Architektonická soutěž na podobu SEFO je uzavřená věc, říká ředitel muzea

  12:54aktualizováno  12:54
Už deset let života věnoval Michal Soukup z Muzea umění Olomouc Středoevropskému fóru (SEFO), z toho pět let jako ředitel této instituce. Jeho vybudování je pro další rozvoj významné galerie klíčové, odvážný projekt ale víří veřejnou debatu i kritiku. Soukup v rozhovoru pro MF DNES vysvětlil, proč o podobě nerozhodla architektonická soutěž.

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Když jste se v roce 2013 stal ředitelem Muzea umění Olomouc, k SEFO jste mimo jiné prohlásil, že byste se přikláněl k tomu, aby muzeum u tohoto projektu aktualizovalo zadání a začalo znovu, a to včetně architektonické soutěže. Ta se nakonec neuskutečnila. Mrzí vás to?
Byla to doba, kdy z čela muzea odcházel profesor Pavel Zatloukal. Samozřejmě nás to tehdy mrzelo. Společně jsme v roce 2010 připravovali mezinárodní soutěž. Měli jsme vytipovaných pět či šest významných architektonických kanceláří, měli se jí zúčastnit architekti z České republiky i ze zahraničí. Nakonec jsme se ale nedohodli s komorou architektů, a soutěž se proto neuskutečnila.

Zkusil jste ji vyhlásit znovu během posledních pěti let?
Ty byly velmi komplikované v tom, abychom s ministerstvem kultury našli společnou řeč, jak vůbec pokračovat. Nešlo o to, jak bude budova vypadat, ale o to, z čeho ji zaplatíme. To byl největší problém. V momentě, kdy jsme ho vyřešili, jsme mohli pokračovat. Zaktualizovali jsme rozpočet a náplň SEFO, jeho koncept se zachoval.

Proč?
Když architekt Šépka připravoval studii, dostal zadání s požadavky od nás i od památkové péče. To stanovilo, že má jít o kontextovou architekturu. Což znamená, že architekt musel respektovat původní středověkou zástavbu (v minulosti v proluce stálo pět domů – pozn. red.). My jsme měli zásadní požadavek, aby do novostavby šlo světlo shora.

Jak má SEFO vypadat

A to je takový problém?
Pan architekt splnil všechny podmínky. A my jsme si později položili otázku, zda by se v případné soutěži, byť nechci předjímat, neobjevily určité napodobeniny. Soutěž by byla těmito požadavky zkrátka svázaná. Nebylo by to o tom, tady je zelená louka a vytvořte cokoliv. To byl důvod, proč nakonec i tehdejší ministr kultury Daniel Herman souhlasil, abychom zaktualizovali původní plány.

Mrzí vás tedy takový vývoj?
Pokud bych se mohl rozhodovat od prázdného stolu, na němž by tato varianta nebyla, pořád bych se přikláněl k tomu, aby architektonická soutěž byla. V tuto chvíli je to ale uzavřená věc. Zadání je naplněno originálním řešením pana Šépky. I vědecká rada Národního památkového ústavu prohlásila, že jí vyhovuje.

Michal Soukup a Muzeum umění

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup

Historik umění Michal Soukup se narodil 5. února 1959 v Olomouci a je absolventem tamní Univerzity Palackého. S prvním ředitelem Muzea umění profesorem Pavlem Zatloukalem spolupracoval od poloviny osmdesátých let, kdy jako správce a kurátor nastoupil do Galerie výtvarného umění, jež tehdy spadala pod Vlastivědné muzeum.

Po jejím osamostatnění byl od roku 1990 Zatloukalovým zástupcem, od 1. dubna 2013 stojí v čele Muzea umění Olomouc. To má nyní s rozpočtem kolem 70 až 80 milionů korun více než sto zaměstnanců, každý rok uspořádá přes čtyřicet výstav. Muzeum navštíví každoročně 150 až 200 tisíc lidí.

Muzeum SEFO potřebuje i kvůli novým podzemním depozitářům. Mají pojmout až 200 tisíc děl. Na jak dlouho to bude muzeu stačit? Už teď vlastní téměř 91 tisíc sbírkových předmětů v hodnotě zhruba dvou miliard.
Když jsem v roce 1985 nastoupil ještě do staré galerie ve Wurmově ulici, měli jsme depozitář o čtyřech místnostech. Po přestěhování do současného sídla jsme s profesorem Zatloukalem plánovali, že budujeme zázemí s rezervou na dalších třicet let. To byl rok 1990. Teď je 30 let téměř za námi a depozitáře jsou přeplněné. Předpokládáme, že SEFO bude stačit na dalších 50 let.

Nová budova i rekonstrukce té stávající, jež s ní bude propojená, vyjde na 543 milionů. Je už jisté, že tyto finance ze státního rozpočtu dostanete?
Po výjezdech vlády do krajů je hotový seznam investic do staveb na následující období. V tomto soupisu jsme. A velmi významné je, že SEFO figuruje i v současné státní kulturní politice jako jedna z priorit. To potvrzuje i programové prohlášení nové vlády, kde je SEFO výslovně uvedeno s tím, že vznikne. Navíc seznam investic by v řádu týdnů či měsíců mohl být předložen vládě. Pokud ho schválí, podnikneme další kroky.

Jaké?
V následujících dvou letech bychom měli sepsat projektovou dokumentaci a vybrat stavební firmu. A v letech 2021 až 2023 by se SEFO mělo stavět, v roce 2024 otevřít.

SEFO je už roky pro muzeum priorita. Co dalšího plánujete kromě něj?
Chystáme změny expozic v Arcidiecézním muzeu v Kroměříži, kde se v rámci dlouhodobé spolupráce s olomouckým arcibiskupstvím staráme o jejich odbornou stránku. Církev tady získala 240 milionů z evropských dotací na rekonstrukci podstatné části zámku. V olomouckém Arcidiecézním muzeu pak připravujeme přestavbu Zdíkova paláce a novou stálou expozici v podkroví kapitulního děkanství.

Pokud se podaří získat finance, jak bude Zdíkův palác vypadat?
Když před lety v Olomouci vznikalo Arcidiecézní muzeum, zvažovali architekti rekonstrukci Zdíkova paláce. Tehdy na ni i kvůli nedostatku peněz nedošlo a dnes máme za to, že je jeho podoba jednoznačně překonaná. Nyní se tak více zviditelní to nejpodstatnější, co tam je, a to jsou románská okna v prvním patře. To bude prosklené a nově zastřešené ocelovými pláty. Plány se týkají i křížové chodby, kde se nacházejí vzácné renesanční malby.

Kdy bude tato proměna hotová?
Pokud se podaří získat evropskou dotaci, stavba začne v první polovině příštího roku. Vše má být hotové v roce 2021.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc. Byť všechno není...

Dluhoničtí jsou ochotní přestat blokovat dostavbu D1, mají ale podmínky

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na cestě k dokončení páteřní české dálnice D1 zřejmě padla jedna z letitých blokád znemožňujících dostavbu posledního...

Další z rubriky

Vězeň z Mírova zpochybnil rekordní dražbu olomouckého areálu za stamiliony

Pohled na bývalé vojenské sklady u Velkomoravské ulice v Olomouci, které jsou...

Patrně největší realitní obchod letošního roku v Olomouci se komplikuje. Do hry o rozlehlé bývalé vojenské sklady u...

V Prostějově se objevily vadné volební lístky, hlasy by neplatily

Lidem v části Prostějova přišly vadné hlasovací lístky pro blížící se volby do...

Někteří lidé v západní části Prostějova obdrželi špatné hlasovací lístky pro volby do Evropského parlamentu. Seznam...

Mamut, velebobr či olomoucký nosorožec. Muzeum nabízí výlet do doby ledové

Na výstavě Giganti doby ledové 2 v olomouckém Vlastivědném muzeu je k vidění...

Udělat si představu o tom, jak to před deseti tisíci lety vypadalo na Zemi, si lze nyní v olomouckém Vlastivědném...

Najdete na iDNES.cz