Pískovna podle ornitologů ohrožuje chráněné ptáky, brání jim v hnízdění

  5:05aktualizováno  5:05
O pomoc břehulím říčním hnízdícím v pískovně u Ondratic na Prostějovsku požádali Českou inspekci životního prostředí členové Moravského ornitologického spolku. Tvrdí, že těžaři ptákům brání v přístupu k hnízdům a opeřenci jsou dokonce v přímém ohrožení kvůli plánovanému odstřelu celé pískové stěny.

V pískovně u Ondratic na Prostějovsku překrývají plachty místo s norami, ve kterých mají hnízda chránění ptáci břehule říční. | foto: Dušan Boucný/Moravský ornitologický spolek

Nor břehulí překrytých plachtami si v pískovně u Ondratic všiml jeden ze členů Moravského ornitologického spolku. Přitom se v nich nyní skrývají hnízda s vejci či už vylíhnutými mláďaty.

„Do některých nor se tak ptáci nemohou dostat. Rušení nebo omezování hnízdění chráněných druhů je přitom zakázané, takže jsme se obrátili na Českou inspekci životního prostředí s podnětem na možné porušení zákona,“ nastínil místopředseda spolku Jiří Šafránek.

„Kolega navíc následně zjistil, že se údajně chystá ve středu odstřel pískové stěny s hnízdišti ptáků. Proto jsme požádali inspekci o urychlený zásah,“ dodal.

Inspekce se podle mluvčí Jany Jandové situací už zabývá.

„Inspektoři v úterý na místo na základě podnětu vyjeli a řeší ho jako nedovolený zásah do biotopu chráněné břehule říční. S provozovatelem pískovny domlouvají další postup,“ uvedla.

Ornitologové: Pískovny zvládají fungovat i s hnízdišti břehulí

Zástupci pískovny poukázali na to, že jde o vymezený prostor, ve kterém se podle nich pohybují nepovolaní lidé, záležitosti týkající se ptáků ale komentovat nechtěli.

„Plachty tam byly umístěny již před hnízděním. Více se k tomu v této situaci vyjadřovat nebudu. Věci se nyní řeší,“ řekl pouze pro ČTK jednatel pískovny Zdeněk Marko.

Fotogalerie

Břehule říční, které podle ornitologů hnízdí v pískovně u Ondratic už nejméně pět let, jsou chráněným ohroženým druhem, který dostal jméno právě podle svého způsobu hnízdění v písečných březích řek.

V současné krajině si ovšem po regulaci většiny vodních toků hledají náhradní místa k hnízdění a jedním z nich jsou právě pískovny.

„Většina se s břehulemi naučila fungovat a nemusí kvůli nim zastavovat provoz. Pouze do míst, kde ptáci hnízdí, dočasně nezasahují a těží jinde. Na podzim nebo v zimě pak mohou odtěžit stěny, kde byla hnízdiště. Pomáhá to svým způsobem i břehulím, protože potřebují k hnízdění ‚čerstvé‘ pískové stěny, po zatvrdnutí už o taková místa ztrácí zájem,“ shrnul Šafránek.

Autor:

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Další z rubriky

Neslyšící a přesto hasič. Nemohu ale pomáhat, jak bych chtěl, říká mladík

Životní touhou Martina Látala je být profesionálním hasičem. Je však neslyšící,...

Od dětství chtěl být profesionálním hasičem. Tento sen se Martinu Látalovi nesplnil, od narození je neslyšící. V...

Jeseník řeší záchranu centrálního vytápění, odpojujících se lidí přibývá

Ilustrační snímek

Jesenická radnice zvažuje vypovězení smlouvy s firmou Sateza zajišťující zásobování teplem a teplou vodou. Podle vedení...

Po pádu z koloběžky praskla chlapci přilba, sjížděl z Dlouhých strání

Zraněného chlapce převezl do nemocnice vrtulník. (18. července 2019)

Těžké zranění hlavy utrpěl jedenáctiletý chlapec, který sjížděl po asfaltové silnici od horní nádrže elektrárny Dlouhé...

Najdete na iDNES.cz