Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Spory patří dovnitř ODS, míní Novotný. Nemá podporu regionu, říká Sokol

  14:31
Volba špiček ODS na víkendovém kongresu v Olomouci byla z regionálního pohledu plná zvratů. Olomoucký primátor Martin Novotný prohrál boj o nominaci v regionu s Petrem Sokolem, nakonec ale získal post místopředsedy.

Regionální vítěz a poražený olomouckého kongresu ODS. Vlevo olomoucký primátor Martin Novotný, který se stal místopředsedou strany, vpravo šéf prostějovských občanských demokratů Petr Sokol, který byl nominován za Olomoucký kraj, ale neuspěl. | foto: Petr Topič, MAFRA; Luděk Peřina, ČTK

Sokol za tím vidí i používání podle něj nepravdivých informací, že mu pomáhá Ivan Langer.

Jak máme chápat, že jste jako nedávný lídr krajské kandidátky, primátor Olomouce a poslanec nedostal nominaci pro volby místopředsedů ODS od své krajské organizace?
ODS je v situaci, kdy se v ní děje spousta věcí, uvnitř to bublá. Připomínám, že před zhruba rokem jsem se nakonec na kongresu dostal do výkonné rady, aniž bych byl prvním kandidátem v pořadí. A to proto, že tam jiný kandidát neprošel.

Martin Novotný

Narozen v roce 1972, pět let studoval filozofii na Univerzitě Karlově, studia nedokončil. Dva roky žil v Austrálii. Je primátorem Olomouce, v posledních volbách byl zvolen poslancem. Na kongresu se stal místopředsedou strany. Je i předsedou olomoucké buňky ODS a jejím místopředsedou v regionu.

To jen umocňuje kontrast mezi tím, že jste byl kandidátem, jenž se dostal i do výkonné rady, ale podporu mateřské organizace jste teď nezískal.
Nijak to nezpochybňuji. Zároveň, přestože na to mám názor a měl bych k tomu i komentář, tak si myslím, že ten kongres je nový začátek a já nějaké vyjádření o tom, jaké byly důvody či kdo v tom hrál jakou roli, dělat nechci. Je to pro mě uzavřená záležitost.

V ODS je vaším oponentem Ivan Langer. Způsobil tedy vaši porážku na regionálním sněmu při nominacích on? Vliv ve straně stále má. Nebyl tedy Petr Sokol kandidátem pana Langera?
To komentovat nechci. Ať si každý udělá svůj závěr. Nechci to jitřit jakýmikoli dalšími vyjádřeními.

Petr Sokol v odpovědi na otázku, kdo mu pomohl při shánění podpory v ODS, řekl, že by chtěl popřít vaše tvrzení o tom, že regionální sněm byl řízený nějakými lidmi. Odvolával se poté na tajné hlasování, kde každý může hlasovat, jak uzná za vhodné. Byl tedy regionální sněm někým řízen? Byly zde nějaké tlaky či tábory?
Při každém sněmu se hledají nějaké většiny a pokaždé se to někomu podaří více či méně. Já za slovem řízení nevidím žádné spiknutí. Když někdo zkrátka hledá většinovou podporu, tak se na tom domlouvá. Kolegovi Sokolovi se to tentokrát podařilo lépe než mně. Tečka. Říkal jsem, že se k minulosti vracet nechci, nebudu ji jitřit.

Po zvolení místopředsedou jste uvedl, že ODS potřebuje mluvčí a že vaším cílem bude proniknout do médií a získat veřejnost. Myslíte, že k těmto cílům vede cesta právě přes nekomentování dění uvnitř ODS?
Myslím, že je to přesně tak. Musíme přestat komentovat své vnitřní spory a vnitřní dění v ODS. Jsme strana demokratická, probíhaly dlouhé do noci trvající volby. Politická strana má primárně říkat, co chce dělat s touto zemí, jaké má plány do budoucna. Její vnitřní věci patří dovnitř, nikoli navenek.

Čeká i ODS v Olomouckém kraji nějaký restart? Pokud ano, kdy? Jak se projeví?
Nevím, jestli restart. Občas samozřejmě zažijeme věci typu napjatějších regionálních sněmů. Ale celkově byla v poslední době situace v olomouckém regionu v ODS spíše klidná. Dovedu si představit, že jsme po tom vzrušeném momentu kongresu schopni vrátit se do klidné situace a racionální práce. Žádná zemětřesení či jiné fatální věci v regionu neočekávám.

Můžeme ten restart vzít spíše ve vztahu k naději ODS na lepší volební výsledky? Ani v Olomouckém kraji nebyly nejlepší. Jak chcete dosáhnout změny?
Krátkodobý cíl je připravit ODS na volby do Evropského parlamentu. Jejich výsledek bude signál, zda se straně daří postavit se na nohy. Máme za sebou pozitivní výsledek v senátních volbách ve Zlínském kraji. Sice jsme ve druhém kole nevyhráli, ale už jsme nevystupovali jako marginální strana. Náš kandidát získal desítky procent hlasů. Potřebujeme vymyslet strategii pro eurovolby. Zároveň je třeba začít se chystat na komunální volby. Důležitým signálem bude pro naše starosty rychlost, kdy vedení bude schopno ukázat svoji akceschopnost tak, aby cítili, že je pro ně dobré kandidovat za ODS. A nikoli třeba sami za sebe v uskupeních vzniklých ad hoc ke komunálním volbám.

Jak silná je vaše pozice pro případný restart ODS, pokud jste ve své krajské organizaci nedokázal získat nominaci?
Svoji pozici jako slabou necítím. Budu se snažit rychle komunikovat i se svým regionem, nabídnout mu nějaký způsob práce či řešení témat. Nejdůležitější pro mě je, zda mám dojem, že nové vedení může být kompaktní a že ho tvoří lidé, kteří spolu mohou být schopni mluvit a pracovat. A v tom mám velmi dobrý pocit.

Kandidoval někdo, kdo nemá podporu svého regionu

Jako poražený skončil za Olomoucký kraj o víkendu politolog a šéf prostějovských občanských demokratů Petr Sokol. Na kongresu ODS byl spojován i se jménem Ivana Langera, šedé eminence strany. Možnost, že by mu však Langer pomáhal do místopředsednického křesla s cílem uškodit dalšímu kandidátovi Martinovi Novotnému, však Sokol označuje za účelově vypuštěnou spekulaci.

ODS v Olomouckém kraji vás minulý týden vyslala do boje o místopředsednický post. V sobotu večer jste však už z pléna kongresu nikým do druhé volby čtvrtého místopředsedy nominován nebyl. Kam se poděli lidé, kteří vás před pár dny podporovali?
Dostal jsem nominaci v olomouckém regionu, šel jsem do první volby. Tam vystoupil se svojí kandidátskou řečí námi nepodpořený pan Novotný. V podstatě vystoupil kriticky ke mně a k našemu regionu. Potom jsem zvolen nebyl. Před druhou volbou za mnou přišla řada lidí s tím, že mě navrhnou znovu. Řekl jsem, že znovu kandidovat nebudu, protože mě kongres v základní volbě nezvolil. Ten návrh jsem tedy dostal, ale odmítl jsem. Když vás nezvolí, nemáte si to vysedět patnáct, dvacet či deset kol.

Vaše vítězství v boji o kandidaturu na úkor primátora Novotného bylo velkým překvapením. Kdo vám pomohl při shánění podpory mezi členy krajské organizace ODS?
Chtěl bych popřít tvrzení pana Novotného, že regionální sněm v Olomouckém kraji byl řízen nějakými lidmi. Máme tam osmdesát lidí, kteří rozhodují každý sám. Dostal jsem podporu v tajném hlasování, nikdo mi s ní nepomáhal. Myslím, že to bylo ze strany pana Novotného prostě účelové vyjádření pro média, aby v podstatě snížil šanci na moje zvolení. Ale to je moje spekulace.

Oba ovšem víme, že v politice člověk za sebou musí mít nějakou podporu. Své lidi, na které spoléhá. Mít zkrátka svůj tábor.
Každý jsme někde doma. Předpokládám, že jádrem mojí podpory byla nominace z prostějovské organizace a zároveň jsem dostal podporu na sněmu v Šumperku. V tajné volbě si ale delegáti, třeba i z jiných okresů, mohou hlasovat, jak chtějí. Předpokládám, že jsem měl hodně hlasů z Šumperka a z Prostějova. Možná i nějaké hlasy z Olomouce. Ale odmítám teorii, kterou podle mě účelově v sobotu někdo vypustil, že to bylo nějak zmanipulované. Jestli někde byla pošlapána nějaká pravidla, tak v tom, že na místopředsedu kandidoval někdo, kdo nemá podporu svého regionu. A že mu to vyšlo v šestém kole, to mu přeji. Gratuluji panu primátorovi k jeho úspěchu. Ale mrzí mě na tom tyto pověsti.

Oponentem pana Novotného je v ODS v Olomouckém kraji Ivan Langer. Ve straně - mimo jiné i v Prostějově, kde jste předsedou tamního oblastního sdružení - má stále svůj vliv…
Nevím o tom, že by pan Langer měl vliv v Prostějově, kde jsem předsedou oblastního sdružení. Nikde jsem neviděl, že by tam měl svůj vliv. Mám pocit, že to jsou informace, které vám někdo dává, a že nejsou přesné. V Prostějově pan Langer žádný vliv nemá.

Ivan Langer je i předsedou správní rady liberálně-konzervativní akademie CEVRO, kde přednášíte.
Ale ta neleží v Prostějově, nemá s Prostějovem nic společného.

Co tedy říkáte na scénář, že zisk vaší nominace na post místopředsedy je dílem Ivana Langera? Jako jeho protikrok vůči primátorovi Novotnému.
To je spekulace. Podle mého účelově vypuštěná panem primátorem. Víte, to je tak. Já skutečně učím a pracuji na CEVRO Institutu, kde figuruje Ivan Langer. Na druhou stranu jsem byl řadu let poradcem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. To jsou tak odlišní lidé a mají tak odlišné názory na fungování ODS, že aby ze mě někdo účelově dělal loutku pana Langera... Jenom vás jako novináře upozorňuji, že toto bylo včera vypuštěno před volbou, tak aby prostě byl vliv na volbu zástupce Olomouckého kraje.

Proto se ptám na vaši reakci.
Jestli se mě ptáte, zda za mojí nominací na místopředsedu ODS byl pan Langer, tak nebyl. Nezaznamenal jsem žádnou jeho aktivitu, kdy by mi nějak pomáhal s hlasy či podobně.

PETR SOKOL
Narodil se roku 1974, vystudoval politologii. V ODS je předsedou prostějovské organizace a také místopředsedou regionálního sdružení v Olomouckém kraji. Pracoval v Evropském parlamentu, působil jako vedoucí kanceláře poslankyně Niny Škottové či jako tajemník poslaneckého klubu. Byl i šéfporadcem místopředsedy Sněmovny Jiřího Pospíšila.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Olomouc - Sparta 1:1, místo penalty srovnání a křeč. Panák v závěru trefil tyč

Aktualizujeme Slibný vstup do zápasu, vedoucí gól, ale taky odvolaná penalta, parádní vyrovnání a pak až na výjimky hlavně křeč....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babišova vyostřená kampaň žene nerozhodnuté mladé k Pavlovi, míní politolog

Premium Dva dny zbývají do začátku druhého kola prezidentských voleb. Podle politologa Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Lékaři v Olomouci míchají koktejl z mateřského mléka kojencům na míru

Mateřské mléko je důležité pro růst a vývoj donošených dětí, ovšem ještě větší je jeho význam u předčasně narozených...

Ženu zlákal nákup akcií ČEZ, podvodník jí vysál účet a vzal si na ni úvěry

Na výhodné nákupy akcií ČEZ se nechala přes sociální sítě nalákat starší žena z Přerovska. Neznámý pachatel ji...

Města se noří do tmy. Ulice u škol by měly zůstat nasvícené, varuje BESIP

Kvůli drahé elektřině vypínají obce v regionu osvětlení, nebo omezují časy svícení. Už před více než měsícem začali...

Nabídka bytů v Olomouckém kraji je rekordní, lidé je berou jako investici

Lidé v Olomouckém kraji nyní kupují byty za hotové peníze jako investici, aby je potom dále pronajímali. Realitní...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...