Zástupci 3. skautského oddílu OMNIA Spálov přijeli ve čtvrtek do Senátu, kde je přivítal předseda Miloš Vystrčil spolu s místopředsedkyní a senátorkou Jitkou Seitlovou.
„Důvodem tohoto slavnostního přijetí bude předání pamětního ocenění za záchranu života na skautském táboře,“ vysvětlila Kristýna Lauschová, asistentka místopředsedkyně Senátu.
„Za záchranu života jsem dnes udělil Stuhu předsedy Senátu na návrh místopředsedkyně Jitky Seitlové 3. skautskému oddílu OMNIA Spálov. Tyto stuhy se nově udělují skupinám nebo jednotlivcům za ochranu zdraví, majetku nebo životů lidí,“ vysvětlil Miloš Vystrčil.
Podle předsedy Senátu to tehdy skauti neměli jednoduché. „Jeden z raněných střídavě přestával a začínal dýchat. Ocenění to zvládli i tím, že jsou k tomu jako skauti trénovaní,“ poznamenal.
Podle Vystrčila si jeden ze skautů myslel, že jde o cvičení krizové situace. „Rychle proto přiběhl a začal správně konat. Následně zjistil, že je ve vážné situaci, kdy řeší smrt nebo život svého kamaráda, a velmi dobře to zvládl. Ocenění si zaslouží oddíl za to, jakým způsobem vychovává děti,“ doplnil Vystrčil.
„Pomoc těchto skvělých mladých lidí poskytnuta bez zaváhání byla rozhodující pro záchranu lidského života. Skautské dovednosti, výcvik a zásady určitě při řešení této krizové situaci sehrály pozitivní roli. Jsou z mého regionu a popravdě – jsem na ně za náš region velmi pyšná,“ dodala místopředsedkyně horní komory Parlamentu Jitka Seitlová.
Chlapce zasáhl na táboře blesk, přežil hlavně díky dobrovolným hasičům |
Tragédie se odehrála 24. července na letním skautském táboře na Olomoucku, kdy za večerní bouře zasáhl blesk tři lidi.
„Z toho nejvážněji jednoho nezletilého chlapce, který upadl do stavu bez známek základních životních funkcí. Pohotová reakce všech přítomných spočívající mimo jiné v zavolání zdravotnické záchranné služby, postarání se o ostatní účastníky tábora, běhu naproti složkám IZS, jelikož se tábor konal v lese, tak aby bylo možné jeho rychlejší nalezení, a především poskytování první pomoci chlapci zachránila život,“ připomněla Lauschová.
Kvalitní resuscitace
Malý skaut byl po deseti dnech od tragédie propuštěn z nemocnice bez trvalých následků. „Což by podle slov lékařů bez spolupráce všech přítomných a kvalitně provedené resuscitace nebylo možné,“ upozornila asistentka.
Lékař Martin Kutěj, který zasahoval na místě tábora, rychlé a duchapřítomné oživováni hocha rovněž pochválil. „Po zásahu vysokoenergetickým elektrickým proudem nejčastěji dochází k zástavě oběhu, následně k popáleninovému traumatu a zástavě dechu,“ uvedl tehdy.
„Včasné zahájení dýchání z úst do úst a velmi rychlé a přesné použití externího defibrilátoru určitě mělo vliv na to, že chlapec vyvázl bez trvalých následků. Za to si všichni zasahující laici zaslouží určitě poděkování,“ dodal Kuděj.
8. července 2014 |