Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Úřad dal načerno postaveným garážím další půlrok, majitel argumentoval epidemií

  4:52
Podnikatel, který v Prostějově načerno postavil garáže, si vzal „na pomoc“ koronavirus. Požádal o dodatečné povolení nelegálních staveb a tvrdí, že kvůli epidemii potřebuje čas. Stavební úřad mu vyšel vstříc s nadstandardně dlouhou lhůtou. Radnice tvrdí, že s tím nemůže nic dělat.

Podnikatel v prostějovské místní části Vrahovice postavil garáže v místě, kde má být podle územního plánu zeleň, pak požádal stavební úřad o zlegalizování černé stavby. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Prostějovský podnikatel Tomáš Wolker postavil ve čtvrti Vrahovice v rozporu s územním plánem a bez stavebního povolení tři řady garáží. Když na to loni koncem léta upozornil spolek architektů Prostor Prostějov, stavební úřad se nejprve snažil Wolkerovi krýt záda.

Až po opakovaných stížnostech úředníci museli uznat, že garáže stojí načerno, a v listopadu zahájili řízení o jejich odstranění. Podnikatel zároveň požádal o dodatečné povolení a dostal lhůtu do března.

Potřebné dokumenty však v termínu nepředložil a vinu nyní svaluje na koronavirus. Stavební úřad mu znovu vyšel vstříc a nabídl novou nadstandardně dlouhou lhůtu až do konce září.

„Stavebník materiály nedoplnil, ale požádal stavební úřad vzhledem k situaci, která panuje - pandemii, zpoždění projekčních prací, následující období dovolených - o prodloužení termínu pro doložení podkladů do 30. září letošního roku. Stavební úřad této žádosti vyhověl,“ potvrdila vedoucí právního oddělení kanceláře tajemníka na prostějovském magistrátu Lenka Tisoňová.

Takový postup však kritici stavebního úřadu považují za nepřijatelný, protože stavitele bezdůvodně zvýhodňuje.

„Přijde mi to jednoznačně účelové. Nerozumím, na co potřebuje pan Wolker dalších šest měsíců. Vidím v tom jasnou snahu počkat si na změnu územního plánu a poté nelegální stavby legalizovat. Stavební úřad mu v tom nemá jít na ruku,“ ohradil se například opoziční zastupitel za Stranu zelených Martin Hájek, který je přímo z Vrahovic.

Černá stavba místo parku

Wolker chce černou stavbu zlegalizovat a požádal o změnu územního plánu. Tu již začal zpracovávat magistrát a bude ji projednávat zastupitelstvo.

Změna územního plánu, která obvykle trvá měsíce až roky, je také hlavním důvodem, proč Wolker ve skutečnosti nemůže stavebnímu úřadu všechny dokumenty potřebné ke stavebnímu povolení předložit.

Na dotaz, proč tedy argumentuje situací kolem pandemie koronaviru, Tomáš Wolker, který má v Prostějově stejnojmennou stavební firmu, redakci MF DNES neodpověděl. Nereaguje na telefon a ani na otázky poslané e-mailem.

Vedení radnice, kterou ovládá koalice ANO, Pévéčko a ODS, tvrdí, že s kontroverzním postupem stavebního úřadu nemůže nic dělat.

„V uvedené věci mně nepřísluší kontrolovat postup stavebního úřadu v oblasti výkonu přenesené působnosti, obzvláště jedná-li se o soukromé stavby. Kontrola je svěřena do pravomoci příslušných krajských úřadů,“ sdělil náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Na přímý dotaz, zda podporuje změnu územního plánu ve prospěch podnikatele, aby mohl zlegalizovat černé stavby, Rozehnal neodpověděl.

„Osobně zastávám názor, že každý stavebník či investor musí dodržovat zákony. Pokud tomu tak není, musí se postupovat podle příslušných platných ustanovení stavebního zákona,“ uvedl pouze.

Výdělkům z pronájmu chybějící povolení nebrání

V současné době už Tomáš Wolker na nelegálně postavených garážích vydělává. K pronájmu je dokonce nabízela realitní kancelář z Olomouce. Při ceně 1 500 korun za měsíc to dělá u dvacítky garáží příjem 30 tisíc korun.

„Ze všech podkladů je zřejmé, že druhá, třetí a čtvrtá řada garáží jsou v rozporu s územním plánem, stejně jako celý oplocený areál. Podle územního plánu se tam jednoznačně počítá se zřízením parku, který má sloužit všem obyvatelům Vrahovic jako veřejné prostranství,“ hodnotí situaci architekt Jiří Zakopal ze spolku Prostor Prostějov, který se zabývá využitím venkovních ploch ve městech.

„Majitel těchto nelegálních staveb však evidentně počítá s tím, že zpětně dojde k legalizaci jeho počínání a plocha veřejné zeleně se formou V. změny územního plánu, jak si již zažádal, změní na plochu smíšenou obytnou,“ dodává.

Ve Vrahovicích Wolker postavil garáže hned za rodinnými domy, které v minulosti vybudoval. V místech, kde má být podle územního plánu veřejná plocha a zeleň, jsou tři řady garáží, mezi nimi vydlážděné cesty a celý areál je obehnaný zdí z kamene a uzavřený bránou. Na kraji dlažby kdosi dokonce nakreslil žlutou čáru, aby u nelegálních staveb nemohl nikdo zaparkovat.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...