Olomoucká radnice prodala naši uličku, zlobí se na Svatém Kopečku

  9:31aktualizováno  9:31
Boj o uličku na Svatém Kopečku. Tak by se dal nazvat spor mezi částí obyvatel stejnojmenné části Olomouce a magistrátem. Ten se totiž rozhodl uličku prodat a podle jednoho z místních Jiřího Středy tak učinil nezákonně. Ten se proto obrátil na policii i ombudsmana. Město se hájí, že se řídilo svými podklady.

Bývalá ulička, která na Svatém Kopečku u Olomouce spojovala ulice U Ovčačky a Křičkova. Nyní jde o soukromý oplocený pozemek, neboť magistrát uličku prodal. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Základem kauzy je 193 metrů čtverečních někdejší uličky. "Jde o veřejně přístupnou komunikaci, která na Svatém Kopečku sloužila místním od nepaměti," vysvětluje Středa v jedné ze svých stížností, proč je proti prodeji a zániku uličky.

Ta zde spojovala ulice U Ovčačky a Křičkova. Místním podle mapy mohla posloužit jako úzká zkratka, ušetřili si obcházení dalších domů.

"Obzvláště důležitá a nepostradatelná byla pro starší a handicapované obyvatele. Její důležitost se prokázala i při zásahu letecké záchranné služby. Poskytovala rychlejší a snazší přístup z místního hřiště, kde může přistát vrtulník, k pacientům v ulici U Ovčačky," argumentuje Středa.

V únoru 2012 však radnice uličku prodala lidem, kteří v jejím okolí bydlí a mají zde zahrady.

Od loňského léta se sem již nikdo jiný nedostal, dnes už na obou koncích stojí branky. Na jednom konci uličky je i dlažba patřící k pozemku jednoho z domů. Středa její prodej, který posvětili olomoučtí zastupitelé a radní, označuje za nezákonný.

Všichni nám řekli, že prodej uličky nevadí, brání se město

Olomoucký primátor Martin Novotný naproti tomu rozhodnutí města hájí. "Měli jsme stanoviska odborů magistrátu, hasičského sboru a také komise místní části. Na otázky, zda je ta ulička potřeba a zda jim její prodej bude vadit, odpovídají všichni, že ne. Nemůžeme jako radní každý z prodejů majetku prověřovat přímo na místě. Právě k tomu máme tyto nástroje a jejich vyjádření," konstatoval.

Boj o uličku

Ulička na Svatém Kopečku spojovala ulice U Ovčačky a Křičkova. Místním sloužila jako zkratka. V únoru 2012 radnice uličku prodala lidem, kteří v jejím okolí bydlí a mají zde zahrady. Od loňského léta se sem již nikdo jiný nedostal, dnes na obou koncích stojí branky. Jiří Středa prodej, který posvětili olomoučtí zastupitelé i radní, označuje za nezákonný.

Středa ovšem napadá také výši částky, za níž radnice uličku prodala.

Na policii tak leží jeho trestní oznámení na náměstka olomouckého primátora Martina Majora. Středa má za to, že město uličku prodalo pod cenou. Vycházel přitom z cenové mapy. Policie vše nyní prověřuje.

Mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá však s odkazem na zákon upozorňuje, že cenová mapa výslednou cenu vždy neurčuje. Klíčové je ovšem podle ní zdůvodnit proč.

"Prvním důvodem tady byl fakt, že ulička už není využívaná k původnímu účelu, jímž byl průchod hasicí techniky. Dále průchod územím je zajištěn jinak a pro město není nutné si tento pozemek nechat. A nakonec také skutečnost, že kupující museli na vlastní náklady odstranit stávající asfaltový povrch," uvedl mluvčí.

Případ prodané uličky už řeší kraj i ombudsman

Při svém boji proti rozhodnutí radnice o prodeji uličky na Svatém Kopečku se Středa obrátil i na krajský úřad. Osobně si zde stěžoval, že krajští úředníci ovlivňují své kolegy na magistrátu.

"Mluvil jsem o tom s ředitelem krajského úřadu. Ten má pocit, že pan Středa od nás odcházel víceméně spokojen. Jasně se utvrdil v tom, že k tomuto nedošlo," popsal hejtman Jiří Rozbořil. "Je potřeba se tomuto případu věnovat, táhne se už skutečně hodně dlouho," dodal.

Kauzu uličky má na stole i ombudsman Pavel Varvařovský. Ten podle mluvčí jeho kanceláře Ivy Hrazdílkové může posoudit, zda magistrátní a krajští úředníci postupovali správně. "O postupu a stanovisku ochránce bude pan Středa vyrozuměn," uvedla Hrazdílková.

Prozatím poslední dějství případu se odehrává opět na olomouckém magistrátu. Stavební odbor současně řeší omezení přístupu veřejnosti do uličky, případné odstranění tamních branek a také naopak jejich dodatečné povolení. O to požádali právě noví majitelé uličky.

"O dodatečném povolení bude moci být rozhodnuto až po doplnění jejich žádosti a také po pravomocném rozhodnutí o omezení veřejného přístupu do uličky," uzavřela mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Části místních lidí ze Svatého Kopečku, že magistrát prodal místní uličku (modrý bod).

Části místních lidí ze Svatého Kopečku, že magistrát prodal místní uličku (modrý bod).

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Historická vila zůstala po opravě nevyužitá, ves musela vrátit miliony

Pohled na historickou Latzelovu vilu v obci Vápenná na Jesenicku po slavnostním...

Vápenná na Jesenicku zpětně přišla o dotaci, za kterou před několika lety opravila prvorepublikovou Latzelovu vilu....

Najdete na iDNES.cz