Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Trať vytrháme, hrozili sedláci na Hané. Kvůli sporům se tam koleje klikatí

  17:00
Rozkvět Hané začal na konci monarchie, rok 1948 byla ovšem pro region rána. Zato revoluční rok 1848 znamenal pro Hanou kromě zrušení roboty i počátek hospodářského rozmachu, vypráví historik Martin Kašpar.
Dobové obrázky zachycují výjevy z hospodářského života na Hané v minulosti. ...

Dobové obrázky zachycují výjevy z hospodářského života na Hané v minulosti. Polní práce u Vojnic na začátku 20. století. | foto: archiv Martina Kašpara

Podnikatelé na Hané na přelomu 19. a 20. století postupně vybudovali nejvíc závodů sladovnického a cukrovarnického průmyslu v mocnářství.

Zásadní mezník pro venkov představoval rok 1848 ve zrušení veškerého poddanství. Výnos císaře Ferdinanda I. na návrh selského stavu umožnil podnikání, oblasti hospodářství začaly růst a přišlo nové rozdělení společnosti. S tím byly nicméně spojené také těžkosti rolníků, například v podobě zadlužení.

Podle statistik byly dokonce cukrovary a sladovny na území dnešní republiky nejsilnější z celé monarchie. Zajímavé je, že dnes je cukrovarů sedm, ale cukru se vyrábí stejné množství.

historik Martin Kašpar

Stoletému období mezi dvěma velkými dějinnými milníky se v nedávné přednášce pro Vědeckou knihovnu v Olomouci věnoval kronikář, tvůrce rodokmenů a nadšený historik Martin Kašpar.

„Hodně se do politiky začali dostávat sedláci, představitelé určité vyšší třídy. V obecních volbách se volilo podle daní, takže tuhle možnost měli, zatímco chudší si ji vymohli až v roce 1907. Pořád ale platila jen pro muže,“ říká Kašpar a připomíná i některé známé poslance té doby.

V roce 1906 byl zvolen do Moravského zemského sněmu třeba Richard Fischer z Loštic, pozdější olomoucký starosta.

Luboš Fischer (1904-1996), syn dodnes uznávaného prvorepublikového starosty Olomouce Richarda Fischera

Významnými postavami spojenými s Hanou byli také předseda Katolické strany národní na Moravě Mořic Hruban z Brodku u Prostějova či Rudolf Mlčoch z Třebčína, jenž zakládal za Rakouska-Uherska živnostenskou stranu a za první republiky byl ministrem železnic.

Politickou kariéru udělal člen Moravské strany agrární Kuneš Sonntág, původem z Troubelic, který za Československa zastával i vládní posty.

Důležitou roli v té době hrály průmyslové podniky. „Díky úrodné půdě jich tady vznikaly desítky. Podle statistik byly dokonce cukrovary a sladovny na území dnešní republiky nejsilnější z celé monarchie. Zajímavé je, že dnes je cukrovarů sedm, ale cukru se vyrábí stejné množství,“ porovnává Kašpar.

Začaly vznikat akciové společnosti zakládané sedláky, mnohdy je přitom zaštiťovaly rolnické záložny.

„Těch bylo také velké množství. V Těšeticích na Olomoucku byla třeba tak silná, že se jí podařilo koupit tamní pivovar. Předchozí majitelé, bratři Kubelkové, byli zadlužení,“ líčí těšetický kronikář, jakou roli hrálo spořitelní a úvěrové družstevnictví.

Na dražbě sladovny vydělala jmění

O pivu z Těšetic se tradovalo, že bylo nejlepší na Moravě. Jeho koupi zvažoval koncem 19. století Rolnický akciový pivovar v Litovli, ale záměr neprošel přes valnou hromadu. Nakonec tak těšetický pivovar převzala záložna, založila akciovou společnost a sedláci z obcí v okolí se stávali menšinovými akcionáři.

Tím zároveň pomohli záložnu udržet. Záložny měly pro život venkova i společenský rozměr. Sponzorovaly dění na vesnicích, podporovaly školy nebo platily úpravy potoků.

Muzejníci z Jeseníků mluví s pamětníky, příběhy hledají i po hospodách

Zmíněným Kubelkům se potíže s dluhy nevyhnuly ani začátkem 20. století, když je právě Rolnická záložna v Těšeticích donutila poslat v roce 1906 do dražby největší olomouckou sladovnu stojící v místě dnešního závodu společnosti Farmak.

„Sladovnu později vydražila za dvě stě tisíc korun. Zástupci záložny potom odešli na oběd, kam za nimi dorazil právník židovských majitelů ostatních olomouckých sladoven, kteří se dražby neúčastnili, a oni mu ji prodali asi za pět set tisíc,“ popisuje Martin Kašpar dnes úsměvnou historku.

