Nový šéf olomouckého letního kina Jaroslav Švarc.

Nový šéf olomouckého letního kina Jaroslav Švarc. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Chtěl bych tu malé Colours, plánuje nový šéf olomouckého letního kina

  • 0
Zchátralé olomoucké letní kino čeká restart. Radnice areál pronajala na deset let Spolku přátel olomouckého jazzu a společnosti Chomout. Předseda spolku a jednatel společnosti Jaroslav Švarc slibuje, že kdysi populární „letňák“ zkulturní s pomocí více než tří milionů korun, ale také kinoprojekcemi či koncerty.

Proč jste se vůbec rozhodli ucházet se o letní kino?
Vždycky mi vadilo, že areál s takovým potenciálem pořádně nefunguje, že leží ladem a chátrá. O výběrovém řízení jsem ale zpočátku nevěděl, dozvěděl jsem o něm až ve chvíli, kdy mi o něm řekli lidé z kulturní komise města s tím, jestli bych neměl chuť to zkusit. Tak jsem to zkusil. S nabídkou jsem to ale nepřeháněl, nesliboval jsem žádnou hrozivou investici, kterou by provoz nikdy nezaplatil.

A co jste tedy sliboval?
Slíbili jsme investice za zhruba tři miliony korun, i když si myslím, že ve finále půjde o vyšší částku. Letní kino ale není jen o penězích, ale i o lidech. Já mám kolem sebe skupinu mladých nadšených lidí, kteří se na práci v letňáku vyloženě těší. Právě oni dostanou prostor k tomu, aby se v areálu realizovali nejen v gastronomii, ale také při pořádání nejrůznějších kulturních, ale i sportovních akcí, workshopů či jarmarků.

Personál je určitě důležitý, musí ale mít zázemí. Jaké konkrétní změny v areálu plánujete?
V první fázi se zaměříme na přední část za vstupem z Pekární ulice, kde budeme návštěvníkům nabízet odpovídající gastro zařízení, poblíž vybudujeme posezení s víceúčelovým pódiem a také přírodní hřiště s překážkami v podobě pařezů či lan. Chceme, aby areál byl atraktivní pro celou rodinu, aby to v něm žilo.

Můžete říct konkrétní termíny?
Už jsem začal s projektantem obíhat všechny možné úřady a jsem bohužel trochu zděšený. Skoro nikdo neví, jak je to v areálu s elektřinou, s kanalizací, s přípojkami. A taky to vypadá, že nevyjde náš původní plán zbourat stávající restauraci a vybudovat novou podle našich představ. Bylo nám řečeno, že by to neprošlo přes územní plánování a památkáře. Takže spíše stávající restauraci opravíme. Vše ale bude záležet na dalších jednáních. Každopádně v letošní sezoně areál ještě bude fungovat ve stávající podobě v takovém úsporném režimu. Do větších investic - a stále mluvím o první etapě, o prostoru v přední části areálu - se pustíme po skončení letošní sezony, respektive po vyřízení všech povolení, která bychom mohli mít do konce roku. Do příští sezony bychom už chtěli vstupovat v novém provedení.

Olomoucké letní kino

Pojďme dál, co čeká amfiteátr?
Co se týče hlediště, necháme opravit přibližně 50 nebo 60 procent sedaček. To by mělo stačit, protože doba, kdy do amfiteátru nahnali 500 vojáků na povinný koncert, je už naštěstí pryč. Oprav se dále dočká zázemí - sociální zařízení a šatny pro účinkující. A také pravděpodobně budeme investovat do pořízení nové promítačky, i když ta stávající je ještě funkční. Stoprocentně ale nepočítáme s nějakým špičkovým digitálním nazvučením kina, protože by šlo o astronomickou investici.

Kdy začnete promítat?
Už jsme začali. Promítli jsme Pink Floyd a dále Hoří, má panenko. Na Floydy přišlo 120 lidí, na Hoří, má panenko devět diváků. Asi se ještě o projekcích ve městě moc neví. Každopádně v nich budeme pokračovat. O to, že bychom neměli co promítat, se nebojím. K našim známým patří Vláďa Foret, který se mimo jiné podílí na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, a máme také známé v pražském filmovém archivu.

Letní kino Olomouc

Areál stojí v místě takzvaného Locatelliho bastionu z let 1659-1676, který přehrazuje parky pod olomouckým hradem a je jediným dochovaným bastionem městské barokní pevnosti.

V 50. letech 20. století zde vznikla zahradní restaurace s tanečním parketem a v bastionu amfiteátr biografu s kapacitou 2 300 návštěvníků.

Kino postavené podle návrhu architektů Václava Capouška a Zdeňka Hynka zahájilo činnost 1. června 1958. Biograf fungoval asi 45 let, ovšem s různě dlouhými přestávkami, například v roce 1979 kino muselo zavřít kvůli havarijnímu stavu, později se část areálu dokonce propadla.

Investice do hlediště, do promítačky plánujete v jakém časovém horizontu?
To zatím nejsem schopný říct, protože náš čeká spousta práce v přední části areálu. Termín oprav amfiteátru vyplyne až za provozu. Zatím se bude promítat ve střední části amfiteátru, kterou se nám podařilo vyčistit.

Na pódiu letního kina se v minulosti konaly i velké koncerty a hudební festivaly, máte ambici je oprášit?
To stoprocentně. Už mi volal Dušan Neumann z Bounty Rock Cafe, že by s námi chtěl na letňáku uspořádat nějakou akci. A tohle je další moment, proč jsme do pronájmu šli - všichni, co v Olomouci děláme do kultury, se nějak známe a máme společný zájem. Chceme spolupracovat, nikoli si konkurovat. I když nechci, stejně jako v případě investic, slibovat hory doly, určitě by se mi líbilo, kdyby se nám jednou podařilo v Olomouci uspořádat podobný festival jako Colours of Ostrava, samozřejmě ale v menším měřítku, protože nemáme tak velké prostory.

Času na to máte dost, celých deset let...
No já doufám, že letní kino budeme mít v pronájmu mnohem déle, že nám smlouvu prodlouží, když areál bude fungovat, jak má. I Jazz Tibet Club jsme si původně pronajímali na deset let a letos tu jsme už jednadvacátý rok.