Živnostník přehlédl formalitu a mimo údržby i montoval, stíhá ho kriminálka

  4:53aktualizováno  4:53
Až k obvinění z neoprávněného podnikání dovedlo muže z Prostějova relativně drobné zanedbání formalit. Téměř tři roky totiž kromě údržby a servisu výrobních zařízení prováděl i jejich montáže, na což už ovšem neměl příslušné živnostenské oprávnění. Vydělané peníze přitom řádně vykazoval a danil.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Podle informací, které zveřejnila v uplynulých dnech policie, prováděl muž montáže blíže neupřesněných výrobních zařízení nejméně od března 2016 do konce minulého roku pro různé společnosti v Česku i v zahraničí.

„A to i přesto, že měl oprávnění pouze k údržbě a servisu. Přesáhl tak rozsah svého živnostenského oprávnění při nejméně čtrnácti zakázkách, za které vystavil faktury v souhrnné výši bezmála 600 tisíc korun,“ popsal prostějovský policejní mluvčí František Kořínek.

Tomu, že šlo ze strany muže pouze o neúmyslný přehmat či neznalost, nasvědčuje fakt, že vydělané peníze za „nelegální“ práci řádně uváděl v účetnictví a danil.

Nakonec se ovšem dostal do hledáčku hospodářské kriminálky. Stalo se tak poté, co ho jeden z jeho zákazníků, patrně kvůli sporu, nahlásil živnostenskému úřadu a ten záležitost následně předal policii.

Úřad: Je-li poskytnutých služeb hodně, musíme to předat policii

Prostějovský živnostenský úřad odmítl s ohledem na zákonem nařízenou mlčenlivost potvrdit, zda byl oním úřadem, který záležitost řešil a podnět policii podal.

V obecné rovině ale uvedl, že v podobných případech musí být záležitost postoupena policii, pokud množství neoprávněně poskytnutých služeb dosáhne většího rozsahu. Teprve když policie dojde k závěru, že nedošlo k trestnému činu, může začít prohřešek řešit sám jako přestupek proti živnostenskému zákonu.

„Za tyto přestupky pak může uložit pokutu, jejíž maximální výše dosahující od 500 tisíc korun do jednoho milionu je odstupňovaná podle druhu živnosti, v rámci které dotyčná osoba neoprávněně podnikala,“ tlumočila stanovisko úřadu mluvčí prostějovského magistrátu Anna Kajlíková.

Muži teď ovšem hrozí mnohem vážnější následky, neboť trestní zákoník stanovuje sazbu za neoprávněné podnikání v krajním případě až na pět let vězení.

Trestní stíhání považuji za hraniční, říká advokát

Je nicméně nepravděpodobné, že by skutečně za mřížemi skončil. Kromě toho, že stát nepřipravil o žádné peníze, si už mezitím chybějící živnostenské oprávnění doplnil.

Podle olomouckého advokáta Petra Konečného muž doplatil především na to, že si své chyby nevšiml příliš dlouho.

„Neoprávněné podnikání musí být k tomu, aby mohlo být posouzeno jako trestný čin, prováděno ve větším rozsahu. To znamená, že šlo o činnost srovnatelnou s výkonem zaměstnání, tedy soustavnou a provozovanou s cílem získat trvalý zdroj příjmů. Podle současné soudní judikatury to představuje činnost provozovanou nejméně šest měsíců,“ nastínil Konečný.

„S podobným případem jsem se nicméně dosud nesetkal. Trestní stíhání považuji za dosti hraniční, neboť je sporné, nakolik bylo jednání dotyčného muže úmyslné, když živnostenské oprávnění na příbuzné činnosti měl. Nemluvě o prakticky nulové společenské nebezpečnosti či škodlivosti jeho jednání,“ dodal.

Únikem může být podmíněné zastavení, je ale třeba se přiznat

I kvůli tomu by podle Konečného policie měla zvážit možnost, že by po vyhodnocení důkazů a okolností trestní stíhání muže sama zastavila.

Další variantou je pak takzvané podmíněné zastavení, ke kterému může přistoupit státní zástupce nebo i soudce. To se používá u méně závažných případů, při kterých není vzhledem k okolnostem žádoucí viníka trestat.

Mužův případ je prakticky učebnicovým příkladem pro jeho využití, neboť nezpůsobil žádnou škodu ani se nelegálně neobohatil, navíc už napravil situaci tak, aby dál zákon neporušoval. Při podmíněném zastavení by mu tak byla stanovena zkušební doba, po jejímž uplynutí by bylo trestní stíhání definitivně zastaveno a muž by vyvázl i bez zápisu v trestním rejstříku.

„Je s tím ovšem spojená nutnost kompletně se doznat, že jste se trestného činu dopustil, což není pro každého přijatelné a někteří proto raději chtějí jít k soudu, aby konstatoval, že nic nespáchali. Na druhou stranu je podmíněné zastavení určitá sázka na jistotu. U soudu může dotyčný neuspět, bude mít zápis v rejstříku a navíc třeba dostane i peněžitý či dokonce podmíněný trest,“ upozornil Konečný.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Geniální léčitel z Jeseníků málem upadl v zapomnění. Dnes je pojmem

Průkopník vodoléčitelství, jehož odkaz žije dodnes. Od narození jesenického génia Vincenze Priessnitze právě uplynulo...

Úřady se dál přou o vyšachování sousedů při stavbě vily, už je téměř hotová

V úřední přetahovanou se změnil spor o mohutnou betonovou stavbu na kraji Prostějova, kterou buduje spolumajitel místní...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Nový krytý bazén nabídne ve Šternberku za tři roky i vodní atrakce či saunu

Poslední krok k novému krytému bazénu udělala v těchto dnech šternberská radnice, která podepsala s vítězem výběrového...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz