Ačkoliv je řeka Morava pro obyvatele významnou součástí Olomouce, její přístupnost je dlouhodobé téma. Na mnoha místech se k ní oproti jiným městům lidé nedostanou. A přinejmenším v okolí „Šantovky“ slibuje nový plán změnu.
„Od roku 2010 revitalizujeme areál po chemičce Milo. Po vybudování nákupního centra a rezidenčního projektu Šantovka Living bude následovat Šantovka District v místě současných parkovišť na levém břehu Mlýnského potoka,“ nastínil východiska za investora Martin Novotný ze společnosti Redstone Real Estate, jež zmíněné stavby spojuje.
„Snahou je pojmout lokalitu namísto stavění krabic městotvorně. Naši koncepční tvůrci se zaměřili právě na okolí Mlýnského potoka jako živého prostředí. Naše území navazuje na parky a pokračuje směrem k Velkomoravské ulici, linie řeky v Olomouci dosud nefungovala,“ dodal bývalý primátor města za ODS pracující nyní pro developera.
Investor oslovil architektonický ateliér A8000, který se věnoval například proměně nábřeží v Českých Budějovicích či v Praze. Podle spoluzakladatele studia Martina Krupauera je možné v Olomouci „atomizovaná těžiště“ podél vody spojit, zejména pak směrem k jižní části města, kde zástavba postupně přechází do krajiny a není tolik atraktivní.
Olomoucké nákupní centrum Šantovka změní tři miliardy v multifunkční čtvrť |
Studie se zabývá zhruba územím od mostu na třídě 17. listopadu k ostrovu v Moravě na úrovni bývalých vojenských opraven, kde Redstone plánuje novou městskou čtvrť. Koryta za Šantovkou podél ulice Domovina se proměna netýká.
Návrh počítá s možností současné mosty podejít, na konci obtokového kanálu umisťuje lávku, kolem vody vede cyklostezky a chodníky. Výrazně upravuje prostor mezi Šantovkou a protějším břehem. Jedna z variant počítá i s vodáckým areálem za jezem s balvanitým skluzem.
Vodáci chtějí dráhu, část místních je proti
Právě ten bedlivě sledují sousedé ze Šantovy ulice, kteří už před deseti lety vystupovali proti myšlence vodáckého kanálu ve stejném místě.
„Lokalita určitě stojí za to, aby byla zpřístupněná. Jsme ale pro co nejvíce přírodě blízké řešení bez tuhých stěn a dna. Nemáme nic proti využití toku pro vodáckou veřejnost, ale nechceme stavby, technická díla,“ zmínil například předseda společenství vlastníků jednotek jednoho z domů Pavel Brtník.
Obyvatelé mají obavy z hluku, ztráty soukromí, případně zvýšení hladiny spodních vod a zaplavení sklepů. Další z účastníků prezentace se zajímali o zdroj vody pro dostatečný průtok. V minulosti se totiž uvažovalo o vybudování přiváděcí šachty, která by turbínami přečerpávala vodu do startovacího bazénu, pokud v potoce nebude dostatek vody
Podobné technické řešení se nyní neobjevuje. „Nepracujeme s tradičním vodáckým betonovým korytem, žádnými turbínami pro přečerpávání. Nechceme tu ani pořádat akce velikosti světového poháru. Ale na Moravě není jediná provozuschopná dráha,“ řekl Tomáš Slovák z oddílu kanoistiky SKUP Olomouc. Podle vodáků existují ve světě sportoviště schopná provozu i za měnících se průtoků.
„Místo by mělo být přístupné celodenně, sportoviště nemusí být zavřené za bránou, plotem. Vodáctví je jiný fenomén. Mlýnský potok by šel splavnit od Řepčína až po Šantovka Living,“ doplnit předseda oddílu Robert Knebel.
Lepší místo pro stavbu dráhy vzhledem k nutnému sklonu dle klubu není. Sportovci dnes musejí dojíždět za divokou vodou do Čech, cestovat musí při kurzech i univerzitní studenti z fakulty tělesné kultury.
Mlýnský potok je „Popelka“
Místní jsou opatrní také ohledně loděnice, kterou mají mít pod okny. Podle Krupauera nicméně není o její podobě rozhodnuto.
„Loděnice nicméně může ochránit intimitu zahrad u domů, bavíme se jen o půdorysném řešení, neukazujeme design. Stavba může být i zapuštěná v břehu,“ sdělil architekt.
Návštěva nákupního centra je jako obřad, říká architekt o stavbě navazující čtvrti |
Studie je nyní zveřejněná na webu města, lidé ji mohou připomínkovat do pondělí 25. listopadu. Následně ji autoři společně se všemi dotčenými stranami budou dopracovávat.
„Studie se stane podkladem pro další jednání. Spojení města a krajiny a zpřístupnění břehů je v Olomouci tématem deset patnáct let, zhruba od stavby protipovodňových opatření přírodě blízkým způsobem. Byť na Mlýnském potoce vznikl v Hejčíně kemp a připravujeme park na Dlouhé, je pořád ‚popelkou‘,“ prohlásil náměstek primátora Tomáš Pejpek (ProOlomouc).
Ten podotkl, že nyní má investor vydané stavební povolení na návrh, který počítá se zatunelováním ramene Moravy. Novou studii proto uvítal.
Skupina Redstone plánuje v Olomouci postavit také multifunkční halu:
28. listopadu 2020 |