Dráha stavěla na pozemcích sedláků bez povolení

Letopočet 1848 přinesl posun i pro železnici. Tehdy bylo zprovozněno spojení Vídeň–Berlín, přes Hanou už v té době také vedla Severní dráha císaře Ferdinanda. V roce 1841 po ní přijel první vlak do Přerova a do Olomouce a rok nato do Lipníku nad Bečvou.

Roku 1845 postavili nádraží v Července. „V roce 1872 vznikla trať Brno–Nezamyslice–Prostějov–Šternberk. Potom byla v roce 1883 z iniciativy sladoven a cukrovarů položena lokální dráha na Drahanovice.

Někde přitom železnici odmítali, ukázkou může být Litovel. Úsek z Červenky do Litovle tak byl sice postaven v roce 1886, ale spojení Litovle a Senice stavěli až v roce 1914, když jim najednou trať chyběla,“ podotýká znalec místní historie.

V pevnosti Olomouc žilo jen 20 tisíc lidí, přibylo jich po stržení hradeb

V této době má původ zvláštní vedení lokální dráhy. Sedláci nechtěli prodávat pozemky, dráha však přes ně přesto stavěla a vykupovat se snažila až později.

Došlo kvůli tomu i na soud. „Majitelé rebelovali, že trať budou trhat, k čemuž však nakonec nedošlo. Koleje ze Senice na Příkazy tedy nevedou rovně, ale místy se klikatí. Podobné to později bylo s budováním silnic,“ připomíná Kašpar odhodlání majitelů bránit bonitní půdu.

Dopady první světové války na venkov jsou patrné z památníků stojících snad v každé obci. V matrikách se k nim nejednou váže zápis, že zatímco byl otec na frontě, kde padl, narodilo se mu doma dítě, a nikdy se nepoznali.

Vznik Československa, na němž měli podíl i legionáři z olomouckých posádek jezdeckého pluku 2. „Sibiřského“ a pěšího pluku 6. „Hanáckého“, přinesl v roce 1919 volební právo i ženám.

Zavřená škola

Problémy se soužitím mezi Čechy a Němci podle Kašpara nebyly, ačkoli existuje několik případů, kde vztahy drhly.

Jedním z takových byl Hněvotín, kde čeští obyvatelé chtěli, aby se v místní škole učilo česky. Němcům se to nelíbilo, nicméně Český školský spolek v Hněvotíně nakonec po letech jednání a příprav školu postavil a v roce 1902 otevřel.

Už po osmi dnech ji ale obecní zastupitelé zavřeli, spor se potom dostal k výboru Ústřední matice školské v Praze. Ten povolil znovuotevření s podmínkou vyučovat tři hodiny týdně nepovinně němčinu.

Nejstarší fotku Olomouce objevil badatel v americkém archivu, je jí 170 let

Další uzavření přišlo o rok později, pře došla až k soudu do Vídně. Po vítězném verdiktu se pak škola zvětšovala a vydržela až do roku 1939, kdy byla přesunuta do Těšetic a české učitele gestapo poslalo do koncentračního tábora. Po válce se vrátila zpět.

Pole vystřídaly scelené lány

Po osvobození nastaly další velké změny. „Příkladem užití Benešových dekretů z okolí je zámek a velkostatek v Náměšti na Hané, který zde měla rodina Ottahalů,“ zmiňuje Kašpar.

Rodina přitom doma mluvila česky, původně její jméno znělo Otáhal. Poslední majitel zámku si ho nechal na přelomu století poněmčit, aby mu v převážně německé Olomouci šly lépe obchody.

Přednáška končila únorem 1948. „Pro střední Moravu to byl velký zásah. Bylo tady hodně sedláků, byli nuceni ke vstupu do družstev, přicházeli o majetky, někteří byli vystěhováni. Haná to schytala citelně,“ odkazuje na staré letecké mapy, na nichž je vidět postupné scelování malých políček do velkých lánů.

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Náhodný tip přinesl sázkaři z Olomoucka stomilionový Superjackpot

Z nejvyšší letošní výhry ve Sportce se raduje šťastný sázkař z Olomoucka, který si navíc ani nelámal hlavu s čísly....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

Senior srazil na přechodu chodkyni, měl propadlou lékařskou prohlídku

U vážné nehody zasahovali v pondělí policisté a záchranná služba včetně vrtulníku v Hranicích na Přerovsku. Starší...

Muž souzený za trojnásobnou vraždu netrpí duševní chorobou, vypověděli znalci

Krajský soud v Brně se znovu zabýval případem trojnásobné vraždy, která se odehrála loni v dubnu v Kostelci na Hané na...

Jednou velkou sochou bude i můj dům, říká umělec, jehož díla byla i na Expu

Nepřehlédnutelný Vetřelec z olomoucké Šemberovy ulice či Had ze Smetanových sadů. I to jsou díla místního sochaře Jana...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...