„Navzdory nižšímu počtu mláďat hodnotíme i letošní rok jako úspěšný. Počet vyvedených ptáků sice kolísá, ale z pohledu stability populace je důležitější výrazně neklesající počet hnízdících párů. Těch je již pátým rokem v Jeseníkách kolem dvaceti,“ spočítal Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
Místa, v nichž sokoli hnízdí, ochránci zvířat před veřejnosti tají. „Při monitoringu a ostraze hnízd nám pomáhají nejen dobrovolní spolupracovníci, ale i fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin,“ vysvětlil ornitolog a spolupracovník AOPK ČR Tomáš Pospíšil.
„Pro představu, na jedno hnízdění je to zhruba 100 tisíc snímků. Díky nim jsme zaznamenali na jedné čtvrtině hnízd predátora, kterým byla kuna. Ta je nejobvyklejším přirozeným predátorem sokolích hnízd v Jeseníkách,“ přiblížil Pospíšil.
„Získané údaje se snažíme využít k ochraně stále ohrožených ptáků. Vedle přirozených faktorů snižujících vyvedení mláďat, jako jsou predátoři, povětrnostní vlivy či vnitrodruhová konkurence, je velmi důležité zabezpečení klidného průběhu hnízdění ze strany člověka, hospodáře i tolerantního návštěvníka hor,“ zdůraznil Šaj.
Obsadili i krkavčí hnízda
Poprvé sokol v Jeseníkách hnízdil v roce 2001, od té doby opustilo zdejší hnízda na 350 mláďat.
Jeseníky a okolí jsou jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v republice. „Sokoli tu většinou nehnízdí na turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od Chráněné krajinné oblasti Broumovsko či Národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků,“ vysvětlil Šaj.
Na místech, kde existuje riziko rušení hnízdících sokolů, ochránci postavili informační tabule s vysvětlením. „Jsou hlídána členy dobrovolné stráže přírody,“ řekl Šaj.
V Jeseníkách a v Rychlebských horách obsazují sokoli přibližně dvacet skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech.
„Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky poklesly především kvůli nadměrnému používání pesticidů a dalších chemikálií v zemědělství. Postupně se do krajiny díky důsledné ochraně vracejí,“ dodal Šaj.