Rozsvítím náměstí a budu jednat o poště, slibuje nový primátor Olomouce

  13:47aktualizováno  13:47
Novým primátorem Olomouce je od víkendu minimálně do podzimních komunálních voleb dosavadní náměstek Martin Major. Ve velkém rozhovoru pro MF DNES nastínil své plány - chce bojovat o zachování pošty na náměstí Republiky, rozzářit Horní náměstí pomocí lamp nebo řešit dopravu na Dolním náměstí.

Nový olomoucký primátor Martin Major, který na tomto postu vystřídal Martina Novotného (oba jsou členy ODS). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Před volbou primátora jste představil svůj program, pojďme si ho projít. Jako první jste zmínil výměnu lamp na Horním náměstí. Ve hře jsou dva typy osvětlení - takzvané plácačky z původního architektonického návrhu a pak lampy, které již stojí mezi Horním a Dolním náměstím. Které preferujete?
Osobně preferuji variantu Philips, typ osvětlení UrbanStar. Teď si ale necháváme zpracovávat znalecké posouzení svítivosti jednotlivých typů lamp. Abychom vybrali lampu, která bude nejenom esteticky odpovídat náměstí a jeho historické hodnotě, ale také proto, že opravdu chceme splnit, co jsme slibovali, tedy že Horní náměstí opravdu rozsvítíme.

Znalecké posudky si necháváte zpracovat u obou typů lamp?
Máme analýzu, kterou nám předložil pan architekt Jan Šépka (jeden z autorů Horního náměstí - pozn. red.). Zadali jsme si zpracování toho samého posouzení pro Philips UrbanStar. U této varianty je ještě jedno pozitivum, letos má dojít k navýšení výkonu svítivého zdroje až o dvacet procent. Uvidíme, jak posudek dopadne.

Jak myslíte, že budou reagovat architekti Horního náměstí, pokud se město rozhodne pro tuto variantu? Podoba náměstí je jejich autorských dílem a v něm počítali s plácačkami. Je tak možné, že verdikt města napadnou u soudu. Jste ochotni do toho jít i s tímto rizikem?
Postoji pana Šépky rozumím, snažím se s ním být v poměrně častém kontaktu, ve čtvrtek si máme říct nějaké posuny. Nejsem expert na autorské právo, ale vidím i jinou hodnotu. O osvětlení náměstí se bavíme už hodně dlouho a lidé očekávají, že napravíme ten dosavadní nepříznivý stav.

I za cenu toho rizika, že se architekti mohou třeba nějakým způsobem ohradit?
Riziko máte zkrátka vždy ve všem.

Kdy bude jasno, které lampy Horní náměstí osvítí?
Do konce tohoto volebního období. Předpokládám, že k osazení nového typu osvětlení dojde o letních prázdninách. V horizontu jednoho či dvou měsíců musí mít rada jasno. Určitě to ale neznamená, že když preferuji variantu Philips, že bych dál nejednal s architektem Šépkou o jeho návrhu.

Druhým bodem vašeho primátorského programu je odstranění dopravních komplikací na Dolním náměstí. Nepletu-li se, jde především o hojně diskutovaný sloup s osvětlením, do něhož kvůli velké vzdálenosti od chodníku narazilo již několik aut. Jak byste to chtěl řešit?
Je to ještě na odbornících z odboru dopravy a také na památkářích, ale z mého pohledu je řešením posunutí problematických sloupů - vždy dvou na každé straně vjezdu do Lafayettovy ulice - blíže k chodníku.

Jak se na Dolním náměstí jako řidič cítíte vy?
Přestože jsem si již zvykl, pořád, když tam člověk vjede, mu tam přijde něco nepřirozeného. Dokonce bych řekl, že se na Dolním náměstí lépe orientují ti, kteří tam nikdy za starého uspořádání nejeli, než ti, co tam jezdili pravidelně. Když jsme náměstí po rekonstrukci otevřeli, docházelo tam k naprosto krkolomným situacím. Například vedle sebe jela dvě auta, nikdo nevěděl, kde má zaparkovat či kde je jaký pruh. Bylo to nepříjemné jak pro řidiče, tak pro chodce.

Půjde jen o ty čtyři sloupy, anebo se zde objeví i nějaké výraznější rozlišení ploch pro auta, parkování a chodce?
Prvním krokem musí být posunutí těch dvou až čtyř stožárů, já bych byl osobně pro ty čtyři. A poté lepší vymezení středové části náměstí, kde se mají odehrávat kulturní, společenské i sportovní akce, jak bylo určeno v projektu.

Bude s tím autor Dolního náměstí souhlasit? I tady jde o autorské architektonické dílo.
Prvotní jednání je již za námi. Samozřejmě budu s panem architektem Pavlem Pospíšilem jednat o možných změnách. Opravdu jak u Horního, tak i Dolního náměstí nehodlám hrát nějakou zákopovou hru. Ani s panem architektem Šépkou ani s Pospíšilem, kterého si vážím a který je účasten na mnoha jiných městských projektech. Hodlám s ním i nadále zachovat velmi korektní vztahy.

Vaší další prioritou je navýšení počtu parkovacích míst na sídlištích, zejména na jihu města. Kde a kolik jich přibude?
Momentálně nejsem schopen říct, kolik jich přesně bude. Některá vzniknou na sídlišti Povel, dokončuje se i projektová dokumentace na navýšení parkovacích stání v ulici Skupova a Trnkova.

Před zastupiteli jste se zavázal, že budete jednat s ministrem vnitra Milanem Chovancem a pokusíte se zvrátit zrušení historické pobočky pošty na náměstí Republiky a její přestěhování do Galerie Šantovka. Jak toho chcete dosáhnout? Česká pošta deklarovala, že je k tomuto kroku již rozhodnuta, a navíc má se Šantovkou podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí.
Pokusím se jednat s ministrem Chovancem a zjistit, jaký je jeho názor. Pošta jako státní podnik musí brát ohled na služby pro veřejnost a nesmí jen racionálně zohlednit, že má někde levnější nájem. Možná čas ukáže, pokud se nám poštu na náměstí Republiky nepovede zachovat, že přemístění do Galerie Šantovka nebude mít žádný dramatický dopad. Ale opravdu si myslím, že pokud tady pošta byla desítky let, tak je potřeba, aby vážně jednala s městskou samosprávou. A to nenastalo.

Jaký je zde vůbec poslední vývoj? Dnes již exprimátor Novotný se s ministrem vnitra již sešel. Kvůli velkému množství podobných podnětů z měst a vesnic, kde se mají také pobočky rušit, však ministr slíbil, že ke každému případu vydá stanovisko. Už se stalo?
Myslím, že stanovisko ještě nevzniklo. Ale mám informaci, že Česká pošta vyslala signál, že by chtěla jednat s vedením města o přesunu pobočky do Šantovky.

Takže je zachování pošty na náměstí Republiky stále otevřená věc, nic není ztraceno?
Ztracené to rozhodně není. Uvidíme, do jaké míry budeme úspěšní. Možná se stane, že pošta nakonec vysvětlí jak nám, tak i občanům, že přesunutí do Galerie Šantovka je možná výhodné. Nevím, žádnou argumentaci jsem neslyšel.

Posledním bodem vašeho programu je ve spojitosti s komunálními volbami sjednocení Olomouce do jednoho volebního obvodu. Nyní je rozdělená na pět obvodů, což v minulosti kritizovaly především menší strany, kterým vadilo, že přicházejí o mandáty a také že systém bere čtyřem pětinám Olomoučanů šanci dát hlas budoucímu primátorovi. Znamená to, že ODS před volbami nepřijímá optiku menších stran?
Není na to jednoduchá odpověď. Analýza voleb z roku 2006 ukázala, že rozdělení na větší počet obvodů nemá zásadní vliv na počet získaných mandátů. Ovšem co se za posledních tři a čtvrt roku změnilo zásadně, je komunikace s komisemi městských částí. Nyní jsou opravdu reprezentanty lidí, kteří bydlí v té dané městské části. Dokonce jsme každé dali k dispozici finanční obnos, z něhož mohou platit nejrůznější opravy. Komise tak mají větší míru samosprávy, stávají se pro nás partnery.

Jak to ale souvisí se sjednocením volebních obvodů, jež je přínosné pro menší strany?
Prapůvodní smysl volebních obvodů je v tom, že by v daném obvodu měli kandidovat lidé, kteří se v něm narodili, žijí v něm či pracují. Bylo to tak v minulosti, ale v posledních volbách už rozhodně ne. I to je jeden z faktorů, proč není nutné držet pět volebních obvodů. Je to můj názor, chci pro něj napříč stranami v zastupitelstvu získat co nejširší podporu.

Pokud ale prosazení této vize bude opět stát jen na koalici, která má většinu jednoho hlasu, tak tento návrh stáhnete?
Pevně věřím, že se nám pro to podaří získat i opozici.

Opozice před volbou pochybovala, zda se koalici ještě do říjnových voleb podaří váš program uskutečnit. Roli v tom hraje i stav městských financí. Jsou to oprávněné výtky? Po zvolení jste před zastupiteli prohlásil, že všechny sliby, které jste dal, budou splněny.
Schválně jsem se snažil neslibovat zázraky či vzdušné zámky. Osazení nového osvětlení na Horní náměstí - pokud se podaří a já jsem přesvědčen, že ano - to jsou jednotky milionů za nákup lamp. Vyřešení komplikací na Dolním náměstí, to ani nejsou miliony, ale statisíce za přesun zdrojů napájení stožárů.

Martin Major

Olomoucký primátor Martin Major.

- datum narození: 26. září 1979
- vzdělání: Právnická fakulta UP v Olomouci
- dosavadní funkce: od roku 2006 náměstek primátora, členem zastupitelstva je od roku 2002 a v letech 2004-2008 byl členem zastupitelstva Olomouckého kraje
- rodina: je rozvedený, má syna
- hobby: jako své zájmy uvádí tenis, golf, plavání, historii a cestování

V programu máte i nová parkovací místa.
To je asi nejnákladnější projekt, můžeme se bavit o milionech korun. Dále debata s panem ministrem o poště na náměstí Republiky, to je náklad pro městskou kasu nulový. Rozhodnutí o volebních obvodech, i tady bude náklad na rozpočet - pokud bude vůbec nějaký - velmi nízký. Jde o debatu se zastupiteli napříč politickým spektrem. Moje sliby městskou kasu nijak dramaticky nezasáhnou.

A stihnete všechno do komunálních voleb?
Pokud budeme mít k osvětlení Horního náměstí všechny podklady v horizontu jednoho či dvou měsíců, jsme opravdu schopni dodržet to, aby se rozzářilo o letních prázdninách. Co se týká dopravních opatření na Dolním náměstí, předpokládám, že tento týden budou zahájena jednání s památkáři. Žádná dramatická komplikace by neměla nastat. Myslím, že i památkáři si uvědomují, že nynější rozmístění stožárů na náměstí není vhodné. A druhá varianta, tedy umístění kamenných bloků, by podle mého Dolní náměstí ještě více poškodila.

A co další slib, stihnete zabránit stěhování pošty?
To je o jednom telefonátu. Anebo o využití nějaké cesty pana ministra na Moravu anebo o naší cestě do ministerstvo. Vzhledem k tomu, že pan ministr ve Sněmovně řekl, že to je téma, tak se určitě nebude bránit setkání s představiteli Olomouce, kteří ho chtějí řešit. Co se týká volebních obvodů, tak teď říkám, že o nich rozhodne zastupitelstvo 5. května.

A rozhodne jak?
Pevně věřím, že Olomouc bude sjednocena do jednoho volebního obvodu.

Existují ale i další otázky, které hýbou Olomoucí. Jednou z nejdiskutovanějších je výstavba Šantovka Tower. Odpůrcům vadí její výška a umístění u historického centra. Jaký názor na ni máte vy?
Je to hlavně o rozhodnutí státní správy, a ne městské samosprávy. Osobně mám především vážné pochybnosti o vymezení a rozsahu městské památkové rezervace. Myslím, že nerespektuje přirozené hranice klasického centra Olomouce. Přijde mi do jisté míry nespravedlivé, že o sto metrů dál už vznikla jiná výšková budova. A ani ne blíže k centru, ale pouze jiným směrem, je problém se vznikem čehokoliv podobného.

Měla by tedy Šantovka Tower stát?
Nejsem zásadním zastáncem výstavby této budovy. Spíše mi ale vadí proces, kdy je jeden subjekt dramaticky znevýhodněn. Byť si myslím - a nechci nijak hanět BEA centrum, které nedaleko postavil pan Tesařík - že návrh, který představila Šantovka, i veřejná diskuse, která proběhla, byly na trochu jiné úrovni. Mně osobně se návrh této budovy líbí.

