Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Lidé přijdou za silnými značkami a odpočinkem, věří šéf obchodního centra

  5:06
Šéf obchodního centra Šantovka v Olomouci Petr Navrátil se rozpovídal o dopadech koronaviru a budoucích plánech. Nákupní chrámy za sebou mají rok plný nejistot, přesto je podle něj potřeba hledět do budoucnosti. Navrátil sází na nové obchody, za nimiž by lidé museli jezdit mimo kraj, i rozšíření míst pro zábavu a odpočinek.

Ředitel nákupního centra Galerie Šantovka Petr Navrátil kritizoval chaotická vládní nařízení. „Snažíme se všechny naše nájemce podporovat, ale naše zdroje jsou omezené a nejsme schopni suplovat nedostatečnou vládní podporu,“ říká. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Víkend po otevření obchodních center je brali lidé útokem. Jaká je situace teď? 
Již se postupně zklidňuje, zaznamenáváme však stále vyšší návštěvnost než v předcovidovém roce 2019. Stejné období v loňském roce 2020 pak překonáváme o desítky procent. Navíc je potřeba vzít v potaz, že je stále uzavřeno kino i divadlo, které se jinak výrazně podílejí na návštěvnosti Galerie Šantovka.

Za poslední rok prošla obchodní centra zatěžkávací zkouškou. Většina obchodů byla kvůli covidu a vládním opatřením zavřená. Jak se to projevilo u vás?
Jsme v provozu od roku 2013 a posledních dvanáct měsíců bylo určitě nejtěžších v naší historii. Spolu s chaotickými plány vlády na zvládnutí pandemie a tím souvisejícími opatřeními, která leckdy nedávala smysl, jsme museli velmi pružně reagovat na nastalou situaci. Opatření se zejména na jaře 2020 měnila téměř každým dnem a to bylo opravdu velmi náročné zvládnout. Pokaždé jsme se snažili z důvodu bezpečnosti zákazníka jít nad rámec nařízení. Použili jsme řadu unikátních technologií a zařízení, mnohdy jako první v České republice. Jako první v kraji jsme instalovali mobilní testovací centrum. Společně s Asociací obchodních center jsme realizovali výzkum profesora Šerého, který prokázal, že prostředí obchodních center je bezpečné. Na základě těchto opatření jsme také získali certifikaci Bezpečné obchodní centrum.

Někteří obchodníci kvůli situaci ukončili provoz, nebo ukončení zvažují. Máte informace, že by nájemci chtěli z centra odejít kvůli krizi způsobené covidem?
Ano, je tomu bohužel tak. V první vlně to postihlo nejvíce značky, které byly ve vážných problémech i před pandemií, například Pietro Filipi. Druhá a třetí vlna pak vzhledem k vládním opatřením postihla velmi výrazně všechny provozovatele a je pravděpodobné, že ve střednědobém horizontu bude mít likvidační následky pro některé další nájemce. Státní dotační programy jsou zcela nedostatečné a na rozdíl například od Rakouska žádnou zásadní úlevu nepřinesly. Hovořím denně s mnoha našimi nájemci a vím, v jak zoufalé situaci se někteří nacházejí. Obuvní a oděvní značky jsou vzhledem k dlouhému objednávkovému cyklu (až roční předobjednávky kolekcí, pozn. autorky) a odstřihnutí od již třetí nejsilnější sezony (jaro 2020, Vánoce 2020, jaro 2021) v kritické situaci. Mají obrovské zásoby zboží a v něm utopené peníze, které budou jen velmi obtížně dostávat zpět. Snažíme se všechny naše nájemce podporovat, ale naše zdroje jsou omezené a nejsme schopni suplovat nedostatečnou vládní podporu.

Profil

Petr Navrátil se narodil v roce 1968 v Olomouci. Působil ve stavebnictví, později v různých pozicích v nadnárodních retailových řetězcích. V současnosti pracuje v pozici manažera centra Galerie Šantovka, v jeho čele je již od otevření v roce 2013.

S jakými problémy jste se museli za poslední rok vypořádávat?
Nejvíce nás potrápila vládní opatření, která byla vyhlašována systémem hop sem, hop tam a často se vzájemně negovala. Vzhledem k naší velikosti se u nás pořád něco děje i bez covidu, ale myslím si, že to zvládáme se ctí.

Jednáte s exkluzivním klientem, který by se ve vašem centru mohl objevit a který v Olomouci, případně v kraji není?
Ano, jednáme, ale jména zatím prozradit nesmím. Probíhají finální jednání s několika nájemci včetně velkých, v několika případech se už projektuje. Pokud to dobře dopadne, a vše tomu nasvědčuje, mohou se naši zákazníci v brzké době těšit na opravdu zajímavé značky, za kterými by jinak museli cestovat hodně daleko.

Nemáte strach, že si lidé zvykli tolik nenakupovat a že by se to mohlo i do budoucna na chodu centra projevit? Máte v záloze nějaké triky, jak lidi přitáhnout?
Doba se mění, lidé si zvykli nakupovat v online prostoru i věci, u nichž jim to dříve připadalo nepředstavitelné. Osobně si však myslím, že obchodní centra a obecně celý tzv. kamenný retail mají stále své místo na slunci. Obchodníci i provozovatelé se však budou muset přizpůsobit konkurenci, zaměřit se více na přívětivost, osobní přístup, nabídnout služby navíc a hledat ve spojení s online více synergie. My samozřejmě také nespíme na vavřínech a to, co připravujeme, nejsou triky, ale spíše sledování světových trendů v branži. Víme, že se lidé při nákupech chtějí cítit komfortně, chtějí se bavit, dobře se najíst. To jsou směry, na kterých pracujeme ve spojení s odborníky na jednotlivá odvětví, a v nadcházejícím období představíme mnoho změn a vylepšení, jež dle našeho názoru přispějí k pozitivnímu zážitku z návštěvy Galerie Šantovka.

Kolik za rok přijde do centra lidí?
V roce 2019 nás navštívilo skoro devět milionů lidí. Loni už to bylo samozřejmě horší, ale v porovnání s Prahou, která byla postižena výpadkem turistů a fenoménem homeoffice, jsme si vedli obstojně. I v roce 2021 je návštěvnost překvapivě vysoká, a to i s přihlédnutím k tomu že většina obchodů byla kvůli restrikcím uzavřena. K sledování návštěvnosti používáme sofistikované zařízení obsahující termokamery na všech vstupech, evidenci parkujících vozidel.

Máte ze zahraničí vypozorovaný trend, který v českých centrech ještě není?
Opravdu jen naznačím. Pracujeme na rozšíření zábavních možností a na zvětšení prostoru pro kvalitní gastronomii a odpočinek, digitalizaci. Realizujeme služby, které navazují na online nabídku a jsou v dnešní době žádané, jako jsou centrální výdejní místa – boxy, nakládací místa pro rozvozy. Snažíme se chovat zodpovědně a intenzivně zavádíme opatření, která mají snížit uhlíkovou stopu, již naše činnost produkuje. Zmíním jen několik projektů: podnikli jsme kompletní výměnu svítidel na všech parkovištích a v zázemí za LED technologie, které přinesly pětasedmdesátiprocentní snížení spotřeby energie v daných prostorech. Připravujeme projekt střešních zahrad a střešní farmy. Podporujeme také v Olomouci ekologickou dopravu prostřednictvím sdílených kol a koloběžek.

Co rozhoduje o úspěchu obchodního centra?
To je hodně těžká otázka, je to kombinace mnoha faktorů, které se v průběhu času mění. Zjednodušeně je to poloha, portfolio značek, nekomplikovanost, sledování moderních trendů v gastronomii a trávení volného času. Lidé už nechtějí jen nakupovat, čekají přidanou hodnotu. Chtějí toho v co nejkratším čase stihnout co nejvíce.

V minulosti se mluvilo o rozšíření centra o přístavbu označovanou Galerie Šantovka 2. V jaké fázi je projekt aktuálně? Rozšíření mělo být přitom hotové podle odhadů na konci roku 2020...
S přístavbou se nadále počítá a bylo na ni vydané územní rozhodnutí. V nejbližší době očekáváme stavební povolení. Z pohledu událostí, které se přes nás za poslední rok přehnaly, jsme obezřetní a pečlivě plánujeme a upravujeme koncept tak, aby byl smysluplný a životaschopný ještě mnoho let po otevření. Funkce nebude čistě obchodní a myslím, že se budoucí návštěvníci mají na co těšit, harmonogram realizace už brzy upřesníme. Prioritou je teď pro nás znovunastartování stávajícího projektu, konsolidace nájemců a pokračování krátké, ale úspěšné historie. Věřím, že máme v rukou dobré karty.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Sagan neměl k nikomu respekt už v devatenácti. A močilo se vždy, usmívá se König

Z voleje odpovídal Leopold König. Někdejší cyklista, který dojel v první desítce na Tour, Giru i Vueltě, a teď je...

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranická propast odhalila další část, robot se ponořil až do 450 metrů

Hranická propast, nejhlubší zatopená jeskyně světa, má nejméně 450 metrů, naměřili dnes speleologové. Dosavadní...

Pěstitelé zvažují, zda vůbec sklízet ovoce. Kupce shánějí jen obtížně

Chladné jaro, špatné opylení, kroupy, škůdci nebo dlouhotrvající vedra a sucha výrazně zhoršily úrodu. Zemědělci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavěl za naše peníze, teď nás tlačí do kouta, kritizují lidé developera

Poté, co MF DNES informovala o problémech lidí, kteří v Olomouci dva roky čekají na slíbené nové byty ve čtvrti Nové...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

V olomoucké zoo se narodilo mládě rysa, matka ho zpočátku skrývala

Dalším přírůstkem se může chlubit olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku, kde se v uplynulých dnech narodilo...

Muž zmáčel strážníky vodní pistolí. Šikana, reagoval na hrozbu pokuty

Žert, ze kterého nakonec nebyla ani jedna ze stran pobavená, narušil ve čtvrtek pochůzku olomouckých strážníků ve...

Za posudek o nezávadnosti nanonástřiků v prostějovských školách padla pokuta

Posudek, který měl prokazovat nezávadnost nanonástřiků proti koronaviru v prostějovských školách, je nezákonný. Rozhodl...

Mrtvý z Hranické propasti měl jizvu v podbříšku, policie prosí o pomoc

Mrtvý neznámý muž, kterého vytáhli potápěči 3. srpna z hladiny Hranické propasti, nezemřel násilnou smrtí. Kriminalisté...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...