Opravy, zvelebení parku či obnova sbírky kamen. Hrad Šternberk čeká obnova

  14:26aktualizováno  14:26
Opravy včetně restaurátorských zásahů, nový informační a zabezpečovací systém, obnova parku, ale třeba také náprava špatného stavu unikátního souboru historických kamen. Toho všeho se do roku 2021 dočká jedna z dominant Šternberka – tamní hrad. A to díky padesáti milionům korun získaným z evropských fondů a státního rozpočtu.

Pohled na areál hradu Šternberka. | foto: Tomáš FraitMF DNES

Podle Národního památkového ústavu a ministerstva kultury mají dva projekty v celkové hodnotě 51,6 milionu korun kromě oprav cenné památky současně za cíl také její zatraktivnění pro turisty, kterých by tak hrad v budoucnu mohl do města přitáhnout více než v uplynulých letech, kdy do něj zavítalo mezi 40 až 60 tisíci návštěvníků ročně.

„Připravovaný projekt obnovuje vybrané části areálu hradu, které jsou z technického hlediska ve velmi špatném až havarijním stavu. Po dokončení obou investic se výrazně zlepší technický stav této nádherné národní kulturní památky a zvýší se atraktivita města i olomouckého regionu,“ uvedl ministr kultury Antonín Staněk.

„Areál hradu má velký potenciál, který jistě obohatí město o další plochy pro kulturní, společenské i rekreační využití, a citlivá úprava zvýrazní jeho historickou i estetickou hodnotu,“ dodal.

Desítky milionů korun přinesou do roku 2021 hradu kromě obnovy zchátralých částí také nový informační systém a prezentaci expozice, dále se zvýší ochrana i zabezpečení památky. Dojde rovněž na obnovu i zlepšení využití parku, vznikne též nová samostatná expozice a prohlídková trasa.

Turisty bude vítat strážní domek, sbírku kamen čeká obnova

Nový život vdechnou peníze mimo jiné i strážnímu domku vítajícímu návštěvníky u vstupu do areálu hradu, který se stane informačním centrem s prodejnou vstupenek, jež navíc nabídne prostor k odpočinku. Současně zde bude možné prezentovat hrad menšími expozicemi.

Kromě toho turisté dostanou možnost obdivovat v plné kráse unikátní soubor třinácti kachlových kamen z celé Evropy, jehož část je nyní už ve špatném stavu, kdy jsou například kovové části zrezivělé. Odborníci také odstraní různé vady a poškození, včetně prasklin či vydrolených spár, či následky předchozích nekvalitních a neodborných úprav.

„Jde o největší a nejvýznamnější turistický cíl ve městě, takže je to pro nás velmi dobrá a příznivá zpráva. Možná i dáreček k Vánocům pro město i turisty,“ okomentoval podle ČTK chystané investice starosta Šternberku Stanislav Orság.

První písemná zmínka o šternberském hradě pochází z roku 1269, založen byl však již po polovině 13. století Zdeslavem ze Šternberka.

Ve druhé polovině 14. století byl hrad rozšířen a přestavěn na biskupskou rezidenci a hradní kaple byla vyzdobena podle stylu panujícího na dvoře Karla IV. Později se dočkal renesanční rekonstrukce a po rozsáhlém požáru byl rozšířen o křídlo s vizitkovým sálem a unikátními hráňovými klenbami.

Za třicetileté války hrad značně utrpěl, na přelomu 17. a 18. století ho pak koupil kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. Dlouho byl nevyužívaný a chátral, na konci 19. století se nicméně dočkal regotizace podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera. V letech 1907 až 1909 přibyl lesopark vytvořený dalším vídeňským architektem, Albertem Eschem. Rod pánů z Lichtenštejna o památku přišel po zestátnění v roce 1945.

Nejčtenější

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Zničená stopa či mrtvý divočák. Jeseníky zažívají spory běžkařů s myslivci

Ilustrační snímek

Na jedné straně myslivci, kteří v lesích hospodaří a loví, na druhé straně běžkaři, kteří chtějí mít na lesních cestách...

Moravské derby ovládla Kometa, Olomouc doma porazila po nájezdech

Souboj o kotouč mezi Tomášem Bartejsem z Brna (vlevo) a olomouckým Davidem...

Předehrávka 42. kola hokejové Tipsport extraligy proti sobě po dvou týdnech postavila znovu Brno a Olomouc. I tentokrát...

Další z rubriky

Javorovou alej v Prostějově po deseti letech pokácejí kvůli cyklostezce

Pohled na javory tvořící alej, kterou si před deseti lety u příležitosti výročí...

Před deseti lety, v den 90. výročí vzniku Československa, zasadili nadšenci a ochránci přírody z Prostějova mezi...

Plán na vytápění Přerova vlastními odpadky zahalil kouř, rozhodnutí nepadlo

Pohled na část přerovské teplárny, na kterou je ve městě připojeno přes čtrnáct...

Do konce loňského roku si přerovská radnice a místní teplárna daly za cíl rozhodnout, jakým způsobem se za pár let...

V Prostějově řádil navrtávač nádrží, za víkend poničil sedm aut

Ilustrační snímek

Obavy mohou mít po uplynulém víkendu majitelé aut parkující v Prostějově. Zloděj tam navrtal nádrže sedmi vozů a...

Najdete na iDNES.cz