Děti ve školce hladoví, stěžují si rodiče a bojují proti dodavateli jídla

  4:53aktualizováno  4:53
Dětem ze šternberských škol vaří od loňského září společnost Scolarest. Podle některých rodičů dětí z mateřinky Nádražní od té doby kvalita a skladba stravy výrazně klesla. Firma i radnice s tím nesouhlasí a argumentují, že v ostatních obsluhovaných jídelnách si na pokrmy nestěžují.

Fotografie jednoho z jídel, kterými nespokojení rodiče ze šternberské mateřské školy argumentují proti současnému dodavateli stravy. Výsledkem je podle nich i to, že dětem nechutná a chodí domů hladové. | foto: archiv rodičů

„Problémy nastaly v podstatě hned, co stravování převzal Scolarest. Děti měly třikrát týdně smažená jídla, trpěly průjmy, zvracely,“ říká jedna z matek Petra Palíková.

„Jeden rodič se proto obrátil na krajskou hygienu, která konstatovala, že jídelníček ve školce je, laicky řečeno, podprůměrný. Narazila rovněž na nedostatky ve skladování surovin, ochraně potravin či nedodržení hygienických požadavků,“ dodává.

Scolarest závěry kontroly, které má MF DNES k dispozici, nezpochybňuje. Mluvčí firmy Kateřina Vavrochová k nim ovšem dodává, že nyní je již vše v pořádku.

„Provozování školní jídelny ve Šternberku jsme převzali loni v září. Kontrola krajské hygienické stanice následovala téměř okamžitě. Provedli jsme personální i provozní změny a zajistili nápravu všech zjištění. V březnu probíhala opětovná kontrola. Výsledkem je konstatování, že jídelní lístky jsou na velmi dobré úrovni a nebyly zjištěny žádné nedostatky,“ říká.

Čerstvá, nebo mražená? Spor se vedl i o zeleninu

Nespokojení rodiče si současně nechali udělat u nutriční terapeutky také hodnocení takzvaného spotřebního koše, který stanovuje, jaké výživové požadavky má splňovat strava podávaná ve školní jídelně.

„Konstatovala mimo jiné to, že školní vývařovna používá zejména mraženou zeleninu a poměrně hodně kořenících směsí, což je pro děti nevhodné. V podobném duchu se vyjádřila i Česká školní inspekce,“ dodává Palíková.

Mluvčí Scolarestu ale oponuje, že čerstvá zelenina je jednou z jejich základních surovin.

„Mraženou zeleninu používáme také, ale je určena zejména do základů jídel,“ říká.

Učitelky mateřinky si školní stravu odhlásily

Rodiče ovšem nejsou jediní, kdo si na jídlo stěžuje. „Výhrady k současnému stravování má i většina zaměstnanců MŠ Nádražní včetně pracovišť Oblouková, U Dráhy a Světlov. Celkově došlo ke zhoršení kvality a skladby jídla. Pro nespokojenost se značná většina zaměstnanců odhlásila ze stravování,“ napsalo MF DNES bezmála 30 pracovníků školy.

Fotogalerie

„Dětem strava ve většině nechutná, jedí méně než dříve. Tuto situaci se snaží kolektiv mateřinky řešit,“ dodali.

Scolarest se nad kritikou pozastavuje. „MŠ Nádražní je jednou ze čtyř školek, od zbývajících, kterým je poskytována stejná forma stravování, neevidujeme žádné připomínky a stížnosti. Naopak v jedné konstatovali, že došlo k výraznému zlepšení oproti stravování původního provozovatele,“ tvrdí mluvčí firmy.

V podobném duchu se vyjádřil i šternberský místostarosta Michal Oborný. Kritika se podle něj ozývá od skupinky 15, možná 20 rodičů, což považuje vzhledem k počtu strávníků za minimální počet.

„Scolarest denně ve Šternberku vaří 1 800 až 2 000 jídel. Sám chodím do jídelny jedné základní školy na obědy a mohu říct, že oproti minulosti je jídlo mnohem lepší. Totéž slyším od kantorů,“ říká s tím, že se účastní i kontrol jídla ve školkách.

„Od stále nespokojených rodičů slyšíme, že minule bylo jídlo zkažené, minule se to nedalo jíst, minule... Kontroly děláme už dva měsíce a nikdy na nic závadného nenarazily,“ dodává místostarosta.

Rodiče: Kvůli vyhláškám jsou teď dva pomeranče na 30 dětí

Zástupci města i Scolarestu se s kritiky několikrát sešli. Výsledek ovšem rodiče neuspokojil.

„Pokud bych to shrnul, skončilo to tak, že se Scolarest od března drží vyhlášek týkajících se školní stravy, což v praxi znamená, že se snížila gramáž pečiva. Dítě nově dostává malý půlkrajíc chleba. Jablko se ve školce dělí mezi osm dětí, dva pomeranče připadají na 30 dětí. To vede k tomu, že mají hlad,“ říká další z rodičů Tomáš Marek.

O hladových dětech přitom mluví i místostarosta Oborný. Důvodem však podle něj není nedostatek jídla, ale to, že některé pokrmy děti nechtějí jíst.

„Je to výsledek stížností rodičů, kteří požadovali zdravá jídla. Děti dostávají od března stravu přesně podle doporučení, která se týkají spotřebního koše, tedy i cizrnu či kuskus. Na to ale asi nejsou z domu zvyklé, jídlo nechtějí a hladoví. Samozřejmě je to celé špatně a doufám, že se s rodiči a provozovatelem dohodneme, že se vrátí k obvyklým receptům. Klasická jídla děti ve školkách snědí bez problémů,“ uvádí místostarosta.

Rodiče však požadují mnohem razantnější změnu: chtějí po radnici, aby spolupráci se Scolarestem ukončila.

„Pod tento požadavek se před časem podepsalo asi 300 lidí, kvůli formální chybě však nešlo o petici. Nyní jsme ale zorganizovali novou,“ uvedl Marek.

Radnice přesto o vypovězení smlouvy neuvažuje. „Nevidím důvod. Drtivá většina strávníků je spokojená,“ vysvětluje Oborný.

O školní stravu se před příchodem Scolarestu starala příspěvková organizace města, která podle Oborného nebyla příliš nakloněná plánům radnice, aby žáci základních škol měli možnost volit si mezi více druhy jídel. Pro změnu provozovatele vývařoven dále podle něj hovořily ekonomické důvody, současný model je pro město výhodnější.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Přerov začne stavět průtah, patnáct tisíc aut denně bude muset na objížďky

Klíčová Polní ulice v Přerově bude od 11. března na čtyři měsíce uzavřena kvůli...

Na čtyři měsíce se řidičům zkomplikuje cesta mezi Olomoucí a Zlínem. V Přerově totiž v první polovině března začne...

Silvestrovský požár budov na Prostějovsku zažehly jiskry z komína

Velký požár, se kterým bojovalo deset jednotek hasičů, zničil v Šubířově na...

Rozsáhlý požár, který poslední den loňského roku zničil v Šubířově na Prostějovsku rodinný dům a několik hospodářských...

Přes rušnou prostějovskou výpadovku se lidé dostanou bezpečněji podchodem

Olomoucká ulice v Prostějově, která slouží mimo jiné jako výpadovka na Olomouc,...

Cyklisté a chodci, kteří se musejí dostávat přes jednu z nejfrekventovanějších výpadovek v Prostějově směrem na...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz