Až z anglické zoo Thrigby Hall dorazila loni v květnu do Olomouce dnes dvanáctiletá samice doporučená jako vhodná partnerka pro stejně starého olomouckému samce siamanga. Do Česka přicestovala letecky.
„Po několikatýdenní karanténě v Zoo Olomouc došlo ke spojení zvířat přímo v Pavilonu opic,“ uvedla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Rok se s rokem sešel a 18. května 2025 tato samička porodila své první mládě. „Daří se mu u matky velmi dobře. Je opečováváno nejen matkou, ale i otcem, což je u tohoto druhu gibonů běžné,“ řekla zooložka Jitka Vokurková.
První siamangové přišli do olomoucké zahrady v roce 1993. Rok poté se zoo podařilo získat chovný pár, který pocházel z volné přírody, přímo z oblasti přirozeného výskytu. Siamangové obývají výhradně tropické deštné pralesy v jihovýchodní Asii. Převážně se nachází v Indonésii a Malajsii. Pár jedinců je i v Thajsku.
Siamangové mají jednu pozoruhodnou zvláštnost – umějí „zpívat.“ „Pod krkem mají rezonanční vak jako žáby, který se nafukuje do velikosti lidské hlavy a díky němu dochází k zesílení jejich hlasitých vokalizací. Tím se ze všech gibonů projevují nejhlasitějšími zvuky. Ti, kteří si přivstanou, mohou obdivovat giboní zpívání,“ vysvětlila Gronská.
Samice některých lidoopů manipulují samcem pomocí sexu, říkají odborníci![]() |
Siamangové si zpěvem označují teritorium a jejich hlas bývá slyšitelný do vzdálenosti až 1,5 km. „Tyto opice se pohybují velmi elegantním způsobem v závěsu za ruce, který označujeme jako brachiace, pomocí níž zvládnou překonat vzdálenost až 8 metrů během jediného zhoupnutí,“ dodala mluvčí olomoucké zoo.
Návštěvníci už mohou nový přírůstek obdivovat, ale stále jen s matkou. Po sedmiměsíční březosti rodí samice každé dva až tři roky mládě, které se první čtyři měsíce drží jejího břicha. Matka kojí do dvou let. Siamangové jsou ohrožováni především ztrátou a degradací životního prostředí. V osmdesátých letech minulého století byla populace siamangů v Indonésii odhadována na 360 000 jedinců.