Soud zmírnil trest za zbití bezdomovce, který poté zemřel, na deset let

  13:09aktualizováno  13:09
Olomoucký vrchní soud snížil o dva roky trest Jiřímu Christovi, který loni ve Šternberku na Olomoucku brutálně napadl bezdomovce. Ten pak bez pomoci do rána zemřel. Podle odvolacího soudu nešlo v tomto případě o vraždu, ale o těžké ublížení na zdraví s následkem smrti.

Olomoucký vrchní soud snížil Jiřímu Christovi trest za zbití bezdomovce, který následně zemřel, z dvanácti na deset let. Nešlo podle něj o vraždu, ale o těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Proti původnímu dvanáctiletému trestu vynesenému krajským soudem se odvolal pouze pětadvacetiletý Christ, který se přiznal k napadení a zbití muže, odmítal však vraždu.

„Stejně jako soud prvního stupně jsme neměli pochybnosti o tom, že to byl obžalovaný, kdo poškozeného velmi razantně napadl. Nabyli jsme ale přesvědčení, že nebylo bez důvodných pochybností prokázáno, že byl alespoň srozuměn s tím, že může svým útokem napadeného usmrtit,“ shrnul nový rozsudek mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Za vraždu Christovi hrozilo až 18 let vězení, po překvalifikování na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti se sazba změnila na 8 až 16 let.

Oba muži se dostali do potyčky loni v polovině října a předcházel jí konflikt čtyř bezdomovců včetně otce obžalovaného, kteří na místě ve velkém popíjeli víno.

Pětadvacetiletý Christ se nakonec rozhodl spory vyřešit rázně, a jak už dříve uvedl krajský státní zástupce Jakub Grmela, svého známého napadl dvěma desítkami úderů pěstí do obličeje.

Poté, co ho srazil na zem, přidal také kopy do hlavy a hrudníku. Bití trvalo dlouho, podle výsledků pitvy jen na hlavu směřovalo nejméně dvacet ran. Poškozený měl polámaná žebra a utrpěl pneumotorax.

V noci našel napadeného, jak silně krvácí. Přesto šel znovu spát

Jak už dříve nastínili kriminalisté, napadený se po útoku ještě vzpamatoval a vrátil se s ostatními k ohni. U něj zůstal i poté, co se zbylá trojice odebrala ke spánku do chaty. Ráno ale bezdomovci našli napadeného muže už bez známek života.

Během noci přitom Christ podle nich pravděpodobně promarnil poslední příležitost, jak muži zachránit život.

„Vzbudil se a šel se na napadeného podívat. Zjistil, že muž krvácí z uší i nosu, chrčí a nereaguje. Přesto usoudil, že se dá nějak dohromady, nechal ho tam a vrátil se zpět do chaty,“ nastínil tehdy šéf krajské kriminálky Jan Lisický.

Muži také podle něj sice přivolali policii, ještě předtím si ale domluvili historku, která měla zamaskovat skutečný průběh události.

Autor:

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Sochu Masaryka jim zničili nacisté, pak i komunisté. Hranice chystají třetí

Školní náměstí v Hranicích na Přerovsku.

Na třetí pokus se radnice v Hranicích na Přerovsku pokusí o trvalou připomínku prvního československého prezidenta T....

Policie hledá pejskaře a pár, kteří mohli vidět pobodání v olomouckém parku

Policie hledá pár, který mohl vidět pobodání v olomouckém parku

Bez obviněných zůstává i více než po dvou týdnech případ pobodání sedmnáctiletého mladíka v olomouckém parku. Policie...

Podpořil demokracii a zemřel, předmnichovská vražda zůstala nepotrestaná

Šumperská oběť fémové vraždy Franz Hroch zemřela násilně v tamní vile.

Narodil se před 120 lety, na podzim 1938 ale jeho život předčasně ukončili nacističtí vrazi. Šumperský ředitel Svazu...

Najdete na iDNES.cz