Národní olympijské centrum bude mít stanoviště pro komentátory i VIP zónu

  16:54aktualizováno  16:54
Architekti představili vizualizace nového multifunkčního sportovního centra pro mládež, které má stát u zimního stadionu v Prostějově. Společný projekt kraje, města a tenisového klubu přijde zhruba na sto milionů korun. Náklady na stavbu mají pokrýt dotace ze státního rozpočtu.

Vizualizace budoucí podoby Národního olympijského tenisového a volejbalového centra, které má za zhruba sto milionů korun vzniknout u prostějovského zimního stadionu. | foto: Atelier-r

Nové Národní olympijské tenisové a volejbalové centrum by mohlo využívat až sedm set dětí a mladých lidí, kteří v současné době trénují v řadě případů v nevyhovujících tělocvičnách po celém Prostějově. Moderní víceúčelová hala poskytne zázemí nejen pro nadějné tenisty a volejbalisty, ale například i pro basketbal, fotbal a případně další sporty.

Sportoviště bude stavět spolek s názvem Prostějov olympijský, kde je třetinově zastoupen Olomoucký kraj, město Prostějov a společnost spojená se sportovním bossem Miroslavem Černoškem Tenisový klub Prostějov. Firma má vedle kurty a hotel.

Podoba olympijského centra

Investici pokryje dotace, hejtmanství platí projekt a město Prostějov dalo k dispozici pozemky. Spolku Prostějov olympijský je zapůjčilo na 99 let. Pokud spolek do konce příštího roku dotace nezíská, město je oprávněno smlouvu o výpůjčce vypovědět.

„Podle vyjádření ministryně školství, ministra financí a předsedy Českého olympijského výboru by stát měl prvních minimálně dvacet až třicet milionů korun uvolnit již v letošním roce,“ ubezpečil Miroslav Černošek.

Spolek Prostějov olympijský již požádal o vydání územního povolení a najatá architektonická kancelář z Olomouce představila podobu olympijského centra. „Všechno chystáme zavčasu, abychom byli připraveni,“ dodal Černošek.

Hala bude třípodlažní, z části prosklená

Hala s plochou střechou a o rozměrech téměř sedmdesát krát čtyřicet metrů bude mít tři podlaží. Projektovala ji olomoucká kancelář Atelier-r.

„Stavba je navržena jako jednoduchý kvádr, ze kterého je na jižní a západní straně vyříznutý komolý jehlan. Vznikají tak zde zkosené, ustupující fasády a sešikmená střecha,“ uvádí dokument o zahájení územního řízení Stavebního úřadu Prostějov.

„Jihozápadní nároží je na celou výšku ustoupené fasády navrženo jako prosklený hliníkový systém. Za ním se nacházejí hlavní prostory pro veřejnost a administrativu haly. Samotná hrací plocha a tribuny jsou umístěny mimo prosklenou fasádu a osvětleny umělým osvětlením,“ pokračuje popis.

Multifunkční hala bude bezbariérová, projekt počítá se stanovištěm pro komentátory a kromě šaten a sprch zde budou i odpočinkové místnosti pro sportovce v případě delších turnajů, šatna pro rozhodčí, prádelna, sušárna a masérna nebo VIP prostory.

V Česku má vzniknout šest dalších podobných center

V rámci úprav okolí vzniknou také nové chodníky, silnice a parkovací místa. Za víc než třicítku pokácených stromů investor slíbil novou výsadbu.

„Myslím si, že nakonec těch stromů bude podstatně méně, ale některé jsou v horším stavu a některé brání přístupu do objektu,“ dodal náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Vedení města je přesvědčeno, že sportovní olympijské centrum přinese pracovní příležitosti, ale především šance pro sportování, ekonomické oživení a prestiž. Podle trenérů mládeže mohou halu využívat až stovky dětí.

„V roce 2008 jsme měli u zápisu patnáct dětí, loni rekordních pětatřicet. Celkem jich u nás nyní trénuje téměř tři sta. Chceme tento zájem podchytit a rozvíjet,“ řekl šéftrenér mládeže tenisu v Prostějově Ivo Šilhánek. V celé ČR by mělo vzniknout šest dalších podobných sportovních center.

K celému projektu měla zpočátku výhrady opozice v prostějovském zastupitelstvu. Chtěla podrobnější informace o financování, dílčí změny stanov spolku ve prospěch města a záruky ohledně městského pozemku.

  • Nejčtenější

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Viník čelní srážky byl zdrogovaný, u Kokor zabil sebe i druhého řidiče

Kriminalisté uzavřeli vyšetřování tragické srážky dvou aut na hlavním tahu z Olomouce do Přerova, při které v první...

Premium

KOMENTÁŘ: Na vlastní kůži. Tah autem na dálnici D1. Šach, mat

Provoz na dálnici D1 komplikují nekonečné kolony. Kvůli nekončícím opravám, které se projevují v mnoha zúženích či...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Vojáci s tanky, obrněnci i vrtulníky bránili Libavou před nepřítelem

Téměř tisíc vojáků z několika jednotek a rovněž z armád Slovenska, Maďarska či Polska se zapojilo do cvičení českých...

Řidič se snažil brzdit, ale tramvaj zrychlovala, říká svědkyně selhání brzd

Je svědkem, jenž podle policie neexistuje. MF DNES se podařilo získat výpověď ženy, která 25. srpna cestovala tramvají,...

Pokutu za předražený akvapark Prostějov nebude vymáhat po vinících

Za předraženou stavbu hlavní městské plovárny dostal Prostějov před několika lety pokutu od antimonopolního úřadu....

Opilec si po návratu z hospody vyřizoval spory s otcem, zbil ho pěstmi

Napadením, při kterém řinčelo sklo a padaly rány pěstí, vygradovaly na Přerovsku neshody mezi otcem a jeho dospělým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz