Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: SMC Development

Olomouc chce na pozemcích plánovaného mrakodrapu vyhlásit stavební uzávěru

  • 29
Další překážka se postavila do cesty podnikatelům, kteří chtějí u centra Olomouce postavit 75 metrů vysokou Šantovka Tower. Doposud měli po rozhodnutí soudu naději, že od ledna mohou sbírat nyní nedostupná razítka pro stavební povolení. Vše jim ale teď zkomplikovali radní, pozemky zablokují stavební uzávěrou.

„Uložili jsme odboru koncepce a rozvoje zpracovat, projednat a poté radě města předložit návrh územního opatření o stavební uzávěře v dané ploše. Chceme tím vytvořit prostor pro projednání změny územního plánu,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec z TOP 09.

Krok města je reakcí na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), ke kterému případ mrakodrapu doputoval od olomouckého krajského soudu. Podnikatelé ze společnosti Office Park Šantovka u něj před časem napadli nový územní plán Olomouce, jenž nad jejich parcelami nastavil pro plány mrakodrapu příliš nízké výškové limity.

Ty chtěli zrušit a krajský soud jim vyhověl. Ovšem s tím, že podnikateli napadené omezení platí ještě do konce letošního roku a město má tedy do 31. prosince čas nastavit limity znovu změnou územního plánu.

Olomoucká radnice si ale u NSS přes kasační stížnost stěžovala, že na přepsání plánu dostala málo času. Soud s tím ovšem nesouhlasil a od konce září tak bylo jasné, že město do konce roku výškové limity nad parcelami pro Šantovku Tower stanovit nestihne. První ledna 2016 proto zmizí a podnikatelé získají šanci získat pro věžák důležitá razítka pro územní rozhodnutí.

Investor: Je to další nepřátelský a nepochopitelný krok města

Krok se stavební uzávěrou jako možnou reakcí městu předestřel v rozsudku sám NSS.

Vizualizace Šantovka Tower

„Soud nevidí důvod, proč by odpůrce (Statutární město Olomouc - pozn. red.) nemohl vydat rozhodnutí o stavební uzávěře, aby tak předešel obtížím, kterých se v kasační stížnosti obává,“ popisuje předsedkyně soudního senátu Dagmar Nygrínová.

Investor bude podle mluvčího projektu Šantovka Juraje Aláče plány na stavbu mrakodrapu i nadále bránit.

„Aktuální rozhodnutí rady města o stavební uzávěře má za cíl znemožnit uskutečnění části projektu a investor jej vedle schválení územního plánu v minulém roce vnímá jako další jednoznačně nepřátelský a nepochopitelný krok, který má za cíl jej účelově poškodit a zmařit takto podstatnou a pro město jednoznačně přínosnou investici, která by vytvořila stovky nových pracovních příležitostí,“ uvedl Aláč.

„Bohužel se domníváme, že představitelé rady města podlehli populistickému volání nátlakových skupin. Investor se bude proti tomuto rozhodnutí bránit všemi dostupnými právními prostředky,“ dodal.

Maximum by dle plánu bylo 40 metrů, může se to ale změnit

Nový územní plán bude pro osud Šantovka Tower rozhodující. Čistě teoreticky se totiž vedení města při určení výškových limitů může v návaznosti na stanoviska nejrůznějších dotčených úřadů či námitek přiklonit k tomu, že Šantovka Tower do blízkosti centra města pustí.

V rámci vyřizování případného povolení stavby by se sice pravděpodobně jako už několikrát proti věžáku postavil olomoucký Národní památkový ústav, to už je ovšem jiná, byť rovněž důležitá kapitola. Klíčové je ale teď pro osud věžáku nové nastavení územního plánu. Pokud v něm bude omezení nastavené pod hranicí 75 metrů, zůstala by Šantovka Tower v nynější podobě pouze na papíře.

Prozatím má přitom vedení města od architektonické kanceláře, jež změnu plánu pro město připravila, v rukou návrh, jenž povoluje v areálu bývalého Mila jednu maximálně čtyřicetimetrovou dominantu. Pro Šantovka Tower je to málo. Zda se však do územního plánu taková změna dostane, se teprve ukáže.