Honosné Regenhartově vile v Jeseníku vrátila oprava původní podobu z konce 19....

Honosné Regenhartově vile v Jeseníku vrátila oprava původní podobu z konce 19. století. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Nejhonosnější vila Jesenicka má zpět podobu i lesk, je z ní luxusní hotel

  • 0
Zřejmě nejhonosnější vila na Jesenicku, stojící ve svahu nad Smetanovými sady v ulici Josefa Hory v Jeseníku, má zpět svůj někdejší lesk. Dočkala se oprav, které jako by ji vrátily v čase do konce 19. století, kdy ji nechal postavit jako své sídlo jesenický textilní magnát Ernst Regenhart.

Kdysi to byla luxusní podnikatelská rezidence, po znárodnění mateřská škola, později byty a nakonec kanceláře jesenické pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ta se ale chtěla přestěhovat blíž do centra a vilu dala do dražby. Brněnský podnikatel Petr Polák ji se svými společníky koupil a nechal zrekonstruovat na luxusní spa & wellness hotel.

„Jsem rád, že jsme dostali příležitost zachránit tento architektonický skvost pro budoucnost a vdechnout mu nové využití,“ říká podnikatel. Ke koupi se přitom dostali spíš náhodou.

„Někdy v roce 2012 jsem si procházel na internetu zajímavosti z Jesenicka, protože tento region jsem si už před lety nesmírně oblíbil a pravidelně tam jezdil. Naprostou náhodou jsem uviděl, že VZP tuto vilu prodává ve veřejné dražbě. A protože jsme s dalšími investory uvažovali o výstavbě horského hotelu na Jesenicku, hned mě napadlo, že nabízená vila by se pro tento účel ideálně hodila. Tak jsme šli do dražby a naštěstí uspěli,“ popisuje Polák.

Na vile vnímá její úžasnou historii. „Navázat dnes na někoho, kdo psal kdysi historii textilního průmyslu na Jesenicku, je skvělé,“ pochvaluje si Polák.

Turisté si občas vilu pletou se zámkem a chtějí jít na prohlídku

Ve spolupráci s jesenickými historiky se investorům podařilo oslovit potomky rodiny Regenhartů žijící v Německu.

„Byli velmi potěšeni. Souhlasili s tím, abychom dál používali jejich jméno a logo, ale poskytli nám i osobní fotografie zakladatele a jeho rodiny, které máme umístěné v recepci hotelu,“ vypráví Petr Polák.

Vila v neobarokním stylu připomíná spíš zámek než jen honosný dům. Lidé si ji také se zámkem pletou.

„Už se stalo, že po dokončení stavebních prací a odklizení lešení se lidé, kteří šli kolem a nebyli místní, ptali, jestli je ten zámeček přístupný široké veřejnosti,“ říká podnikatel. Vyzvedl stavitelské umění místního stavitele Alexandra Nitscheho, jenž vilu před téměř 120 lety postavil.

„Odvedl skvělou práci. Ve zdech nebyla jediná prasklina, stavěl opravdu důkladně. Mohli jsme jenom obdivovat systém vzduchotechniky, který byl v době postavení vily revoluční. Šestnáct komínů zabezpečovalo proudění vzduchu, velmi dobře byla také řešena izolace proti vodě a odvětrání základů. Vše bylo do detailu promyšlené,“ připomněl Polák.

Architekt oprav studoval práci svého předchůdce i ve Vídni

Nitsche kdysi stavěl podle plánů vypracovaných v tehdy slavném vídeňském studiu bratří Mayrederů.

„Musím říct, že stejné štěstí na architekta, jako měl Ernst Regenhart, jsme měli i my. Architekt nezanedbal nic. Dokonce odjel do Vídně, kde v tamních archivech studoval práci bratří Mayrederů a neobarokní architekturu. Díky jeho důkladnosti se podařilo zachovat ducha této stavby,“ zdůraznil.

Spolu s kolegy také přemýšleli o expozici slavného Vídeňáka, který přesídlil za podnikáním na Jesenicko.

„Bohužel uvnitř vily není prostor, který bychom mohli vyčlenit pro nekomerční využití. V zahradě je ale rovněž novobarokní domek, v němž bydlel správce Regenhartovy vily. Možná tam bychom expozici během následujících let mohli vybudovat,“ přemítá Polák.