K pacientovi přijela sanitka záchranky bez lékaře, rodinu to zaskočilo

  9:43aktualizováno  9:43
Když se sedmdesátiletému muži z Konicka na Prostějovsku čtyři dny po propuštění z nemocnice po operaci srdce přitížilo, zavolali jeho příbuzní záchranku. Na místo však přijela posádka bez lékaře. Rodinu seniora, který později v nemocnici zemřel, to zaskočilo. Podle šéfa záchranky je ale v současnosti rozdíl mezi posádkou s lékařem a bez něj minimální.
K pacientovi na Konicku, kterému se čtyři dny po operaci přitížilo, přijela sanitka bez lékaře. Příbuzné seniora, který později v nemocnici zemřel, to dost zaskočilo. (Ilustrační snímek)

K pacientovi na Konicku, kterému se čtyři dny po operaci přitížilo, přijela sanitka bez lékaře. Příbuzné seniora, který později v nemocnici zemřel, to dost zaskočilo. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Olomouckého kraje

"V neděli v ranních hodinách se dědovi udělalo špatně, zavolali jsme proto 'rychlou'. Dispečerce jsme nahlásili, že je pár dnů po operaci dvojitého bypasu, lapá po dechu a natékají mu nohy," popsala vnučka muže, která si přeje zůstat v anonymitě, ale redakce její jméno zná.

Rodina pak byla nepříjemně zaskočena příjezdem posádky bez doktora. "Přijel jen šofér a zdravotní bratr," podotýká dívka.

Podle šéfa krajské záchranky Ivo Mareše v regionu opravdu existují místa, kde součástí posádky není lékař, ale dvoučlenný tým je prý natolik proškolený, že musí zvládnout každou situaci.

"Máme tři typy posádek: leteckou, pozemní s lékařem a pozemní bez lékaře. Dnes už je rozdíl mezi lékařskou a nelékařskou posádkou minimální. Lékař je tam spíš v roli supervizora," míní Mareš.

Sanitka zůstala na místě ještě 20 minut, udivilo příbuzné

Dívka byla nicméně překvapena i z postupu zdravotníků. "Naložili dědečka do sanitky a zhruba tak 20 minut potom ještě s vozem stáli u domu. Nakonec odjeli do prostějovské nemocnice. Když jsme tam volali, řekli nám, že dědu už marně oživovali a že zemřel," říká dívka s otázkou, zda by se situace vyvíjela stejně i za přítomnosti doktora.

Mareš oponuje, že většina sester nebo zdravotnických záchranářů už má v současné době vysokoškolské vzdělání. Velmi moderní je i vybavení sanitek, kde mají k dispozici všechnu potřebnou techniku, včetně té pro zahájení resuscitace.

"Lidé se někdy diví, že sanita ještě nějaký čas stojí na místě i po převzetí pacienta. Ale neví, co se ve vozidle děje. Osádka má možnost přímo v sanitce natočit EKG, které se odtamtud odesílá rovnou na olomouckou první interní kliniku, kde jej vyhodnotí," uvádí Mareš s tím, že přímo v sanitce lze provést i řadu dalších úkonů nutných pro stabilizaci pacienta.

Celý systém je dle Marešových slov nastavený a "jištěný" i tak, aby posádka záchranky v případě potřeby mohla svůj postup okamžitě konzultovat s lékařem. "Když se zdravotní stav pacienta dál rychle zhoršuje, je lékař schopný takovou posádku jiným vozidlem dojet," popisuje Mareš.

O způsobu zásahu rozhoduje především dispečerka

Ústřední postavou při vyhodnocování situace je dispečerka. Ta se řídí manuálem i svými zkušenostmi. Lékař vyslaný v podobných situacích "naproti" přisedne do sanitky k nemocnému nebo jej převezme do své.

Kdo přijíždí či přilétá na pomoc

a) rychlá zdravotnická pomoc, v níž je nejméně dvoučlenná posádka složená z řidiče a zdravotnického záchranáře nebo sestry se specializovanou způsobilostí

b) skupina rychlé lékařské pomoci s nejméně tříčlennou posádkou, jejímž členem je i lékař

c) skupina letecké zdravotnické záchranné služby, v níž zdravotnická část posádky je nejméně dvoučlenná, ve složení lékař a zdravotnický záchranář nebo sestra

"Pokud vím, tak jsme za poslední rok neměli úmrtí v sanitce, byť k tomu samozřejmě může dojít, a to i když je v posádce lékař," dodává Mareš.

A co může člověk dělat, když se mu postup zdravotních záchranářů nezdá? Pacient, v případě jeho smrti i příbuzný, si může vyžádat oficiální stanovisko k události.

Záchranka má k dispozici záznam komunikace oznamovatele s dispečinkem i výjezdový záznam zachycující celý postup při zásahu zdravotníků včetně dojezdového času.

"Všechny hovory se monitorují. Chrání to i nás, protože někdy je rodina z nastalé situace v šoku a vidí ji jinak, než se odvíjela ve skutečnosti," míní Mareš. Pokud člověk není s konečným řešením situace přes záchranku spokojený, může se obrátit na záchrance nadřízený úřad.

"Děda byl úžasný člověk a nějaká stížnost na záchranku nám ho nevrátí. Jde mi spíš o to, aby lidé věděli, že jsou v kraji místa, kde jezdí i rychlá sanitka bez doktora," uzavírá dívka s tím, že kdyby věděla, že taková situace může nastat, nechala by si dědečka po operaci u sebe v Olomouci.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Silvestrovský požár budov na Prostějovsku zažehly jiskry z komína

Velký požár, se kterým bojovalo deset jednotek hasičů, zničil v Šubířově na...

Rozsáhlý požár, který poslední den loňského roku zničil v Šubířově na Prostějovsku rodinný dům a několik hospodářských...

Tramvaje jezdí v centru Olomouce krokem, změny teplot pohnuly kolejemi

Stav tramvajové trati v centru Olomouce v ulici 8. května a na vedlejší třídě...

Výrazné výkyvy teplot v posledních dnech způsobily, že se na ulici 8. května v Olomouci částečně propadla kolejnice...

Ekologové uspěli, v rezervaci Rejvíz se bude od boje s kůrovcem ustupovat

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k...

Ministerstvo životního prostředí po odvolání Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) zrušilo výjimku, kterou Správa chráněné...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz