Přerovští politici dostali podmínky. Zvýhodňovali firmu při zakázkách

  • 5
Exprimátor Přerova a exsenátor Jiří Lajtoch se v případě sporných zakázek vyhne vězení, olomoucký okresní soud mu uložil podmíněný trest. Dostali jej také tři někdejší přerovští politici a dvojice úředníků. Nejpřísněji potrestal soudce bývalého přerovského radního Václava Zatloukala.

Sérií rozsudků tak ve čtvrtek u olomouckého soudu po třech letech vyšetřování skončila kauza, v níž figurovala šestice mužů. Kromě exprimátora Lajtocha z ČSSD byl obžalován i jeho někdejší náměstek Josef Kulíšek z ODS, a také dva radní Václav Zatloukal z ČSSD a Jaroslav Čermák z ODS. Politiky doplnili i dva úředníci - Pavel Gala, vedoucí přerovského odboru koncepce a rozvoje a Jiří Raba z tamního oddělení investic.

Tresty

Jiří Lajtoch - 2,5 roku podmíněně se zkušební dobou na 4,5 roku

Josef Kulíšek - 2,5 roku podmíněně se zkušební dobou na 4,5 roku

Václav Zatloukal - 3 roky podmíněně se zkušební dobou na 5 let, musí zaplatit 200 tisíc korun.

Jaroslav Čermák - 2,5 roku podmíněně se zkušební dobou na 4,5 roku

Pavel Gala - 2 roky podmíněně se zkušební dobou na 4 roky

Jiří Raba - 2 roky podmíněně se zkušební dobou na 4 roky

U soudu se ocitli kvůli rekonstrukci zimního stadionu a stavbě domova pro seniory. Obžalováni byli za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby. Nejpřísnější trest hrozil exradnímu Zatloukalovi. Dle státního zástupce Roberta Henzela získal nezákonně značný prospěch, mohl tak dostat tři až deset let za mřížemi.

„Považujeme za prokázané, že si od společnosti Přerovská stavební nechal postavit dům a práce nebyly zaplaceny v tom rozsahu, v jakém byly provedeny, přičemž šlo o rozdíl více než dvou milionů korun,“ uvedl k Zatloukalovi Henzel. Pouze pro něj tak v závěrečné řeči navrhl nepodmíněný trest odnětí svobody.

Přerovského exradního nakonec soudce do vězení neposlal, byť uznal, že si pro sebe získal značný prospěch. Uložil mu však nejtvrdší trest. Dostal tři roky ve vězení s pětiletou podmínkou, navíc musí zaplatit 200 tisíc korun.

„Soud má za prokázané, že v souvislosti se stavbou domova důchodců a rekonstrukcí zimního stadionu obžalovaní společně a vědomě sjednali výhodu jednomu soutěžiteli na úkor ostatních. Konkrétně to byla společnost PSS Přerovská stavební. Důvodem pro toto jednání je osobní či obchodní propojení většiny obžalovaných s majiteli této společnosti,“ shrnul soudce Sušil.

Případ se před soud dostal až po třech letech

V uložení přísnějších trestů pak dle soudce bránil fakt, že se kauza sporných zakázek k olomouckému soudu dostala až po třech letech vyšetřování a především sporů žalobců.

Protikorupční policie politiky a úředníky navrhla obžalovat hned čtyřikrát, trestní stíhání však bylo žalobkyní třikrát zastaveno s tím, že se trestný čin nestal. Toto rozhodnutí ale vždy následně zrušilo nejvyšší státní zastupitelství. Obžaloba tak padla až letos v dubnu, po změně státního zástupce. Žalobkyně, jež obžalobu na Lajtocha a ostatní odmítala podat, nakonec rezignovala.

Dle soudce měl ovšem případ před soudem skončit právě už před třemi lety. „Tehdy byli obžalovaní v jiném postavení, případný postih by před třemi lety vypadl úplně jinak. Zaviněný tříletý průtah však dle našeho názoru připadá k tíži justice a ne obžalovaných,“ vysvětlil Sušil, proč neuložil přísnější tresty.

