava

Většinu území České republiky od rána zasypává sníh. Na některých místech začal sníh tát a hrozí náledí. Největší...

Opilá řidička po nehodě usnula za volantem, policii přivolalo její auto

Ukázkovou funkčnost systému automatického volání na tísňovou linku po nehodě vyzkoušela řidička, která nabourala na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jágr si utahuje z rozhodčích. Pokuta? Extraligové pravidlo neporušil

Majitel Rytířů a kladenský útočník Jaromír Jágr v pondělí na Instagramu zažertoval na adresu rozhodčích hokejové...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Firma chtěla testovat děti bez potřebného povolení, školy ji odmítly

Letos už podruhé čelí kritice necelý rok fungující společnost KoRo Medics. Ta v únoru v Prostějově neoprávněně...

Při pátrání po osudech četníků jsem dostal i nabídku k sňatku, říká badatel

Amatérský badatel Jiří Vaněček, který se věnuje osudům prvorepublikových četníků z Olomoucka, píše na toto téma již...

Přerov mění kontejnery na tříděný odpad za větší, zaberou však méně místa

Velkoobjemové kontejnery na tříděný odpad nově zavádějí v Přerově. Jako první rozmístili ve městě nádoby na papír, teď...

Roky opuštěný klášter by mohl sloužit lidem s roztroušenou sklerózou

Rozsáhlé rekonstrukce za více než 400 milionů korun by se mohl brzy dočkat řadu let nevyužitý klášter Milosrdných...

Pronájem, Pozemky komerční , 1109m2 -…
Pronájem, Pozemky komerční , 1109m2 -…

Ondříčkova, Křelov-Břuchotín - Křelov, okres Olomouc
18 000 Kč/měsíc

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...