Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Hrdiny máme, jen si jich neumíme vážit, říká vojenský historik

  5:55
Pátrání v historii je jeho vášní i největším koníčkem. Martin Vaňourek z Mohelnice napsal nebo je spoluautorem zhruba dvacítky knih. Zajímá se o osudy hrdinů i obyčejných vojáků. „Říká se, že Češi nejsou národem hrdinů. Já to mohu s klidným svědomím vyvrátit,“ říká v rozhovoru MF DNES.
Armádní historik Martin Vaňourek.

Armádní historik Martin Vaňourek. | foto: archiv Martina Vaňourka

Kdy jste armádní historii propadl?
Historii jsem miloval už ve škole. Dějepis byl jednoznačně můj nejoblíbenější předmět a pořád víc mě zajímala armáda. Vojenská historie se mi stala osudem během vojny v letech 1987 až 1989, kdy jsem sloužil na hranicích. Politruky mé znalosti armádní historie i současné armády zaujaly tak, že o mě začala jevit zájem vojenská kontrarozvědka. Ta zároveň odhalila, že mám kamaráda ve Francii a pravidelně si s ním dopisuji. Absolvoval jsem řadu výslechů, vyhrožovali mi tresty za to, že udržuji v průběhu vojenské služby styky se zahraničím. Nakonec mě odveleli do vnitrozemí.

Po roce 1989 se otevřely vojenské archivy. To vám asi nastaly skvělé časy, ne?
Určitě bylo snazší získávat informace. Víc času jsem ale vždycky věnoval hledání pamětníků. Nahrával jsem si každé slovo. Potkal jsem řadu úžasných lidí, i když už to třeba nebyli přímí aktéři, ale jejich potomci. Přesto jsem se dozvěděl úžasné věci a získal například i mimořádně cenné fotografie či další archivní materiál.

Vyslechl jste spoustu příběhů. Který vás nejvíc dojal?
Určitě jich byly stovky a mnohé velmi dojímavé. Není pravda, že to u armády nejde. Například syn majora Josefa Polácha, který měl hlídat hranice v nově zbudovaném pohraničním opevnění, mi předal fotografii, na které mu otec napsal dopis na rozloučenou. Syn měl tehdy několik měsíců.

Co v dopise stálo?
Dopis je datován 25. září 1938 a vystihuje tehdejší napjatou atmosféru lépe než historické statě. „Ivo, drahý můj hochu! Píši Ti v době, kdy těžké chvíle dolehly na naši drahou vlast, která volá všechny své drahé syny do zbraně. A proto, jestli Bůh dopřeje, abych Tě ještě někdy uviděl a Ty poznal svého otce. Jsi malé robátko, nechápající. Proto, hochu, zanechávám Ti vzkaz. Věřím, že naši vlast zachráníme. Proto ji miluj, miluj svou matku. Kdybych já zahynul, neopouštěj ji a buď jí dobrým synem. Duše má bude vždy s Vámi.“ Takový dopis musí pohnout s každým. Je v něm tolik citu, který by ve vojákovi, zvyklém na tvrdý vojenský režim, nikdo nehledal.

Napsal jste několik knih právě o pohraničním opevnění. Čím vás tak zaujalo?
Vždycky mě fascinovalo, jak jsou bunkry zasazeny do krajiny tak, že ji nijak zvlášť nenarušují. Obdivoval jsem, jak byly připraveny na boj i na dlouhodobý pobyt bez možnosti zásobování. Naši projektanti a stavaři v té době dosáhli v oblasti staveb bunkrů dokonalosti. Hovořil jsem s projektanty, kteří opevnění navrhovali, se zbrojními specialisty, kteří pro ně vyvíjeli nové zbraně. Mluvil jsem s lidmi, kteří bunkry vyměřovali v terénu, a také se stavaři. Hovořil jsem s těmi, co bunkrům veleli, i s vojáky, kteří v nich sloužili. Dá se říct, že každý bunkr měl svůj osud a svůj vlastní život.

Co podle vás prožívali vojáci, když museli bunkry opustit a nemohli bránit svou vlast?
S pražským vojenským historikem Eduardem Stehlíkem jsme vydali už sedm knih o českých hraničářích, kteří museli spolknout mimořádně hořkou pilulku a před rozpínavými Němci ustoupit bez boje. Každá kniha popisuje určitý úsek tehdejší hranice. Těch lidí si neskutečně vážím. Oni věřili, že s pomocí betonových pevností a bunkrů mohou proti Hitlerovi uspět. Také byli k smrti odhodláni bránit vlast. Z tehdejších vojáků čišelo ještě po tolika letech při našich setkáních ohromné vlastenectví a hrdost na svou vlast a z jejich potomků hrdost na své rodiče či prarodiče.

Váleční hrdinové z Hané

Co byste řekl o českých vojácích, kteří za druhé světové války bojovali proti Hitlerovi a o kterých jste psal?
Říká se, že Češi nejsou národem hrdinů. Já to mohu s klidným svědomím vyvrátit. Mezi nimi je řada těch, kteří mají vazbu na náš region. Například Jaroslav Švarc, rodák z Velkého Újezdu. Po mnoha peripetiích se dostal do Anglie. Odtud byl po tvrdém výcviku vyslán do své vlasti, aby s parťákem zlikvidovali kolaborantského ministra školství Emanuela Moravce. Jeho kolega však selhal. Švarc sám nebyl schopen atentát provést a zemřel při obraně v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Praze, kde se setkal s úspěšnými atentátníky, kteří zabili Heydricha (podrobnosti čtěte zde).

