„Poptávka po domácí zdravotní péči se zvyšuje, ale mnoho zájemců musíme odmítat, protože jsme limitováni počtem zdravotních sester,“ uvedla vedoucí domácí zdravotní a hospicové péče Hospicu na Svatém Kopečku Leona Martinková.
Služby poskytuje organizace v Olomouci a nejbližších obcích. „V loňském prvním pololetí jsme evidovali pro domácí zdravotní péči 81 pacientů, letos už 100. Zájemců je ale minimálně dvojnásobek,“ popsala Martinková.
Domácí péče není podle ní zdravotníky vnímána jako prestižní práce, do služby se proto nehrnou. Sestra ve zdravotní péči nemá za zády lékaře a musí ovládat celou škálu odborných výkonů.
„Bohužel její ohodnocení a prestiž tomu vůbec neodpovídají. Navíc v domácnosti pacienti často nedodržují různá léčebná opatření, například diabetickou dietu, takže práce s nimi je mnohem náročnější než v nemocnici,“ podotýká Martinková.
Také podle ředitelky Sociálních služeb pro seniory Olomouc a zároveň předsedkyně olomoucké krajské pobočky České asociace pečovatelské služby Karly Boháčkové počet lidí vysoce závislých na pomoci v oblastech péče o sebe a domácnost každoročně vzrůstá.
Práce je náročnější na čas i na úkony
Prodlužuje se i čas, který odborníci u seniorů tráví. „Nárůst služeb je dán demografickou křivkou, je to ale pouze jeden z faktorů. Řada seniorů se dožívá i vyššího věku z důvodu velkých pokroků ve zdravotnictví, proto se zvyšuje i počet osob závislých na péči,“ objasnila Boháčková.
Seniorů závislých na pomoci je podle Martinkové víc i proto, že se čím dál více podporuje co nejrychlejší propuštění z hospitalizace a zároveň i mnozí praktičtí lékaři mají výbornou zkušenost s agenturami domácí péče.
Zda pacient potřebuje domácí péči, určuje nemocnice při propouštění pacienta do domácího prostředí či praktický lékař.
„U některých pacientů se jedná jen o krátkodobou péči, nebo dokonce jednorázový výkon, například odběr krve u imobilního člověka, ovšem nejeden pacient potřebuje dlouhodobější péči,“ vysvětlila Martinková. Mezi časté patří péče o rány a rehabilitační ošetřování.
Problémem je nedostatek kvalifikovaných lidí
Pečovatelskou službu vyhledávají buď sami senioři, nebo jejich rodinní příslušníci, kteří bydlí daleko nebo jsou pracovně vytíženi a nezvládli by svým blízkým pomoct sami.
Služeb využívá i paní Alena z Olomouce pro svou 83letou matku. „Jsem ráda, že je maminka i tímto způsobem kontrolována. Každý den se k ní totiž nedostanu,“ popisuje paní Alena.
I když zájem o službu roste, daří se zatím poptávku uspokojovat. „V Olomouci a Olomouckém kraji působí více poskytovatelů pečovatelských služeb, daří se nám vyhovět žadatelům, aniž bychom tvořili pořadníky jako u pobytových služeb. Největším problémem ale zůstává najít nové kvalitní pracovníky do přímé péče o uživatele,“ nastínila Boháčková.
Do života rodin se vrací smrt
Organizace evidují i zvýšený zájem o paliativní péči. Ta se zaměřuje na lidi, kteří jsou v poslední fázi života a trpí vážnou nebo nevyléčitelnou nemocí.
„Nárůst je způsoben jednak vznikem těchto služeb, které dříve byly velice ojedinělé nebo zcela chyběly, a také tím, že smrt už není tabuizována a vnímáme ji jako přirozenou součást života a do života rodin ji vracíme,“ řekla Boháčková.
Postupný nárůst pacientů vnímá také Martinková. „Za loňské první pololetí jsme měli 111 pacientů, v letošním roce za stejné období 121. Nicméně stále se nedostane naše péče ke všem, kteří by si ji přáli,“ sdělila.
„Na rozdíl od domácí péče je stále ještě hodně praktiků i specialistů, kteří neumí včas naši službu pacientům či pečujícím doporučit,“ upozornila.
Paliativní péči poskytuje organizace prostřednictvím tří pracovišť, a to v Olomouci, Zábřehu a Šumperku. „Za pacienty jezdíme třicet i více kilometrů,“ dodala. Význam této péče si uvědomuje i Olomoucký kraj a poskytovatelům pošle další peníze.
Kraj dává na paliativní péči miliony
„V rámci pěti dotačních titulů Programu na podporu poskytovatelů paliativní péče rozdělíme více než osm a půl milionu korun. O tuto sumu se podělí osmnáct institucí, mezi nimiž jsou nemocnice, oblastní charity a další poskytovatelé zdravotních služeb,“ upřesnil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN).
Převis zájemců má dlouhodobě i Hospic na Svatém Kopečku u Olomouce, v pořadníku má někdy i 30 čekatelů.
„Přitom kapacita hospice je 29 lůžek. Stejně tak odlehčovací lůžková péče naprosto není schopna uspokojit zájem. Pokud si chce rodina objednat odlehčovací službu na léto, tak to musí udělat v lednu. Kapacita naprosto nedostačuje, protože kromě Prostějova tato služba v regionu opravdu chybí,“ upozornila Martinková.
17. září 2014 |