Výrobce airbagů a podšívkovin před třemi lety rozšířil technologii na produkci takzvaných bezvodých ofsetových desek pro tisk novin a reklam a nyní oznámil další velkou investici.
„Pro rozšíření zdejší výroby jsme se rozhodli mimo jiné kvůli dobré pracovní morálce a odbornosti zdejších pracovníků. K rozhodnutí také přispěly zdejší podnikatelsky příznivé podmínky a přístup českých úřadů,“ prohlásil Akihiro Nikkaku, prezident společnosti Toray Industries, Inc.
Společnost ToraySpolečnost Toray Textiles Central Europe s.r.o. byla založena v roce 1997 a je výrobcem polyesterových a polyamidových tkanin. Výrobky se z Prostějova vyvážejí do zahraničí, převážně do EU, a slouží jako podšívkoviny, sportovní oblečení či jako textilie do automobilů a pro průmyslové použití. Firma je součástí japonské skupiny Toray Industries, Inc., která je předním světovým výrobcem umělých vláken. |
V následujících pěti letech firma rozšíří výrobu o vývojky, které se používají pro vyvolávání tiskových desek, a navýší rovněž produkci polyamidové textilie určené k výrobě airbagů. Expanze představuje 455 milionů korun a do Prostějova přinese jednadvacet nových pracovních míst.
Toray požádal o investiční pobídky ve formě slevy na dani ve výši 113,6 milionu korun, což je čtvrtina z uznatelných nákladů.
„Jsme moc rádi, že je společnost Toray Textiles na Prostějovsku spokojená a již poněkolikáté se rozhodla v České republice expandovat. Je to jasný signál nejen pro japonské investory, že jsme skvělou lokalitou pro investice a podnikatelům se u nás dlouhodobě daří,“ řekl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.
Další firma chce novou halu, celkem investuje čtvrt miliardy
A fakta mu dávají za pravdu. V Prostějově je to v poslední době již druhá velká firma, která ohlásila mamutí investici. Devět milionů eur plánuje utratit přední světový výrobce průmyslových strojů a vybavení pro flexibilní obaly společnost Windmöller & Hölscher. Firma, která v průmyslové zóně působí víc jak deset let a zaměstnává přes tři stovky lidí, chce na uvolněných pozemcích vybudovat novou halu.
„S tím je spojený také nárůst počtu zaměstnanců,“ sdělil jednatel Windmöller & Hölscher Max Westermann.
Město Prostějov již do rozvoje své průmyslové zóny investovalo desítky milionů korun. Zájem o volné pozemky však stále převyšuje nabídku. Radnice se proto rozhodla, že vybuduje druhou, menší zónu u výpadovky na Brno, a již zadala studii.
„Jde o oblast takzvané malé průmyslové zóny v ulici Brněnské. Platný územní plán určuje, že ve vybraných lokalitách je nutno jako podklad před vydáním příslušných územních rozhodnutí vypracovat územní studii,“ vysvětlil náměstek primátorky Prostějova odpovědný za investice Zdeněk Fišer.
Díky průmyslové zóně, výbornému napojení na dálnici a poloze uprostřed Moravy má Prostějovsko dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost na celém východě České republiky. V srpnu zde byla bez práce pouhá 4 procenta lidí, což je nezaměstnanost na úrovni Prahy.
„Většina okresů Olomouckého kraje vykázala vyšší nezaměstnanost, než je republiková hodnota 5,3 procenta. Jedinou výjimkou je okres Prostějov, kde je míra o 1,3 procenta nižší než v ČR,“ potvrdil analytik trhu z Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.
„Příliš nízká“ nezaměstnanost začíná působit i problémy
Nízká nezaměstnanost má však i svou odvrácenou tvář. Kvůli nedostatku volných pracovních sil musela obří investici odložit společnost Mubea. Největší zaměstnavatel na Prostějovsku s tisícovkou lidí a přední světový výrobce konstrukcí pro automobily chce postavit novou fabriku za více než miliardu, která by dala práci pětistovce zaměstnanců.
Vedení společnosti nepopřelo, že důvodem odkladu je nedostatek pracovních sil. Do budoucna však s investicí počítá a v současné době již vyřizuje stavební povolení. „Nyní jsme v rozpočtové fázi. Podle smlouvy s městem Prostějovem máme na výstavbu závodu pět let,“ sdělil ředitel firmy Miroslav Mikula.
Na východě města Prostějov je nyní k dispozici také přes deset hektarů pozemků po zkrachovalém OP Prostějov, které jejich majitelé nabízejí k prodeji.