Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Rozsvítím náměstí a budu jednat o poště, slibuje nový primátor Olomouce

  13:47
Novým primátorem Olomouce je od víkendu minimálně do podzimních komunálních voleb dosavadní náměstek Martin Major. Ve velkém rozhovoru pro MF DNES nastínil své plány - chce bojovat o zachování pošty na náměstí Republiky, rozzářit Horní náměstí pomocí lamp nebo řešit dopravu na Dolním náměstí.

Nový olomoucký primátor Martin Major, který na tomto postu vystřídal Martina Novotného (oba jsou členy ODS). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Před volbou primátora jste představil svůj program, pojďme si ho projít. Jako první jste zmínil výměnu lamp na Horním náměstí. Ve hře jsou dva typy osvětlení - takzvané plácačky z původního architektonického návrhu a pak lampy, které již stojí mezi Horním a Dolním náměstím. Které preferujete?
Osobně preferuji variantu Philips, typ osvětlení UrbanStar. Teď si ale necháváme zpracovávat znalecké posouzení svítivosti jednotlivých typů lamp. Abychom vybrali lampu, která bude nejenom esteticky odpovídat náměstí a jeho historické hodnotě, ale také proto, že opravdu chceme splnit, co jsme slibovali, tedy že Horní náměstí opravdu rozsvítíme.

Znalecké posudky si necháváte zpracovat u obou typů lamp?
Máme analýzu, kterou nám předložil pan architekt Jan Šépka (jeden z autorů Horního náměstí - pozn. red.). Zadali jsme si zpracování toho samého posouzení pro Philips UrbanStar. U této varianty je ještě jedno pozitivum, letos má dojít k navýšení výkonu svítivého zdroje až o dvacet procent. Uvidíme, jak posudek dopadne.

Jak myslíte, že budou reagovat architekti Horního náměstí, pokud se město rozhodne pro tuto variantu? Podoba náměstí je jejich autorských dílem a v něm počítali s plácačkami. Je tak možné, že verdikt města napadnou u soudu. Jste ochotni do toho jít i s tímto rizikem?
Postoji pana Šépky rozumím, snažím se s ním být v poměrně častém kontaktu, ve čtvrtek si máme říct nějaké posuny. Nejsem expert na autorské právo, ale vidím i jinou hodnotu. O osvětlení náměstí se bavíme už hodně dlouho a lidé očekávají, že napravíme ten dosavadní nepříznivý stav.

I za cenu toho rizika, že se architekti mohou třeba nějakým způsobem ohradit?
Riziko máte zkrátka vždy ve všem.

Kdy bude jasno, které lampy Horní náměstí osvítí?
Do konce tohoto volebního období. Předpokládám, že k osazení nového typu osvětlení dojde o letních prázdninách. V horizontu jednoho či dvou měsíců musí mít rada jasno. Určitě to ale neznamená, že když preferuji variantu Philips, že bych dál nejednal s architektem Šépkou o jeho návrhu.

Druhým bodem vašeho primátorského programu je odstranění dopravních komplikací na Dolním náměstí. Nepletu-li se, jde především o hojně diskutovaný sloup s osvětlením, do něhož kvůli velké vzdálenosti od chodníku narazilo již několik aut. Jak byste to chtěl řešit?
Je to ještě na odbornících z odboru dopravy a také na památkářích, ale z mého pohledu je řešením posunutí problematických sloupů - vždy dvou na každé straně vjezdu do Lafayettovy ulice - blíže k chodníku.

Jak se na Dolním náměstí jako řidič cítíte vy?
Přestože jsem si již zvykl, pořád, když tam člověk vjede, mu tam přijde něco nepřirozeného. Dokonce bych řekl, že se na Dolním náměstí lépe orientují ti, kteří tam nikdy za starého uspořádání nejeli, než ti, co tam jezdili pravidelně. Když jsme náměstí po rekonstrukci otevřeli, docházelo tam k naprosto krkolomným situacím. Například vedle sebe jela dvě auta, nikdo nevěděl, kde má zaparkovat či kde je jaký pruh. Bylo to nepříjemné jak pro řidiče, tak pro chodce.

Půjde jen o ty čtyři sloupy, anebo se zde objeví i nějaké výraznější rozlišení ploch pro auta, parkování a chodce?
Prvním krokem musí být posunutí těch dvou až čtyř stožárů, já bych byl osobně pro ty čtyři. A poté lepší vymezení středové části náměstí, kde se mají odehrávat kulturní, společenské i sportovní akce, jak bylo určeno v projektu.

Bude s tím autor Dolního náměstí souhlasit? I tady jde o autorské architektonické dílo.
Prvotní jednání je již za námi. Samozřejmě budu s panem architektem Pavlem Pospíšilem jednat o možných změnách. Opravdu jak u Horního, tak i Dolního náměstí nehodlám hrát nějakou zákopovou hru. Ani s panem architektem Šépkou ani s Pospíšilem, kterého si vážím a který je účasten na mnoha jiných městských projektech. Hodlám s ním i nadále zachovat velmi korektní vztahy.

Vaší další prioritou je navýšení počtu parkovacích míst na sídlištích, zejména na jihu města. Kde a kolik jich přibude?
Momentálně nejsem schopen říct, kolik jich přesně bude. Některá vzniknou na sídlišti Povel, dokončuje se i projektová dokumentace na navýšení parkovacích stání v ulici Skupova a Trnkova.

Před zastupiteli jste se zavázal, že budete jednat s ministrem vnitra Milanem Chovancem a pokusíte se zvrátit zrušení historické pobočky pošty na náměstí Republiky a její přestěhování do Galerie Šantovka. Jak toho chcete dosáhnout? Česká pošta deklarovala, že je k tomuto kroku již rozhodnuta, a navíc má se Šantovkou podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí.
Pokusím se jednat s ministrem Chovancem a zjistit, jaký je jeho názor. Pošta jako státní podnik musí brát ohled na služby pro veřejnost a nesmí jen racionálně zohlednit, že má někde levnější nájem. Možná čas ukáže, pokud se nám poštu na náměstí Republiky nepovede zachovat, že přemístění do Galerie Šantovka nebude mít žádný dramatický dopad. Ale opravdu si myslím, že pokud tady pošta byla desítky let, tak je potřeba, aby vážně jednala s městskou samosprávou. A to nenastalo.

Jaký je zde vůbec poslední vývoj? Dnes již exprimátor Novotný se s ministrem vnitra již sešel. Kvůli velkému množství podobných podnětů z měst a vesnic, kde se mají také pobočky rušit, však ministr slíbil, že ke každému případu vydá stanovisko. Už se stalo?
Myslím, že stanovisko ještě nevzniklo. Ale mám informaci, že Česká pošta vyslala signál, že by chtěla jednat s vedením města o přesunu pobočky do Šantovky.

Takže je zachování pošty na náměstí Republiky stále otevřená věc, nic není ztraceno?
Ztracené to rozhodně není. Uvidíme, do jaké míry budeme úspěšní. Možná se stane, že pošta nakonec vysvětlí jak nám, tak i občanům, že přesunutí do Galerie Šantovka je možná výhodné. Nevím, žádnou argumentaci jsem neslyšel.

Posledním bodem vašeho programu je ve spojitosti s komunálními volbami sjednocení Olomouce do jednoho volebního obvodu. Nyní je rozdělená na pět obvodů, což v minulosti kritizovaly především menší strany, kterým vadilo, že přicházejí o mandáty a také že systém bere čtyřem pětinám Olomoučanů šanci dát hlas budoucímu primátorovi. Znamená to, že ODS před volbami nepřijímá optiku menších stran?
Není na to jednoduchá odpověď. Analýza voleb z roku 2006 ukázala, že rozdělení na větší počet obvodů nemá zásadní vliv na počet získaných mandátů. Ovšem co se za posledních tři a čtvrt roku změnilo zásadně, je komunikace s komisemi městských částí. Nyní jsou opravdu reprezentanty lidí, kteří bydlí v té dané městské části. Dokonce jsme každé dali k dispozici finanční obnos, z něhož mohou platit nejrůznější opravy. Komise tak mají větší míru samosprávy, stávají se pro nás partnery.

Jak to ale souvisí se sjednocením volebních obvodů, jež je přínosné pro menší strany?
Prapůvodní smysl volebních obvodů je v tom, že by v daném obvodu měli kandidovat lidé, kteří se v něm narodili, žijí v něm či pracují. Bylo to tak v minulosti, ale v posledních volbách už rozhodně ne. I to je jeden z faktorů, proč není nutné držet pět volebních obvodů. Je to můj názor, chci pro něj napříč stranami v zastupitelstvu získat co nejširší podporu.

Pokud ale prosazení této vize bude opět stát jen na koalici, která má většinu jednoho hlasu, tak tento návrh stáhnete?
Pevně věřím, že se nám pro to podaří získat i opozici.

Opozice před volbou pochybovala, zda se koalici ještě do říjnových voleb podaří váš program uskutečnit. Roli v tom hraje i stav městských financí. Jsou to oprávněné výtky? Po zvolení jste před zastupiteli prohlásil, že všechny sliby, které jste dal, budou splněny.
Schválně jsem se snažil neslibovat zázraky či vzdušné zámky. Osazení nového osvětlení na Horní náměstí - pokud se podaří a já jsem přesvědčen, že ano - to jsou jednotky milionů za nákup lamp. Vyřešení komplikací na Dolním náměstí, to ani nejsou miliony, ale statisíce za přesun zdrojů napájení stožárů.

Martin Major

Olomoucký primátor Martin Major.

- datum narození: 26. září 1979
- vzdělání: Právnická fakulta UP v Olomouci
- dosavadní funkce: od roku 2006 náměstek primátora, členem zastupitelstva je od roku 2002 a v letech 2004-2008 byl členem zastupitelstva Olomouckého kraje
- rodina: je rozvedený, má syna
- hobby: jako své zájmy uvádí tenis, golf, plavání, historii a cestování

V programu máte i nová parkovací místa.
To je asi nejnákladnější projekt, můžeme se bavit o milionech korun. Dále debata s panem ministrem o poště na náměstí Republiky, to je náklad pro městskou kasu nulový. Rozhodnutí o volebních obvodech, i tady bude náklad na rozpočet - pokud bude vůbec nějaký - velmi nízký. Jde o debatu se zastupiteli napříč politickým spektrem. Moje sliby městskou kasu nijak dramaticky nezasáhnou.

A stihnete všechno do komunálních voleb?
Pokud budeme mít k osvětlení Horního náměstí všechny podklady v horizontu jednoho či dvou měsíců, jsme opravdu schopni dodržet to, aby se rozzářilo o letních prázdninách. Co se týká dopravních opatření na Dolním náměstí, předpokládám, že tento týden budou zahájena jednání s památkáři. Žádná dramatická komplikace by neměla nastat. Myslím, že i památkáři si uvědomují, že nynější rozmístění stožárů na náměstí není vhodné. A druhá varianta, tedy umístění kamenných bloků, by podle mého Dolní náměstí ještě více poškodila.

A co další slib, stihnete zabránit stěhování pošty?
To je o jednom telefonátu. Anebo o využití nějaké cesty pana ministra na Moravu anebo o naší cestě do ministerstvo. Vzhledem k tomu, že pan ministr ve Sněmovně řekl, že to je téma, tak se určitě nebude bránit setkání s představiteli Olomouce, kteří ho chtějí řešit. Co se týká volebních obvodů, tak teď říkám, že o nich rozhodne zastupitelstvo 5. května.

A rozhodne jak?
Pevně věřím, že Olomouc bude sjednocena do jednoho volebního obvodu.

Existují ale i další otázky, které hýbou Olomoucí. Jednou z nejdiskutovanějších je výstavba Šantovka Tower. Odpůrcům vadí její výška a umístění u historického centra. Jaký názor na ni máte vy?
Je to hlavně o rozhodnutí státní správy, a ne městské samosprávy. Osobně mám především vážné pochybnosti o vymezení a rozsahu městské památkové rezervace. Myslím, že nerespektuje přirozené hranice klasického centra Olomouce. Přijde mi do jisté míry nespravedlivé, že o sto metrů dál už vznikla jiná výšková budova. A ani ne blíže k centru, ale pouze jiným směrem, je problém se vznikem čehokoliv podobného.

Měla by tedy Šantovka Tower stát?
Nejsem zásadním zastáncem výstavby této budovy. Spíše mi ale vadí proces, kdy je jeden subjekt dramaticky znevýhodněn. Byť si myslím - a nechci nijak hanět BEA centrum, které nedaleko postavil pan Tesařík - že návrh, který představila Šantovka, i veřejná diskuse, která proběhla, byly na trochu jiné úrovni. Mně osobně se návrh této budovy líbí.

Šantovka Tower se má tyčit v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Vidíte v tom překážku pro její výstavbu?
Pokud opravdu leží v tomto pásmu, samospráva města s tím nic nenadělá. Jde opravdu o rozhodnutí orgánů státní správy. Mohu vám říct svůj soukromý názor. Mně se ten objekt líbí a je na jednání s vlastníky těchto pozemků, jestli ho není možno posunout. Myslím, že nyní je na samé hranici ochranného pásma. Osobně mě do jisté míry mrzí, že nevznikne.

Nevznikne? Je tedy jasné, že Šantovka Tower v Olomouci stát nebude?
To já nevím.

Teď jste to řekl.
Znám poslední rozhodnutí krajského úřadu. Za současného stavu, pokud nedojde k nějaké změně rozhodnutí, je jasné, že nevznikne.

Dalším olomouckým tématem je chátrající zimní stadion. Jaká je budoucnost stamilionových plánů na jeho modernizaci a proměnu okolí? Bude o nich rozhodovat nynější vedení města, anebo už to bude otázka pro nové osazenstvo radnice?
Situace kolem zimního stadionu mě mrzí, jako ODS jsme v tom zůstali sami. Jsem realista. Bude úspěch, pokud se nám podaří s vlastníkem pozemků okolo stadionu najít nějaký právní režim pro pronájem či odkup. A připravit tak půdu pro možný vznik druhé ledové plochy v sousedství hlavního stadionu a začít rekonstrukci malé haly. Pokud se nám to podaří administrativně dotáhnout, budu spokojen.

Takže chcete příštímu vedení města odevzdat balíček kompletní dokumentace se stavebním povolením?
Nejsem si jist, že to dotáhneme až do stavebního povolení, čas do voleb je skutečně krátký. Ale určitě bych chtěl nastolit nějaký jasný právní rámec mezi městem a vlastníkem pozemků. Aby tak bylo naprosto jasné, která investice byla provedena na účet vlastníka a kterou bude proplácet město. A dále na základě jakého právního titulu budeme užívat tento objekt a tak dále. Budu rád, když se dál nebudeme zaobírat miliardovými plány, zkusíme zůstat při zemi a umožníme vznik druhé ledové plochy.

Je to ale všechno v rámci ambiciózních plánů na proměnu hlavního stadionu v kostku ledu a vybudování parkovacího domu? Znamená to, že byste z nich při přípravě stavby malé haly toto vyjmuli jako de facto první etapu?
Byť to není rozfázováno, byl bych rád, aby se vyňala část této velké investice a pokusili jsme se připravit alespoň rekonstrukci malé haly. Odhaduji, že to jsou náklady v řádech desítek milionů. Ale nalejme si čistého vína, v tomto volebním období malá hala nevznikne. Chtěl bych to ale posunout alespoň administrativně, aby se mohlo v příštím volebním období už začít.

Bude na to Olomouc mít peníze?
Pokud se nesdruží finanční prostředky jak krajské, městské, tak případně i státní či z evropské dotace, je při momentálním stavu zákona o rozpočtovém určení daní zhola nemožné, aby město financovalo tento projekt z vlastních zdrojů.

Zřejmě poslední otázka. Jaká bude vaše role v příštích komunálních volbách? Budete v Olomouci lídrem ODS, který se bude ucházet o post primátora?
Pokusím se kolegům svou prací dokázat, že budu hoden, abych se ucházel o pozici lídra kandidátky.

A kdy ji ODS sestaví? Čas se krátí.
Předpokládám, že by to mělo být na začátku května.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Třaskavé derby pokazil sudí, Olomouc poškodil. Nepochopitelné, čílil se Jílek

Na otázku, zda se cítí okradeni o výhru, kývl: „Souhlasím.“ Trenér olomouckých fotbalistů Václav Jílek po domácí remíze...

Komise skončila vyšetřování otravy Bečvy, žádá mimořádnou schůzi Sněmovny

Parlamentní komise k vyšetřování otravy Bečvy schválila svou závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krejčí upozorňoval rozhodčí: Nelíbí se mi, jak hráči padají a zakrývají puk

Sotva si oddechl a hned mazal zpátky. David Krejčí odehrál téměř celou přesilovku, odjel na lavici a za necelých dvacet...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Olomoucký vynález funguje, hasiči při zásahu vyzkoušeli vozík na přesun aut

Na vývoji transportních vozíků, s jejichž pomocí lze jednoduše odtáhnout auto tam, kam je zapotřebí, mají svůj podíl i...

Senior prodával náplasti s fentanylem, je stíhaný za distribuci drog

Neobvyklý případ drogové kriminality vyšetřují policisté z Jesenicka. Tamní senior, kterému lékař předepisoval náplasti...

Své dožínky mají poprvé i olomoučtí vědci, ukážou chytrý kombajn či dron

První akademické dožínky se uskuteční ve čtvrtek od půl třetí v areálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v...

S moderní výukou pomůže šumperské Střední škole řemesel „kobot“

Šumperská střední škola získala supermoderní pomůcku. Více než 650 tisíc korun na takzvaného kooperativního robota,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...