Zahájení hlavního líčení před krajským soudem v Olomouci s obžalovaným Josefem...

Zahájení hlavního líčení před krajským soudem v Olomouci s obžalovaným Josefem Tesaříkem, Michalem Tesaříkem a Davidem Tesaříkem. Na první lavici zleva: Josef Tesařík, Michal Tesařík a David Tesařík. (21. září 2021) | foto: Libor TeichmannMAFRA

V kauze s podezřelými IT zakázkami u soudu stanulo 24 lidí a dvě firmy

  • 5
Olomoucký krajský soud začal projednávat velkou kauzu zmanipulovaných veřejných zakázek na informační systémy se škodou zhruba za čtvrt miliardy korun. Obžalobě čelí 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting.

Soud do konce roku nařídil 32 jednání, kromě obžalovaných chce do této doby vyslechnout i 121 svědků. Z kapacitních důvodů se přelíčení uskutečnilo v největší jednací síni soudu. 

Podle státního zástupce obžalovaní po vzájemné dohodě ovlivňovali veřejné zakázky. Jednalo se o operační program ministerstva vnitra dotovaný z fondů EU.

Podle žalobce Radima Obsta obžalovaní ovlivňovali v letech 2009 až 2014 veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů.

Šlo o dotace na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

„Soutěžitelé si vytvářeli podmínky, aby si našli boční vrátka do příprav zadávacích dokumentací, a snažili se od počátku ovlivňovat podmínky, na základě kterých byla soutěž vyhlášena. V podstatě si šili podmínky a pravidla sami pro sebe,“ řekl žalobce.

Obžalovaným hrozí až deset let vězení

Obžaloba byla podána pro trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a poškození finančních zájmů Evropské unie. Obžalovaným hrozí až desetileté vězení.

Škoda je vyčíslena na 261,55 milionu korun, náhradu škody uplatňuje Česká republika.

„Mezi obžalovanými jsou primárně zástupci soutěžitelů, jsou tam osoby, které se podílely na vypracování zadávacích dokumentací, to znamená administrátoři, případně zadavatelé a osoby ze samospráv a z veřejné správy,“ doplnil Obsta.

Právní kvalifikace

Za olomouckou sowtfarovou společnost Tesco SW se před soudem zodpovídají Josef Tesařík, Michal Tesařík a David Tesařík. Všichni však svou vinu popírají.

Kartelové dohody

Zatímco soud řeší ovlivňování IT zakázek v trestněprávní rovině, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže označil postup firem v některých zakázkách za kartelovou dohodu. Za zakázku na zajištění přenosu dat pro přerovský magistrát potrestal loni úřad pět společností pokutou přes 118 milionů korun. Řízení skončilo takzvaným narovnáním, firmy s úřadem spolupracovaly, přiznaly provinění výměnou za snížení pokuty o 20 procent.
Letos v srpnu potvrdil předseda ÚHOS Petr Mlsna rozhodnutí první instance o kartelové dohodě sedmi firem při zakázce vypsané Olomouckým krajem z roku 2012 na rozvoj elektronických služeb. Úřad za provinění uložil zatím nepravomocné pokuty v celkové výši 74,6 milionu korun.

„Klient se necítí vinen žádným ze skutků, pro které byla vůči jeho osobě obžaloba podána. Nesouhlasí s popisem skutků ani s jejich právní kvalifikací,“ uvedl obhájce Josefa Tesaříka.

Tesaříkův obhájce napadl výklad o trhu a podnikání, obchodní praxi a realitě veřejných zakázek.

„Jsou to zcela běžné postupy, které jsou prováděny naprosto v souladu s právem. Součástí obžaloby jsou čiré spekulace,“ doplnil obháce.

S vinou nesouhlasí ani Michal Tesařík, který podle obžaloby v roli obchodníka Tesco SW ovlivňoval zadávací řízení.

Stejného názoru byl i David Tesařík. „Na mě ta obžaloba působí dojmem, jako by byla sepsána před deseti lety,“ uvedl jeho obhájce.

Vinu u soudu odmítl i Michal Vrba ze společnosti Eunice Consulting. „Nedopustil jsem se ničeho nezákonné, jsem nevinen,“ uvedl Vrba.

Obhájci dalších obžalovaných tvrdili, že tržní konzultace nejsou nezákonným jednáním, situace před deseti lety byla z hlediska veřejných zakázek jiná a postup žalobců označili za kriminalizaci obchodních jednání.

,