Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Když mi půjčíte, vrátím až dvojnásobek, sliboval muž. Vylákal miliony

  12:00aktualizováno  14:07
Martin Kouřil ze Šumperska podle obžaloby podvedl desítky lidí, jimž slíbil až stoprocentní zhodnocení půjček. Někteří mu svěřili i statisíce, celkem měl vybrat přes 14 milionů. Muž viněný z rozsáhlé série podvodů teď stanul před olomouckým soudem, hrozí mu až deset let vězení.

Martin Kouřil čelí před olomouckým krajským soudem obžalobě z rozsáhlé série podvodů, kdy sliboval zhodnocení peněz. Desítky lidí přišly celkem o více než 14 milionů korun. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Klíčem k zisku cizích peněz byly podle obžaloby především Kouřilovy sliby výrazného zhodnocení. Lidé uvěřili, že jim za pár měsíců vrátí až dvojnásobek vkladů. Především v Zábřehu mu po podpisu smlouvy o půjčce svěřili desetitisíce až statisíce korun. Dělo se tak od poloviny roku 2010 do června 2011.

„Půjčoval si vysoké finanční částky, které se smluvně zavazoval ve sjednaných lhůtách, včetně jejich zhodnocení, vrátit. Ačkoliv věděl, že se nachází ve špatné finanční situaci a nebude mít dostatečný zdroj příjmů, aby mohl všem svým závazkům dostát,“ shrnul u olomouckého krajského soudu státní zástupce.

Dopoledne u soudu přes hodinu četl z obžaloby jednotlivé případy podvodů, bylo jich více než sto. Závěr byl v naprosté většině stejný. Kouřil peníze nevrátil a stále dluží. V několika málo bodech část slíbených financí vyplatil. „Svým jednáním způsobil celkovou škodu ve výši 14 651 330 korun,“ vyčíslil na závěr žalobce.

Devětatřicetiletý Kouřil poslouchal nehnutě, neměnil výraz v obličeji. Jen občas na chvíli zvedl zrak, po většinu času však pozoroval desku stolu. Kvůli vysoké škodě mu za podvody hrozí pět až deset let vězení.

Vypovídat by měla podstatná část z desítek podvedených

V soudní síni čekali také první tři lidé, které měl připravit o peníze. Vypovídat by postupně měla podstatná část těch, které podle vyšetřovatelů Kouřil o peníze připravil. Olomoucký soud tak má před sebou skutečně dlouhý případ. Věnovat se mu bude i ve středu, kdy dorazí znalci. Verdikt však kvůli velkému množství svědků určitě ještě nepadne.

Sám Kouřil po přečtení obžaloby vypovídal. Připustil, že skutečně existují lidé, které o peníze připravil.

„Jsem vinen, ale ne v takovém rozsahu,“ řekl nyní nezaměstnaný muž. Díky dávce z úřadu práce žije na ubytovně, nevlastní dle svých slov žádný majetek. Vše podle něj začalo, když jeho samotného již odsouzená podvodnice připravila o úspory. Dostal se do finančních problémů, nemohl splácet své závazky. Přiznal, že si peníze od dalších lidí skutečně bral.

„Neměl jsem ale možnost zhodnocovat peníze. Použil jsem je na splátky svých úvěrů, zbylé peníze jsem vracel jako to zhodnocení,“ podotkl Kouřil.

Vylíčil, že si postupně vybudoval síť tipařů. Ti mu za provizi doporučovali další lidi, kteří mu kvůli zhodnocení svěřili finance. U soudu se tak hájil, že řadu podvedených vůbec neznal a peníze od nich nepřebíral.

„Spousta jmen v obžalobě mi nic neříká, většinou to bylo přes tipaře. Málokdy jsem někoho kontaktoval přímo já, ani jsem se s nimi nesetkal,“ řekl Kouřil.

Mužův finanční „systém“ ho dovedl k pokusu o sebevraždu

Za pomoci poznámek poté procházel jednotlivé případy. U některých podvedených vyloučil, že by dostal daný obnos, na jiná jména si vůbec nevzpomínal. V dalších bodech naopak souzený muž připustil, že si od dotyčných lidí peníze skutečně vzal, nezhodnotil a dodnes nevrátil.

Objevily se však i případy, kdy jednoznačně uvedl, že danému člověku nic nedluží. Některé smlouvy o půjčce dle jeho slov za něj podepisoval některý z tipařů. Později pak Kouřil policii odevzdal také smlouvy, na nichž měl jeho podpis někdo napodobit.

Zlom v Kouřilově systému přišel na jaře 2011, kdy se pokusil o sebevraždu. Dodnes se léčí u psychiatra.

„Do té doby to víceméně fungovalo. Peníze jsem od jednoho člověka dostal, druhému jsem je dal. Potřeboval jsem peníze na splátky, pak jsem z toho už nedokázal vycouvat,“ vysvětloval Kouřil.

Soudce: Soudím takové případy od 90. let a lidé tomu stále věří

Odpoledne se u soudu v roli svědka objevil jeden z ošizených mužů. Kouřila viní, že mu prostřednictvím jeho spolupracovníka svěřil při třech schůzkách celkem 600 tisíc korun a zpět už nedostal ani korunu. Následně padl i dotaz, zda se muž ptal, jak budou jeho peníze zhodnoceny.

„Říkali mi, že mají kšeft a že potřebují 20 milionů. Pak že si už nebudou půjčovat od lidí a že pojedou sami,“ uvedl svědek. O jaký „kšeft“ konkrétně šlo, však už nevěděl. Kouřil pak v reakci na jeho výpověď popřel, že by něco o 20 milionech věděl. Soudce Eduard Ondrášek se posléze svědka zeptal, zda tomuto vysvětlení a celkově Kouřilově byznysu věřil.

„Bylo to ošetřené právní cestou… Kdybych byl sám, tak neřeknu, ale podívejte se, kolik nás poškozených je,“ zarazil se svědek.

„Je smutné, že takové podobné případy soudím od devadesátých let. A lidé tomu stále věří,“ povzdechl si soudce.

Další ze svědků dle svých slov Kouřilovi či jeho spolupracovníkovi předal postupně více než 270 tisíc korun. Při každé z půjček dostal další smlouvu, která měla jeho navyšující se vklad opět zhodnotit.

„Dostal jsem vyplaceno 11 700 korun. Zbytek už ne,“ podotkl u soudu podvedený muž. Svoji ztrátu vyčíslil na více než 260 tisíc.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Muž zabil v Přerově na ulici známého. Policisté jej zadrželi a obvinili

Kriminalisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v Přerově. Páteční...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

POHLED: Nepředvídatelný Krejčí. Zpohodlněl doma, či převáží geniální mysl?

Mezi krajany nenajdete moc středních útočníků, kteří by se mu za poslední dekádu mohli alespoň trochu přiblížit. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý z Hranické propasti měl jizvu v podbříšku, policie prosí o pomoc

Mrtvý neznámý muž, kterého vytáhli potápěči 3. srpna z hladiny Hranické propasti, nezemřel násilnou smrtí. Kriminalisté...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Podražila i domácí pálenka, někde dají lidé za litr až o sto korun víc

V Olomouckém kraji otevřely první pálenice, do kterých mohou lidé nosit ke zpracování letošní sesbírané ovoce, jako...

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

Handicapovaný právník věnoval pomoci lidem přes tisíc hodin času, získal cenu

Už dvanáct let navštěvuje stacionář Okýnko v Mohelnici, kde radí klientům s jejich právy, ale také jim připomíná...

Na příliš rychlé řidiče si v Olomouci posvítí i strážníci

Obyvatele Olomouce trápí neukáznění řidiči, kteří ve městě nedodržují předepsanou rychlost a ohrožují tak třeba i...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...