V případu oběšeného policisty se nepodařilo prokázat vraždu, řekl soud

  14:08aktualizováno  14:47
V případu policisty, který byl nalezen v únoru 2015 oběšený na mostě na okraji Olomouce, se nepodařilo prokázat vraždu. Rozhodl o tom olomoucký krajský soud. Ten se věcí zabýval už podruhé. Při prvním projednávání poslal na 18 let do vězení za vraždu Česlava Hurinu. Poté, co mu případ vrátil vrchní soud, dostal tentýž muž trest pouze za neposkytnutí pomoci.

Fotografie Česlava Huriny z jednoho z dřívějších soudních jednání. Muž byl původně obžalován a odsouzen za vraždu policisty při fingovaném oběšení, napodruhé ho ale soud potrestal jen za neposkytnutí pomoci. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Podle dnešního verdiktu soudu se Česlav Hurina, původně obžalovaný z vraždy, provinil jen tím, že člověku v ohrožení života nepomohl.

Výsledkem je, že mu soud prodloužil souhrnný trest za krádeže mostních konstrukcí za 1,5 milionu korun, zpronevěru auta či vydírání o jeden rok na 7,5 roku, přičemž s ohledem na sazbu za vydírání mohl uložit maximálně osm let.

Krajský soud se při druhém projednávání věci držel názoru vrchního soudu, podle kterého nejsou pro vraždu důkazy.

„Musíme vyjít z toho, že bez důvodných pochybností nelze dovodit, že se událost stala tak, jak jsme rozhodli posledně,“ uvedl soudce Martin Lýsek a doplnil, že soud další argumenty pro původní rozhodnutí nenašel, a vyčerpal tak všechny možnosti.

„Pokud jsou pochybnosti, je potřeba je vyhodnotit ve prospěch obžalovaného,“ argumentoval Lýsek. Rozsudek je nyní nepravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na zvážení odvolání.

Třiatřicetiletý policista zemřel na začátku února 2015, pár dní poté, co po něm bylo vyhlášeno pátrání. V té době ho prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli jeho podezřelým aktivitám a vazbám na jeho známého Hurinu, který byl údajně jeho informátorem z podsvětí a i díky němu si připsal několik úspěchů.

Hurina podle prvotní obžaloby přišel kvůli problémům policisty s inspekcí s nápadem předstírané sebevraždy na mostě na periferii Olomouce s tím, že se pak policista dostane na psychiatrii a vyhne se tak vyšetřování. Domluvili se, že muž policistu vzápětí odřízne, ten ho však podle vyšetřovatelů nechal viset a utekl.

Díval se, jak si policista váže provaz, a nepomohl

Podle soudu však s ohledem na nedostatek důkazů nelze přesně říci, co se na mostě stalo. Podle rozsudku lano kolem mostu i svého krku uvázal sám zemřelý policista, Hurina ale byl u toho, díval se a nepomohl.

Potrestání za neposkytnutí pomoci nakonec žádal i žalobce, zmocněnec poškozených s tím však nesouhlasil a trval na vraždě.

Obhájce Huriny navrhoval zprošťující rozsudek, stejně jako obhájce druhého obžalovaného a tehdejšího kolegy zemřelého policisty Rudolfa Bajtka, který byl odsouzen také za neposkytnutí pomoci, a to k podmíněnému tříletému trestu se zkušební dobou čtyři roky.

„Když můj klient přiběhl k mostu, poškozený již nežil. Nebylo prokázáno, že v tu dobu žil, nelze jej tak trestat za neposkytnutí pomoci,“ podotkl Bajtkův obhájce.

Hurina, kterému hrozilo za vraždu až dvacet let vězení, před soudem během prvního projednávání kauzy odmítl vypovídat. Bajtek naopak potvrdil verzi o fingované sebevraždě i to, že Hurina nakonec nechal poškozeného na laně viset.

Policista rok před smrtí sám zachránil sebevraha ze střechy

Případ kriminalisté na samém počátku prověřovali jako sebevraždu, vyšetřování se poté ujali detektivové z olomoucké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu a začali odkrývat podezřelé okolnosti. Zločin se detektivům podařilo objasnit téměř po třech letech.

Případ je o to paradoxnější, že zemřelý policista byl necelý rok před svou smrtí oceněn Nadací bezpečná Olomouc za záchranu sebevraha. Muže zahlédl na střeše obytného domu ve Wolkerově ulici, jak leží polovinou těla na okraji střechy a druhou polovinou visí ze střechy dolů.

Policista tehdy přivolal hasiče s plošinou a sám rychle vběhl do domu a dostal se až na střechu. Bez jištění sjel po úzké hraně střešního štítu až k okraji střechy, kde se mu podařilo jednou rukou muže obejmout, druhou rukou se přidržoval za kabel antény a čekal na pomoc. Oba muže poté hasiči dostali za pomoci výškové plošiny v pořádku na zem.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Pražáci zas blbnou. Milionu chvilek chybí obsah, tvrdí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Silničáři chystají už třetí velkou opravu zfušovaného úseku dálnice D35

Nové čtyři kilometry vozovky zprovoznilo nyní Ředitelství silnic a dálnic v části D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Řidič se třemi promile narazil do domu, dechovou zkoušku zvládl jen jednou

Na Přerovsku nezvládl o víkendu jízdu silně opilý řidič. Naboural do domu a i se spolujezdcem zůstal v autě uvězněný. Z...

Ministerstvo na popud ekologů znovu zastavilo kácení smrků na Rejvízu

Podruhé během posledního roku zrušilo ministerstvo životního prostředí výjimku, kterou Správa chráněné krajinné oblasti...

Atmosféru Olomouce před i po listopadu 89 ukazuje nová kniha fotek

Přes 130 dnes již historických fotografií obsahuje nová unikátní publikace nazvaná Olomoucké okamžiky 1989, kterou ve...

Stroje klapou, cyklostyl barví. Fakulta se vrátila do dnů okupační stávky

Studentskou okupační stávku si na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zopakovali tehdejší aktéři...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz