Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Snad nás elektronika nenahradí, doufá meteorolog z nejodlehlejší stanice

  12:52
K nejbližšímu stavení jsou to tři kilometry, i proto má meteostanice na Červené hoře u Libavé na Olomoucku pověst nejodlehlejšího pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Sedmikilometrovou túru sem na směnu několikrát do měsíce absolvuje i František Putala, který už 27 let pracuje jako vedoucí meteorolog – pozorovatel.

Pokud vím, máte vystudovanou techniku. Jak se inženýr dostane k meteorologii?
Na pobočku Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě jsem původně přišel jako technik výpočetního střediska. Tehdy tam stál ještě sálový počítač ADT. Po roce 1989 přišla éra osobních počítačů, ale mně se to nějak okoukalo, tak jsem začal dělat opravy měřicích přístrojů. Jak jsem jezdil po jednotlivých stanicích, práce meteorologů – pozorovatelů se mi zalíbila, tak jsem si zkusil dát žádost o umístění. Za půl roku se pak uvolnilo místo na Červené.

Čím vás to povolání lákalo?
Pocházím z vesnice. I když na Ostravu, kde bydlím, jsem si už zvykl, pořád je tam na mě moc lidí. Někdy potřebuji odjet.

Kolik dnů v měsíci na Červené trávíte?
Střídáme se tady tři pozorovatelé po třech dnech. Bývám tu na začátku, v půli a pak na konci měsíce.

Po zbytek měsíce máte volno?
Ano. Jen si to představte – deset dnů strávíte v přírodě a pak máte dvacet dnů volna (smích)! Pro toho, komu nevadí samota, je to příjemné prostředí. Najdou se však lidé, kterým to nesedne.

Za těch 27 let, co sem chodíte, změnila se okolní krajina?
Změny jsou rychlejší a rychlejší. Zatímco v 90. letech v Guntramovicích, nejbližší vesnici pod kopcem, expandovalo chalupaření, dnes jsou chalupáři na ústupu. To se projevuje i na využívání pozemků. Mně na někdejší trase z nádraží například vyrostla dančí obora, kterou musím obcházet.

Na kopec už taky nechodíte hustým lesem...
Ano, les výrazně prořídl. Když jsem sem nastoupil, byly stromy v okolí stanice vysoké, ale pořád ještě byl vidět aspoň hřeben Jeseníků. Postupně i on zmizel za jejich vrcholky. To, že na opačné straně jsou Beskydy a jako nejvzdálenější bod Lysá hora, jsem se dozvídal jen z informační tabule. Nevěřil jsem, že tyto hory někdy uvidím. Pak se ale kůrovec s kůrovcem sešel a pohled na Beskydy už mám.

Takže jste vlastně za lýkožrouta rád?
I někteří mí předchůdci byli takoví nadšenci do meteorologie, že si přáli, aby přišel kůrovec na lokální úrovni. Stanice je stavěná na to, aby měřila počasí. Když zarostla lesem, začínala postrádat smysl.

Jak vypadalo její okolí v 50. letech, kdy vznikla?
Byly tady jen pastviny a pole. Místo je vybrané tak, aby stanice co nejlépe vyhovovala měření větru. Prioritou byl kopec, pokud možno bez vegetace, odkrytý do všech možných stran.

Fotogalerie

Meteostanice v nadmořské výšce 749 metrů ale nebyla první, co na tomto vrcholu stálo. Už za války ho objevili Němci, kteří tu měli naváděcí letadlovou věž.
Působení někdejší německé posádky ještě není úplně objasněné. Kolega, který je už v důchodu, se této otázce hodně věnuje a nedávno objevil další nové informace. Místní té věži říkali radar, ale to ona nebyla. Předpokládáme, že sloužila spíš k navigaci.

Inspirovali se Češi u Němců?
Myslím, že ne. Meteostanice tady byla vybudována v souvislosti s tím, že po válce armáda potřebovala výcvikový prostor. Ve hře byl i Hrubý Jeseník, ale nakonec padla volba na Libavou. Kvůli střelbám chtěla armáda měřit přízemní vítr. Nejdříve to zkoušela ve Městě Libavá, ale nebylo to reprezentativní měření. Proto vojáci chtěli meteostanici. Zvítězila Červená hora.

Sloužila stanice od začátku také hydrometeorologickému ústavu?
Ne, dva roky ji provozovali pouze vojáci. Až v roce 1954, kdy byl zřízen Státní meteorologický ústav, se rozhodlo, že zastřeší všechny dříve vybudované meteostanice. Tato nebyla nejstarší, ale podle jejího vzoru se stavěly další – na Lysé hoře, Churáňově, Přimdě, v Kuchařovicích u Znojma nebo také na Pradědu. Michal Tatarkovič jako nový vedoucí byl původně voják z povolání. On a jeho bratr Mikuláš to tady rozjížděli a jsou dodnes legendární.

Jak se vyvíjelo měření?
Postupně přibyly teplota, vlhkost nebo pozorování oblačnosti. Jako poslední se přidaly výpar a půdní teploty. Měření se standardizovalo v rámci celé sítě. V současnosti měříme nejvíc prvků v historii.

Kdy mechanické přístroje nahradila elektronika?
Až do 90. let bylo měření manuální. Hodnoty z klasických přístrojů se zapisovaly na papír a odesílaly vysílačkou. Tu později nahradil dálnopis, který už pamatuji i já . Později se přešlo na telefonní modemy. S nástupem počítačů v 90. letech přišla i automatizace. Teď je prakticky všechno měření elektronické, klasické přístroje jsou tu jen jako záložní.

Nebojíte se, že jednou vás elektronika nahradí úplně?
Může se to stát. Například v Německu od loňského roku obsluhu na stanicích nemají, jsou plně automatické. Já si chci ale fandit, že my lidé jsme nenahraditelní. Elektroniku mám vystudovanou, ale nepatřím k jejím bezmezným nadšencům.

Zažil jste den, kdy elektronika vypověděla službu a vy jste musel všechno měřit mechanicky?
Velký problém jsou bouřky, i když tady nejsou tak výrazné jako třeba na Lysé hoře. Tam každý rok část elektroniky vyhoří, protože poblíž udeří blesk. Nám se to tady přihodilo dvakrát. Poprvé, když vedle postavili věž mobilního operátora. Při první bouřce dostala zásah. Výboj přes trafo přišel i k nám. Všechno, co bylo připojené do elektřiny, bylo rázem nefunkční.

Zaznamenala stanice na Červené nějaký extrém v počasí?
Za dobu, co tu pracuji, hlásila extrémy asi jen třikrát. Stanice není nejvyšší, není údolní ani na okraji republiky. Když se něco nasune od severu nebo od jihu, vždy je některá stanice víc na ráně. Když to foukne, tak to víc pocítí ty výše položené. Extrém je tu opravdu výjimkou.

Zvýšila se tady v posledních letech průměrná teplota?
Poměry v naší oblasti se celkově změnily. Nakolik jsou periodické a nakolik ovlivněné člověkem, je otázkou. Průměrné teploty narostly o pár desetin stupně. Celkově je i méně srážek – z našich záznamů vyplývá, že ubyla zhruba třetina dřívějších úhrnů. Nynější srážky jsou navíc nárazové. Není to tolik vidět na ročním úhrnu, ale narostlo extrémů – jeden den spadne 50 milimetrů, pak tři týdny neprší vůbec.

Vrátí se vše do normálu, nebo se extrémy budou stupňovat?
Na naší stanici měříme počasí 65 let, některé další mají až 120letou řadu měření, cykly v přírodě však probíhají v ještě delších časových obdobích. Odborníci se dohadují, co ještě je a co už není běžný cyklus. Každopádně i ten bývá delší než lidský život. U klimatických změn jsou horizonty ještě delší, takže některé záležitosti nejsou až tak podchycené. Planeta si poradí i s mnohem drastičtějšími změnami, ale potřebuje na to podstatně delší čas. Jen doufám, že některý z jejích regulačních mechanismů nebude naplněním vtipu, který dávají k dobru astronomové: To se při oběhu Slunce potká Země s Marsem a Země říká: ‚Cítím se nějak špatně, asi jsem někde chytla lidi.‘ A Mars na to: ‚To znám, neboj, to přejde.‘

Myslíte si, že má člověk podíl na změnách klimatu?
Domnívám se, že má. V celkovém měřítku toho, co by se s tím dalo dělat, ale nefandím velkým projektům. Myslím, že lidé spíš musí změnit své myšlení, začít sami u sebe.

  • Nejčtenější

Pro hokej i kulturu. Miliardář chce v Olomouci postavit multifunkční halu

Premium Z prosakujících kuloárních informací o plánu na „alternativu k plecharéně“, jak se přezdívá zastaralému olomouckému...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Za viníka kyanidů se nabízí 100 tisíc, starosta chce zrušit kanál do Bečvy

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek chce prosadit zrušení kanálu, který v minulých týdnech opakovaně znečistil...

Pardubice - Olomouc 1:1, v páté minutě nastavení srovnal krásnou střelou Huf

Olomoučtí fotbalisté už už mířili na druhou příčku v tabulce před Spartu, ale nepohlídali si závěr utkání. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Za diskriminaci heren dal antimonopolní úřad Šumperku pokutu 610 tisíc

Více než půl milionu korun má zaplatit podle verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže šumperská radnice za to, že...

Otravu kyanidy přežila v Bečvě část vzácných velevrubů a škeblí

Překvapivým výsledkem skončil průzkum Agentury ochrany přírody a krajiny v úseku Bečvy, do kterého v září vytekly...

Do centra Olomouce se vrátí tramvaje, kus trati však dál zůstane zavřený

Obyvatelé Olomouce se již brzy dočkají alespoň částečného návratu tramvají v centru města. Skončí kritizovaná kompletní...

Soud znovu potrestal přerovského exradního podmínkou za vynucení sexu

Podmíněným dvanáctiměsíčním trestem se zkušebním odkladem na dva roky opětovně potrestal přerovský okresní soud...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...