Nejrizikovější místo silnic je na rovince, hrozbou jsou sami řidiči

  4:51aktualizováno  4:51
Dost překvapivě vypadá výčet nejrizikovějších úseků silnic podle nehodových statistik. Tvoří ho přehledné rovinky a křižovatky. Podle místních lidí i dopravního experta jsou totiž hlavní příčinou problémů řidiči.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na mapě nevinně vypadající rovinka s velmi mírnou zatáčkou, ve skutečnosti ale místo, kde se řidiči nechávají svést k rychlé jízdě a riskantnímu předjíždění, což skončilo několika vážnými nehodami.

Úsek silnice z Bludova do Olšan na Šumpersku se umístil v nejnovějším žebříčku nejrizikovějších míst na prvním místě v rámci regionu, a současně na druhém z celé republiky.

Přehled sestavila pojišťovna Allianz na základě údajů o dopravních nehodách v letech 2014 až 2016 na dálnicích a silnicích první třídy.

„Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do automapy bylo, že na dané silnici se za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé vážné dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo úmrtím a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. Nehodové lokality byly dále porovnány podle četnosti dalších drobnějších nehod v daném místě,“ popsal mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Výsledky jsou překvapivé, minimálně čtyři z pěti nejrizikovějších míst nejsou sama o sobě ničím nebezpečná. Vysvětlení dobře ilustruje právě silnice z Bludova do Olšan v úseku mezi odbočkami na Bohutín a Vyšehoří, kde se během tří let stalo pět vážných nehod, při se těžce zranilo pět lidí.

„Přímo v tom místě je silnice téměř rovná, ale je tam ostrý terénní zlom tvořící horizont. Řidiče to svádí k předjíždění, protože z obou stran úseku nemají kvůli zatáčkám a obcím kde předjet. Řada zde navíc jede i více než stovkou. Takže se pak potkávají z obou směrů auta snažící se rychle předjet, jenže se před horizontem nestihnou zařadit zpět. Za nebezpečnost toho místa tak mohou hlavně řidiči,“ nastínil starosta Olšan Aleš Janderka.

Snížení rychlosti, výstrahu před zvěří i plnou čáru řidiči ignorují

Za horizontem přitom nemusí být nebezpečí jen v podobě auta, často tu také prochází lesní zvěř, před kterou varují značky. Řada řidičů je však stejně jako plnou čáru nebere na vědomí.

Dle dopravního experta a koordinátora organizace BESIP pro Olomoucký kraj Miroslava Charouze se tu tak snaha řidiče varovat a ochránit míjí účinkem.

„Správce silnice v reakci na tragické nehody prodloužil plné čáry a omezil povolenou rychlost. Jenže řidiči nejsou ochotni se podřídit a kvůli spěchu dál předjíždějí tam, kde je to zakázáno,“ shrnul Charouz.

Potvrzením, že ani nemalé investice do bezpečnosti nemusí být obranou před samotnými řidiči, je i druhé místo žebříčku - křižovatka silnice I/44 se Zábřežskou ulicí na kraji Mohelnice. Ta se na stejné pozici umístila i loni, letos je dokonce také třetím nejrizikovějším místem celého Česka. Soupis nehod z let 2014 až 2016 obsahuje deset položek, jeho součástí jsou i tři úmrtí.

I toto místo bylo přitom na první pohled bezpečné a přehledné. Problémy podle místních způsobovali především šoféři, kteří se na rovném úseku řítili rychleji než povolených 90 kilometrů v hodině, protože byli ještě „rozjetí“ z dálnice D35, která u města končí.

V nepříjemné situaci tak byli především řidiči, kteří najížděli z Mohelnice směrem na Olomouc, kdy museli přejet dohromady čtyři pruhy. Loni se tak křižovatka dočkala přestavby, vážné nehody to ale zatím zcela nevymýtilo, byť jejich počet klesl, jedna se tu stala například v březnu (psali jsme zde).

Za rizikovými místy Přerovska stojí hustý provoz a netrpělivost

Zbylé pozice automapy obsadila místa z Přerovska s celkovým skóre dvanácti vážných nehod a šesti těžce zraněných. Ani ta se nevyznačují skrytou zákeřností, roli u nich hraje hlavně přetížení dopravou opět v kombinaci s chybujícími řidiči.

Třetí je rovinka na silnici I/47 na okraji Slavíče, čtvrté a páté místo jsou z přerovských ulic - světelná křižovatka Olomoucké ulice s ulicemi Hranická a Staré Rybníky na příjezdu od Olomouce a kruhový objezd u Žerotínova náměstí.

„Nejde o obzvlášť nebezpečná místa. Kruhová křižovatka je přehledná, takže se jedná spíše o nepozornost řidičů, a to především ve špičkách. Křižovatka v Předmostí je nicméně velmi vytížená. Velkou měrou se na nehodách ve městě podílí přetížení dopravou z důvodu chybějících dopravních staveb v podobě průpichu a dokončení dálnice D1,“ podotkla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Dle Charouze nesou i zde velkou část odpovědnosti sami řidiči. „Řada neumí správně odbočovat, nedává včas směrovky či je vůbec nepoužívá a velmi riskuje při vjíždění do křižovatek a předjíždění. Na Přerovsku se tyto problémy kumulují, protože hustý provoz nahrává netrpělivosti a stresu řidičů, kteří ztracený čas dohánějí tím nejhorším způsobem,“ uzavřel dopravní expert.

Nový seznam nejrizikovějších silnic dle statistik nehod plní místa z Šumperska a Přerovska.

Nový seznam nejrizikovějších silnic dle statistik nehod plní místa z Šumperska a Přerovska.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Přerov začne stavět průtah, patnáct tisíc aut denně bude muset na objížďky

Klíčová Polní ulice v Přerově bude od 11. března na čtyři měsíce uzavřena kvůli...

Na čtyři měsíce se řidičům zkomplikuje cesta mezi Olomoucí a Zlínem. V Přerově totiž v první polovině března začne...

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Při požáru azylového domu v Dalově zemřel člověk, 20 lidí museli evakuovat

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019))

Během požáru azylového domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka na Olomoucku odpoledne zemřel jeden člověk,...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz