Můj pohár trpělivosti u Sigmy přetekl, říká lídr občanských demokratů

  6:35aktualizováno  6:35
Občanské demokraty, kteří dlouhé roky stáli ve vedení Olomouce, vede do nejistých komunálních voleb na pozici lídra nynější primátor Martin Major. Voliče se snaží nalákat připomenutím toho, co jeho ODS pro město udělala. Jedním z jeho posledních cílů je vypořádat se se špatnou situací v druholigové Sigmě Olomouc.

Lídr ODS Martin Major. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

S jakými pocity jdete do letošních voleb?
Jsme v situaci, která rozhodně není tak optimistická, jako byla při minulých komunálních volbách. Rozhodně ale neházíme flintu do žita, budeme se snažit o co nejlepší výsledek. Máme za sebou spoustu dobré práce. Poslední fáze předvolebního klání bude o tom, předat tuto informaci našim potenciálním voličům.

Kandidátku jste poprvé ve velkém otevřeli nezávislým osobnostem. ODS přitom dříve byla toho názoru – jak se píše na vašem webu – že má mezi členy dostatek vlastních kvalitních kandidátů a že kandidatury sportovců, herců či zpěváků jsou za hranicí populismu. Teď už to neplatí?
Jakmile jsem měl možnost podstatnou měrou hovořit do sestavení kandidátní listiny, chtěl jsem Olomoučanům ukázat, že je mezi našimi spoluobčany spousta špičkových odborníků, kteří naší straně natolik věří, že jsou ochotni jí propůjčit své jméno a teoreticky se stát zastupiteli.

Nemáte obavu, že se jim to povede a konkrétně vám ne?
Nevylučuji žádnou variantu. Kdybychom se ale snažili hrát jen na sebe, tak bychom k tomuto kroku nepřistoupili. Snažili jsme se udělat ten vějíř osobností tak pestrý, aby úspěch ODS byl co největší. Všichni vědí, co se stalo při pádu Nečasovy vlády. To naší straně nepomohlo. Byla to rána do zátylku, která vůbec nesouvisí s olomouckou politikou. Snažíme se ukázat, že o tomto ODS není, že je za námi kus práce a lidé, kteří nám věří. Důkazem je známý chirurg Čestmír Neoral na třetím místě naší kandidátní listiny.

Co budete dělat, pokud například získáte pouze mandát zastupitele?
Říká se o mě, že jsem přišel do politiky hned ze školy, což není úplně pravda. Věnoval jsem se asi tři roky práci v advokacii. Určité nabídky mám. Nejpravděpodobnější je tak můj návrat do advokacie.

Jaké jsou teze programu olomoucké ODS?
Určitě se budeme na rozdíl od našich protivníků snažit dále masivně podporovat sport, kulturu, sociální projekty či hasiče. Určitě se budeme snažit pokračovat i v rozvoji škol a hromadné dopravy, což znamená pokračovat ve stavbě tramvajové trati.

Té ale v cestě stojí dům, který jeho majitel odmítá prodat. Jaká je aktuální situace?
Nijak dramaticky se nezměnila. Ten objekt nám sice nebrání v přípravě projektu, ovšem posléze při samotné výstavbě to problém bude. Budeme se snažit s vlastníky domluvit. Nevěřím tomu, že by kvůli tomu celý projekt padl.

Jaké má město možnosti?
Z právního pohledu se u tramvajové trati jedná o veřejně prospěšnou stavbu. Ale nikdy jsem za svoji politickou kariéru nemusel přistupovat k vyvlastňování. Jsem hrdý, že se jsme se vždy s vlastníky domluvili. Možnost vyvlastnit tady však je. Pokud ale budu mít možnost o tomto rozhodovat, nebudu k němu chtít přistoupit. Jsem odpůrce těchto řešení.

Martin Major

Lídr ODS Martin Major.

Narodil se 26. září 1979. Absolvoval olomoucké Slovanské gymnázium, na Univerzitě Palackého vystudoval práva, vloni na Central European Management Institute získal titul MBA.

Olomouckým zastupitelem byl poprvé za ODS zvolen v roce 2002, v roce 2006 se stal poprvé náměstkem primátora. Zůstal jím i po volbách v roce 2010, na starosti měl majetkoprávní odbor a odbor investic. Letos v březnu se stal primátorem Olomouce, v čele města ve svých čtyřiatřiceti letech vystřídal dlouholetého primátora Martina Novotného.

Martin Major je rozvedený, má jednoho syna. Mezi jeho zájmy patří tenis, plavání, historie a cestování.

Příští vedení radnice se bude potýkat se zhruba dvoumiliardovým zadlužením Olomouce. Jak byste ho řešil?
Žijeme v době, kdy je mocným tahákem čerpání peněz z evropských zdrojů a kdy jsou ceny stavebních prací téměř na minimu. A teď, co je tou dobrou zprávou. Je dobré se krátkodobě zadlužit a zrekonstruovat polovinu města za minimum toho, co bychom z vlastních zdrojů proinvestovali v minulých letech? Anebo je lepší odmítnout tyto dotace, mít teoreticky zdravější finance města, ale vůbec se nevěnovat jeho rozvoji? Myslím si, že správná je první varianta. Ale je potřeba to dobře vyvážit.

Jak?
Olomouc není v situaci, kdy by jí hrozila finanční krize. Každoročně, a je tomu už řadu let, si město od opravdu renomované agentury objednává rating a ten opakovaně ukazuje, že finance města jsou, neříkám, že ve výborné, ale ve slušné kondici.

Teď jste spíše vysvětlil, na základě jaké filozofie jste město zadlužili. Jak to ale budete řešit? Neomezí ho to v dalších letech?
Investiční zdroje byly v minulých letech skutečně obrovské. Souvisela s tím ale i nutnost kofinancovat tyto projekty, tu z dvaceti či ze čtyřiceti procent. Tato doba končí.

Jak to tedy bude dál vypadat?
V příštím období jsou možnosti čerpání dotací nastaveny trochu jinak. Jedná se o takzvané nadregionální či regionální investice. Půjde o akce, které se netýkají jedné samosprávy. My jsme v takzvaném trojměstí Olomouc, Prostějov a Přerov. Tyto tři samosprávy budou rozhodovat o použití dotací.

Pomůže to olomoucké pokladně?
Míra kofinancování z městského rozpočtu nebude, alespoň předpokládám, tak vysoká. Bude tu tak možnost postupně splácet investiční úvěry, které jsme si byli nuceni vzít na projekty, jež jsme uskutečnili v tomto programovacím období. V tom příštím už na ně nebude prostor. Pokud si někdo myslí, že z evropských dotací, které budou od roku 2015, opraví školy či chodníky a zateplí budovy veřejné správy, je na velkém omylu. Toto možné nebude.

Kdy ale Olomouc bude ve výborné finanční kondici?
Vše záleží na tom, jaké budou investiční programy a plány v příštím volebním období. Pokud se město uskromní, tak se během něj dluh dramaticky sníží. Ale Olomouc není zadlužená proto, že by nešetrně investovala. Investujeme rozumně, peníze neprojídáme. Druhým důvodem, proč je ekonomika města taková, je nový zákon o rozpočtovém určení daní. Město skrze něj přišlo každoročně o zhruba sto padesát milionů korun. Když tyto peníze sečtete za období od změny zákona, téměř se to rovná výši dluhu. Podařilo se nám, protože tenkrát byla ODS ve vládě, získat jednorázovou kompenzaci 200 milionů. Ale to bylo pouze jednorázové. Tímto zákonem jsme hodně biti. Jsme jediné stotisícové město, které přišlo o tak velké zdroje. A přitom povinností, které na nás klade stát, je rozhodně více.

Velkou bolestí Olomouce je i fotbalová Sigma. Jak by město, coby klíčový akcionář, mělo řešit situaci v této společnosti?
Chci s tím něco udělat ještě do konce tohoto volebního období. Pohár mé trpělivosti přetekl, už nejsem ochoten akceptovat situaci, která v tomto fotbalovém klubu panuje. Řekl bych, že pokud se má město jako třetinový vlastník podílet na jeho financování, musí tomu odpovídat i výsledky. Neházel bych vinu pouze na hráče či na trenéra. Všichni ze sportovního vedení si na současné situaci nesou svůj podíl viny.

Rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES před říjnovými komunálními volbami přináší sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek demokratických parlamentních stran a také s lídry nejvýraznějších nových místních uskupení.

Ta přijdou na řadu nejdříve, poté budou následovat strany ze Sněmovny. Pořadí rozhovorů vychází z procentuálního zisku stran v Olomouckém kraji v posledních parlamentních volbách v roce 2013, a to od nejslabšího po nejsilnější.

Seriál začal v sobotu 6. září rozhovorem s lídrem hnutí ProOlomouc, architektem Pavlem Grassem, následovala Dominika Kovaříková z hnutí Občané pro Olomouc a pokračuje dnešním rozhovorem s Martinem Majorem z ODS. Následovat budou: Aleš Jakubec – TOP 09 Ladislav Šnevajs – KDU-ČSL Tomáš Sýkora – Úsvit Milan Feranec – ANO Antonín Staněk – ČSSD

Proč ten pohár přetekl?
Nikdy jsme se netajili tím, že jsme nevstupovali do sportovního řízení klubu. Co ale nedokáži pochopit, je, že jeden rok bojujeme o evropské poháry a o dva roky později spadneme o ligu níž. Rozumím, že se ne vždy vše podaří a že se ve sportu nedá jen vyhrávat. Pochopil bych, že se budeme pohybovat v rozmezí první poloviny tabulky, pokud naše sportovní výsledky byly před pěti lety takové, jaké byly. Ale nedokáži pochopit, že v tak krátkém časovém rozmezí spadneme o ligu níž.

Jaké páky město na řešení této situace má? Byl byste pro snížení finančních příspěvků z městské pokladny?
Máme tento týden jednání na toto téma. Nechtěl bych to říkat dopředu, nebylo by fér, abych to spoluvlastníkům nesdělil do očí nejdříve sám. Ale pokud nedojde k dohodě o dalším postupu, tak je i toto jedna z variant. Pravda je, že druhá liga je levnější.

Vybavuji si, že exprimátor Martin Novotný se při oznámení odchodu z čela města vyjádřil, že odstoupí i z funkce předsedy dozorčí rady, protože už nemá nervy na to se s představiteli klubu hádat. Máte stejnou zkušenost? Zkouší i vaše nervy?
Ano.

Jak?
Vždy jsem si myslel, že jako třetinový vlastník určité společnosti máte být informován o všech okolnostech, o všech situacích, které se v klubu dějí. Nemáte být konzument těchto rozhodnutí, ale aktivně se na nich podílet. Nemyslím tím sportovní rozhodnutí, které se opravdu musí dělat okamžitě, jinak příležitost zmizí. Ovšem myslím si a doporučuji to i příštím zástupcům samosprávy ve vedení klubu, že se strategie musí tvořit jako dlouhodobá a nikoli zápas od zápasu.

Ve vedení klubu figurují stále stejní lidé. Svůj vliv nadále mají například místopředseda dozorčí rady Jaromír Gajda či finanční manažer a místopředseda představenstva Jiří Ficner. Neměli by odejít? Jde o akciovou společnost, a kdyby vedení nějaké společnosti vykazovalo tak špatné výsledky, došlo by přeci ke změnám. A tady se nestalo nic.
Budu mít jednání se zástupci politických klubů olomouckého zastupitelstva, a toto je jedno z témat. Nerad bych prozrazoval karty. Některé kroky už jsme udělali, zúžili jsme představenstvo ze sedmi členů na pět. Profesionalizace klubu musí pokračovat. A její míra musí být o hodně zásadnější.

Jsou dva lidé, které jsem jmenoval, překážkou pro tuto profesionalizaci?
Prozatím se k tomu nechci vyjadřovat.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Nechte nám mobilní kluziště déle, zní opět v Prostějově. Radnice to zváží

Prostějovské mobilní kluziště před budovou muzea přilákalo tisíce dětí.

Lidé v Prostějově si již druhý rok stěžují, že mobilní kluziště v centru města končí zbytečně brzy. Radnice je možná...

Obyvatelé Města Libavá odkupují po letech domy, pořídí je do půl milionu

Jeden z domů, které Město Libavá převzalo od armády po vyjmutí obce ze...

Ještě před čtyřmi lety bylo soukromé vlastnictví nemovitostí pro obyvatele Města Libavá zapovězené. Všechny domy i byty...

Výstava roku připomene biskupa, jenž po ničivé válce pomohl celé Moravě

Biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna na obraze Martina Antonína Lublinského...

Čtyři roky práce a tým čtyř desítek lidí stojí za největší výstavou, kterou na letošní rok připravilo olomoucké Muzeum...

Najdete na iDNES.cz