Nebo bratři Taláškové z Olomouce. Tři bratři, všichni váleční hrdinové. Byla to pro mě ohromná čest, že jsem mohl přispět k tomu, aby se na ně nezapomnělo. Byl jsem rád, když před několika lety dostali vysoká vyznamenání in memoriam. A mohl bych jmenovat dál. Hrdinové tu jsou. Jen si jich neumíme vážit.

Bratři Taláškové? Stěží bychom hledali jim podobné

Výsadkářská ikona českého odboje druhé světové války, plukovník Oldřich Talášek, během služby ve Velké Británii.

Armádní historik Martin Vaňourek se podílel například na oživení odkazu ojedinělé sourozenecké trojice - bratří Talášků. Jaroslav, Vladimír a Oldřich se zapojili do odboje proti nacistům. Všichni dostali řadu vyznamenání za hrdinství. Vladimír zemřel pod nacistickou gilotinou, Jaroslav a Oldřich si po válce museli prožít roky komunistické perzekuce.

„Všichni tři se nesmazatelně zapsali do historie odboje. Jen stěží bychom hledali podobný příklad v jiné rodině,“ zdůraznil Vaňourek. Také díky němu všichni tři bratři dostali posmrtně jedno z nejvyšších vojenských vyznamenání - Kříž obrany státu. V jeden den. Právě jejich osudy patří k Vaňourkovým srdečním tématům.

„Byl v tom kus symboliky. Jsem rád, že se podařilo vyznamenat všechny najednou. Oni i jejich rodiny si to zasloužili,“ vyzvedl Vaňourek. Trvalo přitom dlouhá desetiletí, než se bratrům dostalo zadostiučinění.

„Je mi smutno z toho, jak se naše republika chovala k hrdinům, kteří bojovali s nasazením života proti nacistům. Taláškové jsou toho zářným příkladem. Kdyby se taková rodina vyskytla v Americe nebo Anglii, už dávno je o ní natočený film a všichni se těší velké úctě. My jim vlastně až v posledních letech alespoň trochu děkujeme za všechno, co pro vlast udělali,“ doplnil mohelnický historik.

Bratři Taláškové se zapojili do odbojové organizace Obrana národa. Vladimíra zatkli nacisté v prosinci roku 1939, v roce 1942 byl po nelidském týrání popraven. Nejstarší z bratrské trojice, Jaroslav, jako jediný zasáhl už do bojů první světové války, postupně se vypracoval až na post důstojníka hlavního štábu na ministerstvu národní obrany. Po rozpuštění armády se stejně jako jeho bratr zapojil do Obrany národa. Byl zatčen jen rok po něm.

Na rozdíl od většiny „brněnské“ skupiny mu gestapo práci pro ilegální organizaci v plném rozsahu nedokázalo. Přesto byl v roce 1942 odsouzen ke dvanácti letům káznice pro přípravu velezrady. Postupně byl převážen na několik míst. Konce války se dočkal ve věznici na Mírově.

Oldřich Talášek je dodnes považován za výsadkářskou ikonu. Byl rovněž v Obraně národa, kde převáděl bývalé vojáky do Polska a později na Slovensko a do Maďarska. Poté bojoval proti nacismu ve Francii, později v Anglii a v SSSR. zúčastnil se také Slovenského národního povstání. Místo uznání jej komunisté pronásledovali.

Jaroslav dokonce strávil tři roky v komunistickém kriminále v Leopoldově. „Hrdinství za války bylo v mnoha případech považováno za přitěžující okolnost, zvláště když hrdinové bojovali na západní frontě. Soud s Jaroslavem Taláškem byl dokladem toho, jak u těchto lidí postupovala komunistická justice. Nepodařilo se jí prokázat nejstaršímu z bratrů protistátní činnost, přesto jej odsoudila za provinění proti socialistickému zřízení a lidu. To bylo naprosto absurdní,“ řekl Vaňourek. Z kriminálu se Jaroslav Talášek dostal až díky amnestii v roce 1960.

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Brazilce bychom museli nechat pomalovat ponorku, říká kurátorka streetartové akce

Spoluzakladatelka streetartového festivalu v Olomouci Romana Junkerová společně s kolegy přináší každoročně do města...

Paraglidisté uvázli na stromech, jednoho musel z 20 metrů snést vrtulník

Ve větvích stromů na hranici Vojenského újezdu Libavá na Přerovsku uvázli ve čtvrtek dva paraglidisté. Jednoho letce,...

Ze Šumperka do Jeseníku za 23 minut, pomohl by tunel i elektrifikace

Letitou vizi tunelu pod Červenohorským sedlem posunula dál nová územní studie. Ačkoli k dvacetimiliardové stavbě je...

Zadusíte nás, odmítá část velkých měst na Hané úsporné škrty vlády

Primátoři z hnutí ANO z Olomouckého kraje nesouhlasí s úsporným balíčkem vlády. Zhorší se služby úřadů, budeme muset...

Advantage Consulting, s.r.o.
Vývojář SW - EMBEDDED SW DEVELOPER - junior vhodné pro absolventy

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 42 000 - 52 000 Kč

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...