Vrtulníku chybělo sedm minut k základně. Ve Slatinicích vzpomínali na letce

  18:42aktualizováno  18:42
Současní i minulí členové vrtulníkové letky si společně s příbuznými a kamarády, ale také místními lidmi, připomněli u Slatinic na Olomoucku dvacáté výročí od tragické nehody vojenského vrtulníku. Při jeho pádu zemřeli čtyři vojáci.

„Byla to jedna z mých nejhorších životních zkušeností. Člověk se dopředu nemůže nijak připravit na to, když chodí po rodinách vojáků a oznamuje manželkám nebo rodičům jejich smrt. Byly to chvíle, kdy člověk uvažoval, že v armádě skončí,“ vzpomínal tehdejší velitel 331. letky bitevních vrtulníků Ivan Pospíchal.

„Když se to stalo, dětem bylo sedm a devět let. Byla jsem zrovna bez práce a měli jsme čerstvě rozestavěný dům, což byl s manželem náš sen. Bylo to těžké. Ale nakonec jsme to nějak zvládli, mimo jiné i díky sbírce, kterou vojáci udělali,“ doplnila vdova po jednom ze zemřelých vojáků Zdena Hurčíková.

„Překvapilo mě, kolik je tu dnes lidí. Nenapadlo by mě, že ještě po takové době se jich tu sejde tolik. Ale je to krásné,“ dodala.

Vzpomínkovou akci nemohlo provázet symboličtější počasí. Nad Slatinicemi se držela v pátek hodinu po poledni zatažená šedivá obloha a u země se místy pohyboval lehký mlžný opar. Zahajující čestný přelet stíhačky tak přítomní pouze slyšeli, plánovaný přílet vojenského vrtulníku musel být dokonce zrušen úplně.

Připomínka nehody vrtulníku

Podobné počasí vládlo i 10. listopadu 1998, tehdy však byla nízká oblačnost ještě hustší.

Vrtulníku Mi-24, jímž se ze setkání takzvaných tygřích letek u irského Aldegrove vraceli Vladimír Chromý, Pavel Hurčík, Marek Józsa a Petr Cihlář, zbývalo na tehdejší domovskou základnu vrtulníkového letectva v Přerově zhruba sedm minut letu.

Kolem sedmnácté hodiny ohlásila posádka letící za tmy v hustých mracích ve výšce zhruba dvou kilometrů jen podle přístrojů problém s řízením.

Konkrétně poruchu umělého horizontu, jenž je klíčový právě pro let za snížené viditelnosti. Poté se odmlčela, když se stroj zřítil v ostré spirále do lesa poblíž obce.

Nehodu nikdo z posádky neměl šanci přežít, stroj narazil do země rychlostí zhruba 400 kilometrů v hodině. Jako nejpravděpodobnější příčina byla stanovena technická závada v kombinaci s nepříznivým počasím. Vyšetřovatelům práci silně zkomplikoval fakt, že při nárazu a následném požáru byl zničen zapisovač letových údajů i záznam komunikace.

Autor:

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Nezaměstnaného čekala operace, pro zisk nemocenské ho naoko najala manželka

Ilustrační snímek

Až několikaleté vězení hrozí manželskému páru z Prostějova, který se rozhodl využít nadcházejícího náročného lékařského...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Neodpracoval trest a kvůli vězení se vydával za bratra, usvědčila jej jizva

Ilustrační snímek

Náročné, ale úspěšné detektivní pátrání mají ze sebou policisté z Olomouckého kraje. Podařilo se jim dopadnout...

Sdílením fotek z nočníku či demonstrace rodiče děti ohrožují, varují experti

Ilustrační snímek

Stále větším problémem se podle odborníků začínají stávat rodiče, kteří své zážitky s potomky přehnaně sdílejí na...

Řidič ujel od nabouraného auta, pak poničil policejní vůz

Řidič, který na Jesenicku naboural zaparkované auto, se pokusil pronásledující...

Dvěma poničenými auty, z toho jedním policejním, orámoval svou divokou jízdu po Jesenicku muž, kterého museli nahánět...

Najdete na iDNES.cz