Výroční sezona je současně první pod hlavičkou nové instituce zastřešující Moravské divadlo a Moravskou filharmonii. Druhá nejstarší filharmonie v tuzemsku v ní připomene svou historii a vrátí se doslova ke kořenům.
„Jubilejní osmdesátá sezona je příležitostí, jak nabídnout posluchačům celé spektrum výjimečných zážitků, a já věřím, že přesně to se při tvorbě dramaturgie povedlo,“ uvedl ředitel Moravského divadla a Moravské filharmonie David Gerneš.
„Moravská filharmonie představuje sezonu, ve které se snoubí úcta k tradici i nové přístupy ke klasické hudbě,“ řekl.
„Žánrový rozptyl Moravské filharmonie je opravdu velký. Pokračujeme také v crossoverové řadě koncertů počínaje valašskými inspiracemi, přes filmovou hudbu až po aranžmá poprockových hitů,“ doplnil Petr Dvořák, který od 1. ledna zastává funkci náměstka pro MFO.
Koncerty s hvězdnými kapelami a Ewou Farnou
Spojení s kapelou 05 a Radeček, ale i s Ewou Farnou a kapelou Mirai přivede orchestr například ke koncertování v O2 universu v Praze.
Připomínkou osmdesátileté historie olomouckého orchestru bude hned slavnostní zahajovací koncert, který se odehraje 25. září a jehož program vychází z prvního koncertu první sezony MFO.
„V úvodu hlavního symfonického cyklu v Redutě stejně jako v roce 1945 zazní Dvořákův Zlatý kolovrat i Slavnostní předehra Josefa Bohuslava Foerstera,“ přiblížila mluvčí MFO Klára Mars.
„Naproti tomu absolutní současnost odráží světová premiéra skladby slovenské skladatelky Jany Kmiťové, která vzniká přímo pro orchestr Moravské filharmonie a bude rovněž uvedena na zahajovacím koncertě,“ popsala.
Diriguje Zsolt Hamar
Šéfdirigentem orchestru zůstává budapešťský rodák Zsolt Hamar, který povede orchestr na sedmi koncertech. „Vždy se velmi těším na díla Antonína Dvořáka i Gustava Mahlera. Oba působili v Olomouci a oba jsou pro mě absolutní géniové,“ doplnil Hamar k zahajovacímu koncertu.
Dramaturgie celé sezony ponese silný historický i symbolický náboj. Vrací se například k osobnosti Benjamina Brittena, jehož Skotská balada měla v roce 1964 v Olomouci československou premiéru s osobní účastí skladatele.
V pořadí 80. sezona odkazuje nejen k vlastnímu jubileu Moravské filharmonie, ale také k významným výročím velkých skladatelů. V roce 2026 například uplyne 270 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta, jeho dílo je proto v programu výrazně zastoupeno.
A chybět nebude ani v koncertní řadě Patriot, která bude věnovaná nejen slavným skladatelům, jež pobývali v Olomouci, ale také osobnostem šéfdirigentů, kteří jsou spojení s MFO a v minulosti s ní odehráli řadu významných koncertů.
„Orchestr v této řadě kromě šéfdirigenta Zsolta Hamara povedou také ‚staří známí‘, jako je Petr Vronský, Leoš Svárovský a Jakub Klecker a k orchestru se vrátí rovněž dirigent Tomáš Brauner či Ondrej Olos,“ vyjmenovala dramaturgyně MFO Ivana Kalina Tabak.
Za zmínku v této řadě stojí také monumentální pátá symfonie Petra Iljiče Čajkovského, se kterou se MFO v minulosti opakovaně představila na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro.
Špičkoví interpreti
„V nadcházející jubilejní sezoně Moravské filharmonie bych ráda zmínila jednoho z nejpovolanějších interpretů Bartókova druhého houslového koncertu Barnabáse Kelemena, dále ďábelskou Rapsodii Sergeje Rachmaninova,“ řekla Tabak.
Rachmaninova provede virtuózní ukrajinská pianistka Anny Fedorova a Koncert pro klarinet a orchestr č. 2 Carla Marie von Webera temperamentní srbský klarinetista Ognjen Popović.
V rolích sólistů se objeví i hráči orchestru MFO, a to první houslista Patrik Sedlář či violista Pavel Hána. Pokračovat bude tradice uvádění vokálně-instrumentálních děl zejména s Akademickým sborem Žerotín. Obě tělesa spojí síly při Rossiniho Stabat mater, které zazní na Velikonočním koncertě.
Na posluchače čeká celkem devět stálých koncertních řad, kromě řady Patriot nebude chybět symfonický cyklus šéfdirigenta, ale i řada komorních koncertů, které se odehrají v Červeném kostele, nebo klavírní recitály. Výraznější změnou v přehledu koncertních řad je nový název programu pro nastávající rodiče.
Filharmonie nabídne relaxační podvečery
„Tyto relaxační hudební podvečery v Mozartově sále začalo vyhledávat stále více posluchačů všech kategorií, proto programy dramaturgyně Markéty Vejvodové, jež jsou založené na muzikoterapii, nově ponesou titul „Hudební salon“,“ informovala Tabak.
Pokračovat budou také nedělní matiné pro rodiče s dětmi i koncerty ve spolupráci s Hudební fakultou JAMU, na kterých se představí mladí talentovaní hudebníci.
Podle ředitele nové městské příspěvkové organizace Davida Gerneše je i po sloučení obou institucí důležité, aby Moravská filharmonie i Moravské divadlo měly svou autonomii, vlastní dramaturgii, styl a vizáž.
Již od příští sezony se však podle něj chystají logická propojení, kdy bude například sbor Moravského divadla vystupovat na koncertech. „Chceme propojovat i hudební nastudování. Zsolt Hamar bude pravidelně dirigovat i v divadle, bude se podílet na koncepci uměleckého směřování obou hudebních těles,“ prozradil Gerneš.
Nové uspořádání si musí sednout
Podle něj může trvat i dva až tři roky, než se podaří optimalizovat veškeré vnitřní mechanismy včetně vstupenkového systému a nová instituce se představí ve své finální podobě.
Podle Gerneše není nyní na programu ani propouštění filharmoniků. „Samozřejmě je to na zřizovateli a jeho finančních možnostech, ale naším cílem je, aby k tomu nedošlo. Pokud tu mají fungovat dva silné orchestry reprezentující Olomouc, tak stoprocentně nemohou být v komorní podobě,“ zdůraznil Gerneš.
Filharmonie pro příští sezonu zdražila o 7 procent abonmá a novinkou u některých cyklů bude dynamické vstupné. „U exponovaných koncertů, které jsou velmi často vyprodané, bude platit pravidlo, že kdo dřív přijde, ten bude mít levnější vstupenku,“ vysvětlil Gerneš.
Obnovit abonmá lze v termínu od tohoto čtvrtka do 16. června, od 19. června pak bude zahájený prodej na webu mfo.cz nebo na pokladně Moravského divadla a Moravské filharmonie.