Památkáři řekli třetímu mrakodrapu v Olomouci ne, teď čelí stížnosti

  12:13aktualizováno  12:13
Národní památkový ústav opět ostře vystoupil proti plánům na stavbu třetího mrakodrapu nedaleko centra Olomouce. Šantovka Tower zde má vyrůst do roku 2015. Podle památkářů je to nepřijatelné, investor ji naopak hájí a proto na ně podal stížnost. Jejich postup označuje za nezákonný a neobjektivní.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Proti stavbě dalšího věžáku se postavila přímo Vědecká rada generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ). Všichni její členové označili stavbu Šantovka Tower v blízkosti historického olomouckého centra za nepřijatelnou.

Pětasedmdesátimetrovým trnem v oku je pro památkáře Šantovka Tower především kvůli tomu, že má stát v blízkosti historického centra Olomouce. Konkrétněji v ochranném pásmu její městské památkové rezervace.

"Návrh výškové budovy Šantovka Tower prolamuje ochranné pásmo, jež bylo zřízeno právě proto, aby ochránilo vzhled historického jádra jako celku, jeho lidské měřítko a pohledovou dominanci historických veřejných a církevních staveb. Připuštěním takové stavby by byly popřeny základní zásady ochrany historického jádra Olomouce," popisuje za tiskový referát NPÚ Dita Roubíčková.

Tamní vědecká rada tak označila plán na vybudování Šantovka Tower za nepřijatelný, shodli se na tom všichni její členové.

"Výšková budova Šantovka Tower má vyrůst jako součást nového obchodního centra ve vzdálenosti zhruba devět set metrů od olomoucké radnice. Architektonická kvalita zmíněných staveb není přesvědčivá a nelze je považovat za přínosné ani urbanisticky," doplňuje Roubíčková.

Investor: Závěr památkářů není podložen odbornými argumenty

Společnost SMC Development, jež kromě nyní dokončované nákupní Galerie Šantovka plánuje coby investor v Olomouci postavit i Šantovka Tower, však s památkáři nesouhlasí.

"Z vyjádření NPÚ, které jsme obdrželi, je zřejmé, že žádný z negativních závěrů není podložen jakoukoliv odbornou argumentací a že vyjádření vykazují zcela zásadní protiprávní vady," oponuje mluvčí Galerie Šantovka Juraj Aláč.

Jak bude čnít Šantovka Tower?

Architekt a investor se o to přou. Prohlédněte si jejich vizualizace zde.

Její investor přes něj upozorňuje, že památkáři proti jeho plánům na proměnu bývalého areálu továrny Milo vystoupili letos již třikrát.

"Jednoznačně negativní vyjádření NPÚ s argumentací o rozporu se zájmy památkové péče obdržel dokonce i záměr výstavby dětského hřiště. U toho však lze jakýkoli negativní dopad na památkově chráněné zájmy spolehlivě vyloučit," argumentuje Aláč.

Věžák má stát v roce 2015, zatím vyřizuje potřebná povolení

Dosavadní postup památkářů je proto podle něj v hrubém rozporu s právními předpisy. Investor Šantovky tak nyní podal na památkáře stížnost.

Šantovka Tower

Třetí olomoucký mrakodrap má měřit 75 metrů. Ve 22 patrech plánuje investor zhruba osmdesát bytů. Cena Šantovka Tower je dle předběžných plánů 400 milionů korun. Stavba má začít již příští rok a skončit v roce 2015.

"Je zřejmé, že NPÚ postupuje systematicky proti jakémukoli záměru naší společnosti, ať již se jedná o kvalitní rezidenční stavbu nebo o výstavbu dětského hřiště," vysvětluje Aláč.

Přestřelka o Šantovka Tower tak pravděpodobně ještě nekončí. Její investor přitom dle posledních informací počítá s tím, že příští rok začne její stavba. V roce 2015 by již měla stát. O stavební povolení ale ještě nepožádal.

"V tuto chvíli shromažďujeme veškerá stanoviska dle územně plánovacího stavebního řízení a poté podáme žádost o potřebná povolení," shrnul Aláč.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Zbourání bývalé ubytovny by stálo Přerov 25 milionů, rozhodne dotace

Několik desítek obyvatel přerovské ubytovny Chemik se muselo do pondělí 29....

Demolice bývalé sociální ubytovny Chemik měla být symbolický milník v boji přerovské radnice s podnikateli, kteří...

Policie hledá pejskaře a pár, kteří mohli vidět pobodání v olomouckém parku

Policie hledá pár, který mohl vidět pobodání v olomouckém parku

Bez obviněných zůstává i více než po dvou týdnech případ pobodání sedmnáctiletého mladíka v olomouckém parku. Policie...

VIDEO: Záchrana lyžařů z lanovky v areálu Filipovice, pomáhal i vrtulník

Kvůli technické závadě se zastavila lanovka ve Filipovicích na Jesenicku (16....

Desítky lyžařů zachránili ze stojící lanovky ve skiareálu Filipovice na Jesenicku hasiči, horští záchranáři, policisté...

Najdete na iDNES.cz