S tím následně souhlasil i státní zástupce. „Ta argumentace je myslím si pravdivá. Ale dále se k tomu nemohu vyjádřit, protože jsem nebyl tím, kdo tento případ tehdy dozoroval,“ dodal žalobce.

Soudce obžalovaným zakázal činnost

Lajtochovi a zbývajícím obžalovaným hrozilo dva až osm let vězení. Sám žalobce by je ovšem do vězení neposlal. „Navrhujeme podmíněné tresty s výjimkou Václava Zatloukala, u kterého navrhujeme nepodmíněný trest v délce tří let. U všech také zákaz činnosti a v případě Jiřího Lajtocha a Václava Zatloukala peněžité tresty,“ uvedl Henzel v závěrečné řeči.

Obžalovaní muži před vynesením verdiktu jakoukoli vinu odmítli. „Celá záležitost probíhá více než tři a půl roku a ovlivnila můj osobní i politický život. Manželka se odmítá účastnit veřejného života, pomohlo to politickým konkurentům, kteří nás permanentně osočovali. Věřím, ze má nevina bude prokázána,“ řekl bývalý primátor Lajtoch.

Přerovskému exprimátorovi soud uložil podmíněný 2,5 roku vězení se zkušební dobou na 4,5 roku.

Soudce Sušil však oproti obžalobě Lajtochovi nedal k tíží otázku jeho bazénu. Upozornil, že ho exprimátor dané firmě zaplatil ještě před samotným začátkem vyšetřování. „Soud zde tak nemá z čeho dovodit nabytí jakéhokoli prospěchu na straně pana obžalovaného,“ podotkl Sušil.

Také Zatloukal uvedl, že se cítí nevinen. „A vím, že jsem nevinen, stejně jako ostatní obžalovaní,“ zdůraznil pohnutým hlasem. Obhájci všech obžalovaných, kteří sami vinu jednoznačně odmítali, pak jako jeden muž navrhovali zproštění obžaloby. Soudce jim ale nevyhověl.

Všichni obžalovaní navíc dostali několikaleté zákazy činnosti, ať už ve vztahu k vedení města či k úřednickým funkcím.

Rozsudek zatím není pravomocný

Při odůvodnění verdiktu se soudce Sušil odvolal i na na internetu dostupnou přednášku k zákonu o veřejných zakázkách. Od známého advokáta a zároveň Lajtochova obhájce Tomáše Sokola tady vloni zazněl příklad jeho porušení.

Dle Sušila co do okolností téměř identický případ jako ten, za nějž je nyní Lajtoch a ostatní odsouzen. „Sám váš obhájce přednášel a dával příklad, který odpovídá i námi projednávané věci,“ obrátil se Sušil přímo na Lajtocha sedícího nehnutě na lavici obžalovaných.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si po vynesení verdiktu vzal lhůtu na zvážení odvolání. Uvedl však, že soud vyslovil vinu v souladu s obžalobou. „Z tohoto pohledu jsme tedy spokojeni,“ podotkl žalobce. „Z hlediska trestů je rozsudek ovšem jiný, než jsme navrhovali, takže budeme ještě zvažovat, jestli by se případně podávalo odvolání,“ vysvětlil.

Čekat tak bude na písemné vyhotovení verdiktu. Zváží si také otázku prospěchu exprimátora Lajtocha spojeného dle jeho obžaloby se stavbou bazénu. Za tento bod totiž soudce Lajtocha nepotrestal.

Jaroslav Čermák a Jiří Raba se na místě odvolali, ostatním běží lhůta pro odvolání. „Počkáme až na písemné rozhodnutí a potom budeme dále pokračovat. Budeme se pravděpodobně odvolávat,“ sdělil Lajtoch novinářům po vynesení verdiktu.