Od baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku se v sobotu dopoledne do širého okolí rozléhá hřmotný zvuk zvonů. Svolávají na ranní bohoslužbu, kterou tam od desáté hodiny začal už 25. ročník Romské pouti, jejíž letošní téma zní Panna Maria, matka nás všech.
„Jsme tu s rodinou už podesáté. Těším se na bohoslužbu, je to podstatná součást akce, patří to k tomu. Zároveň se těším i na pozdější vystoupení kapel a dětí a tak dále,“ říká jeden z účastníků Josef Sachr.
Bazilika se pozvolna plní věřícími ze širokého okolí. Přijeli hlavně z různých koutů Moravy, ale třeba i z východních Čech. Většinou jde o celé rodiny, jsou tu desítky Romů napříč všemi generacemi. Někteří jsou slavnostně oblečeni, křížky zavěšené na krku nejsou ojedinělými doplňky.
Mladší děti pobíhají kolem, zatímco dospělí si nadšeně a se zájmem fotí a natáčí honosně zdobený interiér prostoru, jenž nás obklopuje včetně mohutné kupole. Před oficiálním začátkem už je prakticky plno, téměř není kam si sednout.
„Účast předem potvrdilo asi 250 lidí, ale jak je i vidět kolem, přichází obvykle kolem 400 poutníků,“ přibližuje koordinátorka akce Ludmila Gottwaldová.
Biskup Malý
Bohoslužba má slavnostní atmosféru, vede ji biskup Václav Malý. Zaznívají chvály, zúčastnění děkují Bohu a prosí jej o přijetí darů.
Čte se i příběh z evangelia podle sv. Lukáše o dětství Ježíše Krista, kdy se na velikonoční svátky v Jeruzalémě ztratil svým rodičům. Ke slovu se dostává mimo jiné jeden z věřících a vypráví o tom, jak nalezl Ježíše, začal milovat a vzdal se gamblerství i cigaret.
Více než hodinový obřad prokládají hudební vystoupení, při nichž zpěv doprovází bubny, klávesy a tahací harmonika.
Mladé pěvecké duo Isabela Horvátová a Josef Rys se mi po vystoupení svěřují, že na pouti vystupují pošesté či posedmé v řadě a účast už berou jako samozřejmost.
„Už spolu zpíváme dlouho. Část písniček jsou naše vlastní a jsou romsky, ale někdy zpíváme i česky a romsky. Kombinujeme to, aby tomu všichni rozuměli. Máme pozitivní ohlasy, lidem se to líbí,“ vysvětlují.
Scénické divadlo
Ozvláštněním a kulturní vsuvkou mše je rovněž scénické divadlo beze slov v podání mladých Romů ze Salesiánského střediska volného času Don Bosco z Ostravy.
„Hlavní roli hraje Nikola. Potřebuje pomoc, žádá o ni druhé, ale ti jí nepomůžou. A vedle ní je pořád člověk, Bůh, Ježíš, který jí pomoct chce,“ vysvětluje na úvod účinkující divadelník Kevin.
Na několik minut trvající vystoupení se lidé ze zadních řad hrnou více dopředu k hlavnímu oltáři, aby lépe viděli. Herce následně odměňují potleskem.
Romská madona
Na odpolední program se po bohoslužbě poutníci přesouvají ven do ambitu baziliky. Jsou vyprovázeni další živě zpívanou písní a dostávají růženec s medailonkem Panny Marie a fotografii hliněné sošky Romské madony.
Originál stojí na bočním oltáři baziliky, vytvořila ho nevidomá umělkyně Božena Přikrylová.
„Romové se potřebují setkat a posedět spolu“
Na travnatém prostranství se podává občerstvení. Guláš a část nápojů je zdarma, další lze koupit. Připravené je posezení a dvě malá pódia, kde se v následujících hodinách vystřídá několik hudebníků a tanečníků.
„Ze zkušenosti víme, že Romové se potřebují setkat. Také to k pouti zkrátka patří, posedět a strávit spolu nějaký čas,“ říká Gottwaldová.
Mimo jiné je připravena hra pro děti, do které se nakonec zapojuje téměř půldruhá stovka účastníků. Slunečné počasí naruší po prvním hudebním výstupu na několik minut malá dešťová přeháňka, zbytek pouti to ale nepřekazí.
Postupně se střídají písničkáři se svatými písněmi ze skupiny Absora, moderní tanec streetdance, maďarský národní tanec čardáš, dětský sbor nebo tematické dětské divadlo o Panně Marii.
Triangl band z Přerova pak svou hudbou rozpohybuje nejednoho posluchače. Odříkává se také Otčenáš v romštině a malé dívky přichází přednést naučenou modlitbu Zdrávas Maria.
I přes menší technické komplikace a nutnost některá vystoupení zkrátit dospívá akce ke svému konci. Na závěr přichází děkování účastníkům, organizátorům i dobrovolníkům a požehnání, načež se pětadvacátá Romská pouť rozchází.