„Základem dobrého salátu jsou samozřejmě kvalitní suroviny. Z brambor je potřeba použít varný typ A, tedy salátovky. Sám používám brambory od kamarádů zemědělců, dobré brambory se ale dnes dají sehnat i v obchodě,“ říká Pánek s tím, že svůj vítězný salát z roku 2015 připravil z odrůd Adéla, Salome a Annabelle.
Při vaření hlíz mistr bramborových salátů dodržuje recept, který získal na španělském ostrově Teneriffe.
„Brambory tam vaří ve slupce tři hodiny v nasyceném solném roztoku, na čtyři litry vody dávají kilo soli. Sůl z brambor vytáhne vodu, ty se kvůli tomu sice zmenší, zato perfektně zlojovatí. Podmínkou ale je, že hlízy nesmí být nijak poškozené, jinak se sůl dostane dovnitř a přesolí je,“ podotýká.
Další Pánkovo doporučení se týká výběru vajec.
„Optimální je použít domácí vajíčka. Pokud se k nim člověk nedostane, pak by v obchodě neměl šetřit a měl by koupit vejce z podestýlky či od slepic z volného výběhu,“ popisuje s tím, že kuchařky určitě neprohloupí, když do salátu přidají řapíkatý celer a sladké a kyselé jablko, které mu dodají tu správnou chuť.
Naopak pozor by si měly dávat na pepř. „Určitě se to s ním nesmí přehánět. To ale platí obecně, všeho musí být přiměřeně. Každopádně doporučuji nechat salát den v chladu zaležet,“ prozrazuje.
Povídání Pánek uzavírá radou, která je podle něj nejdůležitější: „Můžete si nakoupit sebelepší suroviny, když ale do salátu nedáte kus lásky, tak dobrý nebude.“
Několikanásobný šampion letos výjimečně svůj titul neobjahoval, zasedl „jen“ v porotě „salátového“ mistrovství. Mrzet ho to ale nemusí, přípravy štědrovečerní přílohy, kterou tradičně dodá nejen pro rodině, ale také kamarádům, si užije dost.
„Vidím to tak na 30 kilo,“ usmál se.
Pánkům mistrovský bramborový salát 2015Suroviny: Postup: |