Fotografie jako důkaz. Tabulka s varováním, že chodník u zahrady Mateřské školy...

Fotografie jako důkaz. Tabulka s varováním, že chodník u zahrady Mateřské školy Rumunská v Prostějově, na níž si zrovna hrály děti, byl ošetřený prostředkem Roundup. | foto: Jana Jílková

Jedem se u školky nestříkalo, tvrdí město navzdory fotkám a svědkům

  • 125
Prostějovská radnice nesplnila slib, že u školek nebude na plevel používat jedovaté herbicidy. Nedávno je nechala aplikovat přímo u zahrady s dětmi. Navzdory svědkům i fotkám to však popírá.

Na chodníku u Mateřské školy Rumunská v Prostějově se před pár dny objevila cedule, že na tomto místě probíhá postřik plevelů herbicidem Roundup. Za plotem si v tu chvíli hrály děti.

„Pracovník firmy FCC aplikoval Roundup Biaktiv v bezprostřední blízkosti školky. Navíc foukal vítr. Ceduli pracovník FCC po několika minutách odnesl. V šoku byla i paní učitelka, která se v tu chvíli pohybovala s dětmi na zahradě,“ popisuje očitá svědkyně a spoluautorka petice proti používání jedovatých herbicidů ve městě Jana Jílková.

Během postřiku prošlo podle ní místem mnoho lidí, například otec s malým chlapcem.

„Když jsem jim ukázala ceduli, přešli na protější chodník, ale ten byl také postříkaný. Vedení města ubezpečilo, že se v blízkosti mateřských škol bude používat pára. Jak dlouho bude vedení města občanům lhát a vystavovat děti nebezpečným látkám?“ zlobí se Jílková.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny v minulosti označila látky na bázi glyfosátů za pravděpodobně karcinogenní.

Nebylo to přímo u školky, popírá náměstek

Náměstek primátora Jiří Pospíšil, který má problematiku na starosti, před pár dny prohlásil, že Prostějov společně se společností FCC bude postupně rozšiřovat plochy ošetřované alternativními způsoby, jako horká voda a pára.

„Nově budou mezi takto ošetřené plochy zařazeny cestní sítě v sadech a parcích, autobusové zastávky, chodníky kolem mateřských a základních škol, okolí dětských hřišť a psích louček,“ sliboval náměstek.

Ačkoliv existují svědci a fotografie, použití roundupu v těsné blízkosti školky Pospíšil popírá. „Postřik probíhal na komunikaci a na chodníku, který nepřiléhal ke školce,“ tvrdí.

V Prostějově se ovšem navíc objevil další případ psa, který se přiotrávil jedovatým postřikem. Právě rozsáhlá série otrav psů odstartovala loni vlnu protestů proti používání glyfosátů, která vyústila v petici s více než 800 podpisy.

Poslední případ se stal před pár dny na Vojáčkově náměstí v samotném centru Prostějova.

„Zachraňovala jsem včera cizího psa, který měl otravu jako blázen. Na prsteníčku mi zůstaly puchýře, jak jsem mu sahala na břicho. Šla jsem okolo, pes najednou vyskočil z trávy, byl v křeči, třepal se, mlátil sebou o zem a tekly mu sliny,“ svěřila se na sociálních sítích Barbora Ovečková.

Primátor František Jura na zasedání zastupitelstva loni v prosinci veřejně slíbil, že jedovaté postřiky zakáže, pokud někomu ublíží.

„Já jsem říkal, že pokud by byl jediný relevantní náznak toho, že někdo dojde ke zdravotní újmě, tak okamžitě je zákaz veškerého používání,“ řekl primátor. Na otázku MF DNES, jak bude nyní postupovat, však Jura neodpověděl.

Nejdřív zákaz, pak návrat k jedovatému postřiku

Používání jedovatého roundupu vedení radnice zakázalo koncem dubna poté, co vyšlo najevo, že společnost FCC herbicid bez označení použila v těsné blízkosti dětského hřiště na velkém sídlišti.

Město slíbilo, že prověří alternativní způsoby likvidace plevele. V polovině června pak radnice oznámila, že se k jedovatému postřiku vrací. Pospíšil uvedl, že ostatní metody likvidace plevele jsou příliš drahé.

„Z konzultace s pracovníky z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského vyplývá, že glyfosát je z pohledu použití ostatních chemických látek jedním z nejméně nebezpečných. Přípravek Roundup Biaktiv není po zaschnutí nebezpečný pro lidi ani zvířata. Ošetřené plochy není povinností označovat, nejedná se o toxickou látku. Pro chemickou likvidaci plevele tedy neexistuje žádná adekvátní alternativa, jak v účinnosti, tak v míře rizikovosti,“ tvrdí.

Kritiky prohlášením popudil. „Je neuvěřitelné, že po měsících hledání alternativ, čekání na jarní plevel a testování radní zjistí, že roundup je nejúčinnější. To je absurdní. Cílem přece bylo najít alternativu a začít používat způsoby, které mají minimální dopad na zdraví lidí, zvířat a životní prostředí,“ zlobí se autorka petice Jílková.

„Vedení města se chlubilo zastavením používání a hledáním alternativ. A jakmile opadl zájem veřejnosti, vrátili se zpět ke starým pořádkům,“ vadí i opozičnímu zastupiteli Martinu Hájkovi.