Šantovka Tower se má tyčit v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Vidíte v tom překážku pro její výstavbu?
Pokud opravdu leží v tomto pásmu, samospráva města s tím nic nenadělá. Jde opravdu o rozhodnutí orgánů státní správy. Mohu vám říct svůj soukromý názor. Mně se ten objekt líbí a je na jednání s vlastníky těchto pozemků, jestli ho není možno posunout. Myslím, že nyní je na samé hranici ochranného pásma. Osobně mě do jisté míry mrzí, že nevznikne.

Nevznikne? Je tedy jasné, že Šantovka Tower v Olomouci stát nebude?
To já nevím.

Teď jste to řekl.
Znám poslední rozhodnutí krajského úřadu. Za současného stavu, pokud nedojde k nějaké změně rozhodnutí, je jasné, že nevznikne.

Dalším olomouckým tématem je chátrající zimní stadion. Jaká je budoucnost stamilionových plánů na jeho modernizaci a proměnu okolí? Bude o nich rozhodovat nynější vedení města, anebo už to bude otázka pro nové osazenstvo radnice?
Situace kolem zimního stadionu mě mrzí, jako ODS jsme v tom zůstali sami. Jsem realista. Bude úspěch, pokud se nám podaří s vlastníkem pozemků okolo stadionu najít nějaký právní režim pro pronájem či odkup. A připravit tak půdu pro možný vznik druhé ledové plochy v sousedství hlavního stadionu a začít rekonstrukci malé haly. Pokud se nám to podaří administrativně dotáhnout, budu spokojen.

Takže chcete příštímu vedení města odevzdat balíček kompletní dokumentace se stavebním povolením?
Nejsem si jist, že to dotáhneme až do stavebního povolení, čas do voleb je skutečně krátký. Ale určitě bych chtěl nastolit nějaký jasný právní rámec mezi městem a vlastníkem pozemků. Aby tak bylo naprosto jasné, která investice byla provedena na účet vlastníka a kterou bude proplácet město. A dále na základě jakého právního titulu budeme užívat tento objekt a tak dále. Budu rád, když se dál nebudeme zaobírat miliardovými plány, zkusíme zůstat při zemi a umožníme vznik druhé ledové plochy.

Je to ale všechno v rámci ambiciózních plánů na proměnu hlavního stadionu v kostku ledu a vybudování parkovacího domu? Znamená to, že byste z nich při přípravě stavby malé haly toto vyjmuli jako de facto první etapu?
Byť to není rozfázováno, byl bych rád, aby se vyňala část této velké investice a pokusili jsme se připravit alespoň rekonstrukci malé haly. Odhaduji, že to jsou náklady v řádech desítek milionů. Ale nalejme si čistého vína, v tomto volebním období malá hala nevznikne. Chtěl bych to ale posunout alespoň administrativně, aby se mohlo v příštím volebním období už začít.

Bude na to Olomouc mít peníze?
Pokud se nesdruží finanční prostředky jak krajské, městské, tak případně i státní či z evropské dotace, je při momentálním stavu zákona o rozpočtovém určení daní zhola nemožné, aby město financovalo tento projekt z vlastních zdrojů.

Zřejmě poslední otázka. Jaká bude vaše role v příštích komunálních volbách? Budete v Olomouci lídrem ODS, který se bude ucházet o post primátora?
Pokusím se kolegům svou prací dokázat, že budu hoden, abych se ucházel o pozici lídra kandidátky.

A kdy ji ODS sestaví? Čas se krátí.
Předpokládám, že by to mělo být na začátku května.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Výstava roku připomene biskupa, jenž po ničivé válce pomohl celé Moravě

Biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna na obraze Martina Antonína Lublinského...

Čtyři roky práce a tým čtyř desítek lidí stojí za největší výstavou, kterou na letošní rok připravilo olomoucké Muzeum...

Mladík prohodil lahev sklem policejního vozu, střepy zranily řidiče

Na policejní auto v Hranicích na Přerovsku hodil opilý mladík lahev od alkoholu...

Na policejní auto v Hranicích na Přerovsku zaútočil třiadvacetiletý mladík. Bočním sklem prohodil lahev od becherovky a...

Šumperská nemocnice koupila Internu Zábřeh, chce mít víc lůžek

Budova A Interny Zábřeh

Privátní Interna Zábřeh, která poskytovala ošetřovatelská lůžka pro celou spádovou oblast, se stala součástí šumperské...

Najdete na iDNES.cz