Podle vedení Prostějova je schválení memoranda právně nezávazné. Zároveň je ale nutné pro to, aby město v budoucnu mohlo uvažovat o spolupráci se zmíněnými společnostmi a zajistilo si tím levnou variantu pro likvidaci odpadu po roce 2030, kdy už jej nebude možné skládkovat.
„Vystoupili jsme z krajské odpadové společnosti, takže musíme řešit, jak budeme odpady zpracovávat. Pokud chceme být u jednání a u toho, jak se varianta bude posunovat dopředu, musíme to mít podložené nějakým dokumentem,“ sdělil náměstek primátora Jiří Pospíšil (PéVéčko).
Zákaz skládkování se blíží, radnice zvažují zkusit lepší třídění či vážení |
Další možností likvidace odpadu je linka na výrobu tuhých alternativních paliv (TAP). Tu by měla stavět společnost FCC přímo v Prostějově v bývalém areálu Vitany. Už teď však proti plánu firmy, v níž má Prostějov čtvrtinový podíl, vzniká petice, kterou inicioval spolek Ajdony a podporuje ji prostějovská opozice.
Vedení města zatím nechce předjímat, ke které z možností se nakonec přikloní.
„Město má možnost od memoranda odstoupit, pokud se rozhodne v budoucnu pro jiné řešení, které vyhodnotí jako z ekonomických či environmentálních důvodů výhodnější,“ prohlásil primátor František Jura (ANO).
„V případě linky na TAP jsme odeslali příslušné materiály a čekáme na posouzení vlivu na životní prostředí. Pokud bude výsledek zamítavý, tak nemůžeme řešení prosazovat,“ dodal.
Opozici vadí nejasné detaily i zvolený formát
Zástupci prostějovské opozice také upozornili na to, že memorandum neuvádí, kolik odpadu má zařízení na zplyňování zpracovávat. Podle investorů ale tyto parametry závisí na analýze stávajících potřeb města, rozhodnout by o nich měla pracovní skupina, jejíž součástí budou zástupci města.
Opozici také vadilo, že memorandum město uzavírá se dvěma společnostmi zároveň.
„Logické by bylo vytvořit dvě memoranda pro případ, že jedna ze společností třeba od záměru ustoupí nebo zkrachuje,“ poznamenal Jan Mochťák (Piráti).
Na odpady budeme sami, tuší kraj. Plán vozit část do brněnské spalovny padl |
Zařízení na zplyňování odpadu má vzniknout právě v průmyslovém areálu jedné z nich, konkrétně společnosti MT v Mostkovicích.
„Řešení v areálu MT považujeme za nejvhodnější a nejschůdnější. V tomto okamžiku je zcestné bavit se o vystoupení jedné ze společností. MT je poskytovatelem pozemků, PGP Terminal je nositelem know-how,“ odpověděl za společnost PGP Terminal jednatel Petr Břenek.
Kvůli plánu panuje vyostřená atmosféra
Už od počátku, kdy se objevily první zprávy o stavbě zařízení na zplyňování odpadů, se ovšem proti plánu v Mostkovicích postavila část obyvatel. Sepsali petici, kterou podepsalo přes 800 lidí.
Téma a několik diskuzí, na kterých se projednávalo, obec rozdělilo, největší odpor se zvedl poté, co investor projektu požádal obec o změnu územního plánu. Přestože žádost nakonec stáhl, nálada v obci zůstává vyostřená.
Debata o zplyňovací stanici odpadu skončila hádkou. Lidé ji nechtějí |
„Na sociálních sítích i jinde se stále objevují výpady a připomínky proti nám ze strany petičního výboru. Přitom jsme se od počátku snažili jen vyslechnout všechny strany. Žádné nové informace nemáme, čekáme, co se bude dít dál,“ uvedl starosta Mostkovic Jaroslav Peška.
13. října 2023 |
Zda bude zařízení na zplyňování odpadu stát, a zda to bude v Mostkovicích, tak pravděpodobně rozhodne až proces posouzení vlivu na životní prostředí známý pod zkratkou EIA. Podklady pro jeho zadání bude teď společnost PGP Terminal připravovat ve spolupráci se zástupci Prostějova a příslušnými úřady.
„Cílem je, aby podklady a tím i celý projekt odpovídaly potřebám Prostějova a regionu,“ shrnul Břenek.
Prostějovu každoročně rostou náklady na svoz i zpracování komunálního odpadu. Příští rok tak lidé zaplatí roční poplatek 864 korun, o 72 korun více než letos. I přes navýšení přitom město bude na likvidaci nemalou sumu doplácet.